Máte buxus (zimostráz) nebo brslen a něco vám jej napadlo? Nejspíše je to zavíječ zimostrázový.

04.04.2021

Zavíječ (Cydalima perspectalis) je druh motýla. Housenky tohoto motýlka východoasijského původu konzumují listy i čerstvé letorosty zimostrázu až na silnější větve. V ČR napadá keře zimostrázu a brsleny.

A protože Tomáš nyní řešil více případů tohoto napadení buxusů, je tu článek pro všechny, kteří možné napadení housenkou tohoto zavíječe zimostrázového řeší také.

Housenka ovíjí rostlinu zámotkem. Nakousané listy odumírají a schnou, rostlina často působí zcela odumřelým dojmem, po čase ale většinou obrůstá. Primární poškození je estetické, jen v případě výrazného přemnožení může docházet k trvalému poškození či odumření celé rostliny.

Jak včas poznat, že je keř napaden?

Housenky okusují keře zevnitř, takže nemusí být na první pohled patrné, je jsou již keře napadeny. Je dobré kontrolu provádět pravidelně, prostě se občas podívat dovnitř keře.

První pozorování něčeho, co není v pořádku je, když už jsou housenky rozšířené, a to buď chomáčky pavučin, nebo vysychajícími listy. Listy jsou většinou ze začátku okousány částečně, později dochází k holožíru (což znamená k úplnému sežrání). Můžete si také všimnout zeleného trusu, který vypadá jako malé granulky hnojiva. Pokud je trus zelený, jsou housenky aktivní a je čas zasáhnout co nejdříve. Pokud je trus hnědý, znamená to, že je již zavíječ pryč, to je staří známka toho, že tu zavíječ byl přítomen.

A teď co s ním?

Tomáš má z práce dobré zkušenosti s přípravkem Mospilan, Decis Protech nebo Lepinox Plus. Přípravky účinkují selektivně a nijak nepoškozují dospělce motýlů ani další živočichy. Výběr je na každém z vás. A pokud nechcete použít chemii vůbec, při menším zasažení lze housenky prostě sesbírat, ale to se daří jen při keřích menšího vzrůstu, kdy housenek není tolik.

Někdy prostě vnímáte, že použití přípravků je nutné, pokud nechceme o keře přijít, ale je tu i cesta, nechat to osudu a housenky sbírat a neřešit, jak to dopadne. A možná vás překvapí, že i tohle může mít pozitivní výsledek. Lovu zdar😊.