Proč je suchý záchod moderní?

16.12.2020

Tak moderní je asi silné označení pro někoho, kdo si jako moderní představuje něco jiného. Ale módní záležitost to nyní je, aspoň v některých kruzích. My jsme suchý záchod pořídili z nouze, tedy, že jsme chodili na tzv. kadibudku, ale časem jsme tomuto způsobu ulevování přišli na chuť a rozhodli se, že si to pořídíme i do maringotky.

Foto inspirace Pinterest...

Proč tedy suchý záchod? No tak přemýšlejte se mnou. Je to ekologické, neboť neplýtváte ani vodu, ani žádné saponáty a jiné chemické šmakulády. Tím pádem je to i ekonomické, protože když nepoužívám zbytečně vodu, ušetřím, když nekupuji saponáty, tak logicky také šetřím mou peněženku a ještě životní prostředí. Určitě bychom mohli připočítat výhody toho, že tento záchod nesmrdí. Světe div se, ale je to méně smradu než na toaletě obhospodařované vodou, jak je to možné, nevím, zeptejte se nějakého chemika😊.

A co je zajímavé, taky to voní, neboť mi používáme jemné dřevěné piliny a ty voní po dřevě, z kterého jsou vyrobeny, a tak nám záchod i po vykonání potřeby a zasypání voní jako právě nařezané dřevo😊.

Takže pokud záchod spojíte s pilinami, které vám zbývají po zpracování dřeva na topení, tak máte hned užitek z více stran. Kdo nemá možnost vlastních pilin, tak každá pila vám je ráda daruje, nebo za malý poplatek vydá.

A další výhodou je určitě i to, že pak plný záchod můžete použít na rekultivaci v okolí bydlení. U nás tímto dáváme do pořádku stráň, která dříve sloužila jako skládka a tímto způsobem ji postupně měníme v přírodní zeminu a pomáháme ji se rekultivovat. Ale pokud nepapáte žádné prášky a vaším zažívacím traktem projde jen přírodní strava a pití, tak můžete použít i na kompost.

Klid pro ty, kteří o tom slyší poprvé, no tak, snad jste si nemysleli, že vaše výdobytky jsou horší než potřeba od slepic, krav či koní, které jako hnojivo používáte běžně. Ale to je na vás.

Co je velkou výhodou je, že exkrementy ve spojení s pilinami zmizí. Prostě se změní v zeminu, černozem bych klidně uvedla, a i při vysypávání záchodu prostě není zápach, ani žádné hovínka na dohled, neboť se vše změnilo v černozem, která nemá žádný aroma.

Miluji suchý záchod a jsem ráda, že jsem se dokázala díky kadibudce přenést přes svá nesmyslná dogmata a zjistila, že je tento způsob "záchodování" čistší a lepší než ten klasický. Díky za zkušenosti a otevřenost k novým poznáním😊.