Naše báječná zahrada

28.07.2022

Naše zahrada je kultivovaná přírodní džungle, která nemá za cíl oslnit čistě střiženým vzhledem a okrasnou elegancí, ale pro nás je nejdůležitější cítit se v ní dobře. A abychom se my dva s mužem mohli cítit v naší zahradě dobře, potřebujeme přirozenost, vitalitu, zdraví, přírodu a tzv džungli.

Říkáme naší zahradě kultivovaná džungle, protože tak i vypadá. Má strukturu a své pokojíčky - jednotlivé zóny, ale zároveň v ní vše roste samo, přirozeně a s minimálním zásahem.

Samozřejmě, že plejeme, ale zároveň mulčujeme, takže pletí není tolik. Samozřejmě, že zaléváme, ale vysazujeme i půdopokryvné rostliny, a tak nemusíme zalévat tak často. Samozřejmě, že přihnojujeme, ale jen naším kompostem, který si sami vyrábíme, a tak víme, co pak jíme. Samozřejmě, že sekáme trávu, ale jen když už je hodně vrostlá a vždy tak, aby žila z vláhy přírody a neschla. Samozřejmě, že stříháme stromy, ale jen tehdy, kdy to potřebují, aby byly vitální a dobře plodily. Samozřejmě, že na zahradě průběžně něco děláme, ale vždy tak, aby nás to bavilo a naplňovalo radostí, a ne naopak.

Zahrada je pro nás oáza, je to místo, kde jsme rádi spolu, i když jsme každý třeba sám v jiné části. Zahrada je místo, kde se cítíme doma, kde je svět vždy v pořádku, ať už se děje cokoliv.

Naše zahrada je zdravá, bez chemie, pesticidů a umělých postřiků proti škůdcům a plísním a jiným chorobám, používáme jen přírodu, v podobě vlastního kvalitního kompostu, přidáváme biouhel, který si sami vyrábíme z bioodpadu na naší zahradě a vitamínovou podporu doplňujeme přírodním houbovým přípravkem, který zamezuje některým druhům plísní se množit a rostliny mají i díky němu odolnost a prosperitu se bránit sami.

V dnešní době je v přírodě i díky zásahům člověk spíše nerovnováha, a tak se v naší zahradě snažíme naopak navrátit rovnováhu. Selským rozumem, klidem a podporou přírody s minimálním zásahem zvenčí se nám daří zahradu kultivovat a měnit k zdravějšímu a vitálnějšímu stavu.

Samozřejmě, že škůdci jsou v zahradě také, občas je rok, kdy se přemnoží mravenci a pak následují mšice, a pak se spustí roj chroustů (jednou za čtyři roky) a nálety dřepčíků či blýskáčků atakují záhony a o slimácích, asi nemusíme mluvit, jejich každoroční útoky zná asi každý. Ale my nebojujeme, přijali jsme, že to tak je, že v přírodě je zatím nerovnováha a ta ovlivňuje i naši zahradu, ale světe div se, právě tím přijetím, právě tou přírodní cestou se děje změna.

Základem naší zahrady jsou vzrostlé stromy. Stromy jsou základními kameny každé zahrady. Bez stromů nebude mít nikdy zahrada tu atmosféru, klima, vláhu, stín a energii, jakou dává právě jen dospělý urostlý strom. A právě sezení pod stromem je to, co nabízíme přátelům a návštěvám u nás na zahradě. Obyčejné posezení pod vzrostlým stromem.

V tomto případě se jedná o košatou více jak dvacet let rostlou blumu, kterou na zahradě zasadila babička. Tato milovaná bluma je naším pokladem, bez kterého by posezení ztratilo své kouzlo. Nejde jen o stín, ale i klima a pocit, který posezení pod stromem dává. Je to ten vnitřní klid a až meditační energie vyzařující z tohoto stromu a tím pádem i místa.

A pokud se dokážeme ztišit a být pozorovatelem v přítomném okamžiku tady a teď zjistíme, že tuto schopnost mají všechny stromy. Zahrada bez vzrostlého stromu něco postrádá, není úplná a možná, že cílem každého majitele zahrady by mělo být, sázet stromy, podporovat stromy, hýčkat stromy, pečovat o stromy, anebo taky ne. Záleží na každém z nás😊.

Pod blumou si rádi dáváme v brzkém ranním slunci kávu a snídani, protože nás ranní sluníčko krásně prohřívá a zároveň tohle měkké světlo dává poznat, jaký bude dnešní den. Rádi pod blumou obědváme, když máme zrovna pracovní den na zahradě, což je velice často, s chutí si pochutnáváme na poledním pokrmu z naší zeleniny či vylepšený oběd z bylinek a osvěžíme se mátovou limonádou z naší zahrádky. Naše zahrada nám dává i zdravé a chutné potraviny od ředkviček, mrkve a celeru přes fazole, rajčata, papriky, okurky po marockou mátu, rozmarýn, šalvěj a spousty, ale opravdu spousty dalšího.

Muž miluje svůj záhon kanadských borůvek, které opečovává a já pak z nich každý rok připravuji různé nepečené dobroty s tvarohem, mascarpone či želatinou. A nesmíme opomenout posezení večerní, kdy se rozsvítí naše solární žárovky a navodí tu správnou romantikou atmosféru, muž si otevře své oblíbené pivo a společně večeříme, či si jen tak povídáme a kocháme se tím klidem a pohodovou náladou.

Máme i mladého bílo-zrzavého kocoura. Jmenuje se Neo (Nyjo) a je s námi už dva roky. Neo je rád s námi a my s ním. Je také rád někde venku mimo pozemek. Hned za naší zahradou je stráň s akáty a Neo miluje číhat mezi stromy na hlodavce a sledovat, co se kde šustne. Rád pak chodí domů na kočičí žrádlo a zkontrolovat, zda jsme doma. Nejraději má, když oba s mužem pracujeme na zahradě, to leží někde blízko nás a pozoruje co děláme, a zároveň ho naše přítomnost uklidňuje, takže může někde nejlépe na záhonu nerušeně spát a občas se převalovat. Když sedíme pod blumou, rád si lehne pod stůl na záda a rozvaluje se s výrazem naprostého odevzdání. Náš kocour je v tomhle stejný jako my, miluje život na zahradě😊.

Pod blumou je tedy patrné, že je naše oblíbené místo na zahradě, a i když na zahradě trávíme čas na různých místech, zde se vždy sejdeme jako u společného stolu v srdci domova. A když přijdou přátelé, jsou usazeni právě zde, pod strom, který má svou jedinečnou atmosféru.

Ti, co mají posezení na své zahradě pod stromem, ti, co zažili ten pocit sedět pod vzrostlým košatým stromem v parném dni my dají určitě za pravdu - vzrostlý strom je to, co si zaslouží každá zahrada a její obyvatelé😊.

"Dejte modrou zábavě s Marimex.cz."

https://www.marimex.cz/