Jak na mšice na paprikách či rajčatech?

01.03.2021

Mšice jsou ty potvůrky, které jednou za čas řeší každý zahradník či zahrádkář, a tak ani my jsme se jim nevyhnuly. Bylo to mým přičiněním, neboť mi došel výsevní substrát a já použila hlínu z našeho venkovního kompostu, kde ty potvory přezimovali a v teple se pěkně probudily a začaly úřadovat.

Jak už víte, nic si z toho nedělám, protože to je příroda, to je sám život, který přináší různé situace a to, že se z něčeho budeme hroutit, situaci nezmění😊. A tak přišlo několik nápadů, které měly od mšic pomoci, a nakonec pomohlo něco, co by mě na začátku ani nenapadlo.

Mšice jsou hmyz, živící se paraziticky na rostlinách sáním rostlinných šťáv. A v našich podnebních podmínkách se mu velice daří.

Protože nechci používat chemii, která by možná pomohla, ale možná také ne, neboť mšic je mnoho druhů, a pro použití správné chemie, potřebujete vědět, o jaký druh se jedná právě na vaší úrodě (a to ze známých asi 3000 druhů mšic žije ve střední Evropě asi 850 druhů), abyste koupili ten správný přípravek, a to nemluvě o tom, že příroda určitě má něco, co pomůže zase na přírodu bez škodlivé chemie.

A tak přišla informace použít výluh z levandule nebo tabáku. A protože táta zrovna sušil listy tabáku z letos vypěstované rostliny, měla jsem k dispozici list pravého v Čechách vypěstovaného tabáku😊 a výluh z levandule jsem měla již z minulého roku. A protože jsem chtěla mít jistotu, udělala jsem mix těchto dvou rostlin.

Výluh z tabáku jsem udělala tak, že jsem pokrájený list vařila hodinu na mírném plamenu s 0,5 litrem vody a po vychladnutí naředila do 1 litru vodou a přidala 2 dcl výluhu levandule. Postřik zajímavě voněl, neboť levandule překryla případnou vůni tabáku, takže to nebyl žádný smrad, ale dalo se to😊.

Co se dělo, příroda chvíli trvá, takže mšice začaly mizet až po dvou dnech a třetí den, již žádné nebyly. Radost byla veliká až do doby, kdy se po pár dnech mšice opět vrátili. Postřik jsem tedy opakovala, ale i když se mšice vždy odporoučely, po nějakém čase zase zaútočily, a to mě přestalo po čase bavit.

A tak nastoupila klasická ruční práce. Vzít každou rostlinu pod umyvadlo, ručně očistit od mšic každý list zlvášť, vodou ještě spláchnout a dočistit poslední kusy a vrátit na místo. A světe div se, mšice se vrátili jen po pár kusech a po týdnu touto ruční likvidací zmizely úplně.

Takže jsem přišla na to, že odstraňování mšic je vlastně dobrá meditace. Kdekdo se chce dneska zklidnit, a tohle je parádní způsob. V klidu brát do ruky jednu rostlinku za druhou, osahat si ji, prohlédnout a jemně ji očistit od mšic a vodou spláchnout poslední nečistoty. Vnímat, jak každá rostlinka vypadá, voní, jak je na tom - mi nakonec přineslo to, co by mi nejspíše dala kvalitní meditace😊.


Máte své vlastní zkušenosti? Napište nám.