Jak postavit maringotku na nohy?

01.12.2020

No tohle je článek pro ty z vás, co mají maringotku ještě na kolech a ona se jim tak nějak divně houpe. Prostě z jedné strany na stranu, a když je vás tam víc, tak cítíte každý krok i skok. Zkrátka jdeme ulevit vám i kolesům. Tak jak na to?

Jsou dvě varianty, buď máte k maringotce od výrobce nebo prodejce čtyři pevné tyče rovnou, nebo si pořídíte tyhle stojany samostatně. Stačí čtyři, ale kdo má maringotku delší anebo chce mít opravdu pevnou základnu, pořídí si ještě dvě, tedy šest😊.

Proč to děláme? No za prvé ulevíme kolům, za druhé ulevíme tlumičům, které jsou za koly umístěny a za třetí ulevíme konstrukci maringotky a taky za čtvrté ulevíme nám a pocitu na lodi, která se houpe bezvládně na moři. Prostě ulevíme všemu, čemu ulevit lze😊.

Připravíme si vodováhu, metr, nějaký ten nejlépe cihlový nebo betonový podklad pod tyče, aby se nám nezaryly do země. Taky budeme potřebovat správný klíč na utažení šroubu a možná i kladivo, když budou tyče již trochu starší a pokročilé. A pokud chceme odlehčit i tlumičům kol a mít maringotku pořádně pevně ukotvenou, tak i na míru vytvořené dřevěné klíny, které právě mezi kolo a tlumič umístíme. A to už se nám ta várka ani nehne.

Takže maringotku umístíme na plochu, kde bude sdílet náš prostor. Nejlepší je rovný povrch. Pokud to nelze a jsme ve svahu, tak ještě budeme muset povrch dát do roviny. A už snad každý ví, jak.

Pak postupujeme postupně a jednu tyč umisťujeme na betonovou dlaždici do roviny (vodováha) kolmo k zemi. Nahoře přiděláme vedle kola na střed jeho osy tak, aby tyč co nejlépe uvolnila tlak na kolo. Tyč přiděláme a zaměříme její umístění. Toto provedeme postupně na všech čtyřech v některých případech šesti bodech, stejně vzdálené od sebe (proto ten metr).

A protože zem je měkká a maringotka něco váží, musíme výšku tyčí pak přeměřit, a ještě doladit jejich výšku tak, aby byla všude stejná. Stejně si časem maringotka ještě sedne, ale i tak se snažíme, aby umístění bylo co nejpřesnější, abychom se pak nedivili, že máme maringotku nakřivo a hýbe se stejně jako předtím.

No a je to. Maringotka sedí a my sedíme uvnitř na lodi, která již není na moři, ale na mělčině😊.