Pěstujeme brambory jinak

25.03.2021

Máme rádi nové brambory. Minulý rok jsme z nich byli tak nadšení, že jsme je jedli několikrát týdně a nemohli se jich nabažit a letos jsme se proto rozhodli, že jich zasadíme více a dříve, aby úroda byla taková, že nám třeba nějaké zbydou i na uskladnění😊. Samozřejmě to stejně ukáže čas, jak to dopadne, ale udělat proto něco můžeme už teď.

A tak jsme načetli, že brambory milují slámu. Že dokonce někdo pěstuje brambory jen na slámě, a to nás inspirovalo k záhonům, které obohatíme jak slámou, tak vším, co podporuje přírodní a přirozený růst brambor. A protože jsme se již naučili dělat vyvýšené záhony jako Baťa cvičky😊 (starší již vědí), tak i bramborový záhon nezůstal tohoto způsobu ušetřen.

Místo jsme vybrali tak, aby bylo daleko od rajčat (neboť jak již víte, brambory přenáší na rajčata plíseň bramborovou a celkově se tyto dvě plodiny nemusí, neboť si vzájemně stahují živiny), zároveň jsme počítali s tím, že spolu se záhonem česneku chceme příští sezónu jejich umístění vyměnit, a tak i rozměr byl přizpůsoben zároveň našim potřebám, možnostem a česneku.

Zde musel Tomáš jít také do země, neboť jsme potřebovali hlínu z půdy, kterou jsme chtěli použít do záhonu na brambory a zároveň ji prostřednictvím tohoto způsobu pěstování obohatit o živiny a biomasu tak, aby pro příští sezónu vznikla kvalitní zemina, která již obstojí pro samostatné další pěstování. Jak jsem již jednou psala, naše zahrada je na skále a zeminy na ní moc není, proto vyvýšené záhony slouží i k vytváření kvalitní zeminy nové, která bude každý rok půdu obohacovat a zvyšovat její množství a samozřejmě zmiňovanou kvalitu. Tak uvidíme.

Asi nebudu znovu popisovat to, jak se vyvýšené záhony tvoří, to si můžete prohlédnout v jiných článcích zde na blogu, ale i z fotografií je to patrné. Spíš se chci zaměřit na skladbu záhonu, která je uzpůsobena bramborám.

První vrstvou byla štěpka k větví ovocných a náletových stromů, které jsme potřebovali zlikvidovat a zároveň samozřejmě využít pro jejich kvalitní zdroj živin. Tato vrstva se pohybovala v rozmezí cca 5 cm. Šlo spíše o pocukrování prostoru😊.

Další vrstvou byla zelená tráva, která má tu vlastnost, že neuvěřitelně hřeje, což mají brambory rády a samozřejmě produkuje postupným tlením i uvolňování dusíku, což je pro brambory ke konzumaci a skladování stěžejní. Ale pozor, práce s dusíkem je vlastně alchymie, a tak lze říct, že vyvýšené záhony a jejich vrstvená skladba je vlastně řešením pro přírodní organické hospodaření, neboť živiny a látky se uvolňují postupně, a to v různých vrstvách, a tak i prodiny mají postupný přísun živin tak, jak potřebují, neboť si sami mohou pro své potřeby sáhnout.

Další vrstvou je vyzrálý koňský hnůj se slámou, který aplikujeme po vrstvě trávy, neboť ho potřebujeme v této době nízko, v případě podzimu bychom ho zapravili klidně i čerstvý přímo do záhonu, ale v případě těsně před sadbou brambor volíme toto vrstvení. Hnůj obsahuje jak dusík, tak i fosfor, který v určité fázi je pro brambory, ale celkové vyplavování dusíku důležitý.

Následuje vrstva slámy. A tou nešetříme, prostě pokud máme tu možnost dopřejeme bramborám vysokou vrstvu alespoň 25 cm.

Na vrstvu slámy následuje dobře vyzrálý kompost promíchaný s hlínou, kterou jsme předtím vyrubali. Zde již nemusí být půda kvalitní, ale i jílovitá, těžší formy, neboť kompost a samotné promíchání se postará o provzdušnění a celkové zkvalitnění zeminy.

Samozřejmě v případě brambor tvoříme vyvýšené řádky a během růstu brambor, pokud nejsou dostatečné strážky zaléváme a postupně vrstvíme hlínu k vyrůstajícím výhonům.

V tomto typu záhonu si brambory lebedí. O průběžném růstu a výnosech tento rok vás budeme informovat.

Brambory sázíme do vyvýšených řádků (hromádek) cca 60 cm od sebe (vedle sebe) a jednotlivé brambory sázíme na rozměr boty 😊, tedy cca 30 až 35 cm od sebe. Hloubka sadby je podle velikosti brambor, nejlepší je velikost brambory střední odpovídající asi rozměru vajíčka a do hloubky 3x velikosti brambory do hloubky země.

A je to, teď máme zasazeno a můžeme se těšit, co nám život přinese a jestli letos budeme brambory konzumovat celou sezónu, a ještě nám zbude na uskladnění, což bychom rádi.


Máte své vlastní zkušenosti? Napište nám.