Nebojme se na zahradě změny

15.06.2022

Říkáme tomu částečná realizace, ale jedná se spíše o revitalizaci a do výsadbu stávajícího. Někdy zkrátka zahrada již nesplňuje naše požadavky a přerostlé keře, květiny či tráva nám nedělá radost. A jak jsme stále vně toho všeho, nevíme, čím začít a zda to nakonec bude opravdu lepší, než to je teď.

Vždy nás potěší právě odvážný klient, který vidí, že zahrada či jen nějaký záhon neslouží již svému účelu a rozhodne se pro změnu. Není důležité jak velkou, ale vždy je to otázka citu a skloubení toho, co již na zahradě je s tím, co tam chceme nyní mít.

Protože někdy se stane, že za ty roky je na zahradě nastřádána celá kopa odrůd, různých barev a struktur a do toho přerostlých keřů a nestříhaných stromů a my nevíme, jak z toho ven.

Cesta je poodstoupit

Podívat se na zahradu a její současný stav jakoby zvenčí, nově, bez předsudků. Dívat se na ni jako na celek a zároveň vnímat jednotlivé rostliny, jejich vitalitu, věk a možnosti. Zjistit stav půdy, možnosti péče, času a chuti mě jako majitele se o zahradu starat, je tu možnost změnit zahradu v částečně bezúdržbovou, nebo si mohu dovolit experimentovat, neboť péče bude pravidelná a větší.

Podívat se na zahradu bez růžových brýlí

Nebát se být kritický, nemalovat si růžová prasátka, ale říci si reálně, co chci a co mohu. Zahrada má být radost a k radosti lze dojít jen přes skutečnost a reálný pohled. Není totiž lepší nebo horší zahrada, ale skutečný stav a možnosti, a pak může být zahrada krásná ať již na ni máte hodně nebo málo času.

Další z vodítek je stanovit si cíl

To znamená říci si, zda chci zahradu celoročně kvetoucí, nebo kombinovanou s jedlými keři a květinami, zakomponovat byliny a někde v roku zeleninu, nebo chci vše jen kvetoucí ladit do modro-bíla či preferuji červenou s oranžovými odstíny. Zda chceme na zahradě okrasné trávy, kvetoucí keře či raději rybízy a borůvky. Říci si, co mi dělá radost, co bych na zahradě rozhodně chtěl/a a co už nikdy😊. Můžeme se inspirovat na internetu nebo nechat vše na zahradní firmě, ale jedno je jisté, říci si co očekávám hned na začátku ušetří starosti na konci.

Mít odvahu a rozhodnost

Toto je předpokladem k co největší změně a co nejlepšímu výsledku. A to znamená nebát se rozloučit se s něčím, co již neslouží. Jsou okrasné keře, jehličnany, trvalkové výsadby, které mají již svůj čas za sebou. Prostřih nepomáhá, radikální řez s tím ani nehnul nebo dokonce odkryl suchá místa (túje, jalovce, smrky apod.) a trvalková výsadba nebyla stříhána několik let a teď to není úhledný kultivar, ale přerostlá džungle. Buď se budu snažit zachránit nezachranitelné, nebo řeknu dost a rozhodnu se pro změnu.

Nezachraňovat, ale recyklovat

Mluvíme z vlastní zkušenosti, kdy muž měl tendenci vše zachraňovat a znovu piplat, ale pak zjistil, že množství času, práce a prostředků nikdy nevrátí ztracenou krásu😊, a tak již nezachraňujeme, ale pošleme rostliny dál do koloběhu života. Někdy poslouží jako surovina do kompostu, někdy jako štěpka na mulčování a někdy jako materiál pro tvorbu dřevěného uhlí. Někdy samozřejmě udělají radost třeba místní školce, která ocení prvek do školní zahrádky. Recyklace se děje vždy😊.

A co říci na závěr?

Zahrada je hra, a proto i malá změna je vždy k lepšímu, stejně jako v životě.


A co vy? Už jste někdy prodělali radikální změnu své zahrady nebo aspoň omlazovací facelift? 😊


PŘED FACELIFTEM, ale již po předchozí revitalizaci