Rakytník, aneb slunce v zimě

18.11.2021

Je to zlatavé, září to žluto-oranžovými odstíny všech tónů, voní to po citrónu a naředěné s vodou a medem to chutná jako pomerančová šťáva. A má to tolik vitamínů, minerálů a dalších slunečních předností, že se mu žádná jiná bobule nevyrovná. Co to je? No jo, nápis napovídá správně - RAKYTNÍK:)

Každý nemusí mít rád alternativu, ale my ji rádi máme, a proto nás čím dál tím více oslovuje příroda a její pestrá nabídka. A vždycky k nám přijde ta správná rostlina, ta správná bylina, zelenina, ovoce či strom nebo keř. 

Onehdá jsme byli pomáhat mému taťkovi na zahradě a on má krásný rakytníkový vzrostlý keř, který byl obsypán oranžovými bobulemi, a že prý ať si natrháme... no to neměl říkat, neboť jsme oba dostali chuť na rakytník:) Tomáš celé větvičky a já jednotlivé plody. Pak už stačilo jen doma naložit a počkat si.

Tinktura z rakytníku

Je to velice jednoduché, jako každá tinktura. Kvalitní základ, my používáme stoprocentní (40%) vypálená jablka bez přídavku čehokoliv. Plody rakytníku sbíráme nejlépe na podzim a aby byly již takové rozměklé, nejsou pak tak kyselé. Pro lepší otrhávání je můžeme nechat nejdříve zamrazit v mrazáku. Plody nahrubo nameleme nebo rozmačkáme, nebo je podrtíme v hmoždíři. Poté je zalijeme alkoholem a macerujeme na 3 týdny.  Přelijeme přes sítko a máme lekvar:)

Přednosti a účinky rakytníku

Plod rakytníku se po staletí používal v Evropě a v Asii jako součást lidské potravy, i jako surovina pro výrobu různých podpůrných preparátů. Šťáva z rakytníku je ceněna pro svůj vysoký obsah bílkovin, vitamínů C, D, E, K a organických kyselin. Ale je zde zastoupen i vitamín E, karotenoidy, fytosteroly a polynenasycené mastné kyseliny alfa-linolenovou, gama-linolenovou a linolovou. Rakytník působí blahodárně na kůži a na správnou funkci sliznic v oku, ústech i pochvě. Posiluje srdce, příznivě ovlivňuje cévy. Stimuluje imunitní systém, zvyšuje přirozenou obranyschopnost organismu. Podporuje metabolismus, příznivě působí na střevní trakt a střevní aktivitu. Výjimečný je také rakytníkový olej.

Plody rakytníku se považují z celé rostliny za nejdůležitější a užívají se při celkovém oslabení organismu k posílení imunity, při nádorových onemocněních, v rekonvalescenci po chemoterapii a ozařování. Mají rovněž baktericidní účinky a stimulují trávení.
Olej má výborné regenerační vlastnosti, podporuje růst tkání i vlasů, hojení ran. Léčí popáleniny včetně těch způsobených radioaktivním zářením, omrzliny, bércové vředy i hemoroidy. Vhodná je aplikace u akné, ekzémů, lupénce i dalších kožních chorobách. Léčí žaludeční vředy i rakovinu a dvanáctníkové vředy, ale rovněž erozi a rakovinu děložního čípku. V oftalmologii pomáhá při onemocnění trachomem, při poškození rohovky, zánětu spojivek apod.
Nejnovější výzkumy prokázaly rovněž protinádorovou aktivitu. Listy se používají při revmatismu, ekzémech i jiných kožních onemocněních, ale i při zažívacích potížích a jako profylaktický prostředek při chřipce a nachlazení

Tradiční medicína

Z hlediska čínské tradiční medicíny má rakytník řešetlákový (sha ji) vazbu k dráze ledvin a jater. Léčí kašel a umožňuje vykašlávání, zlepšuje trávení, likviduje krevní sraženiny a stimuluje krevní oběh.

Kulinářské využití

Kromě různých šťáv a tinktur a olejů se v některých zemích rakytníková šťáva míchá z rozetřeným česnekem, a to na 1 l rakytníkové šťávy se přidá 50 g česneku. Po přidání soli nebo cukru se tato stává používá jako velmi oblíbená chuťovka k masu, rybám nebo zelenině.

A velmi oblíbený je rakytníkový med. Dělá se jednoduše tak, že smícháte 2/3 medu a 1/3 čerstvé rakytníkové šťávy.

A co vy? Využíváte přednosti tohoto zázračného zimního slunce? 


(zdroj: knihy, bylinkyprovsechny.cz a vlastní zkušenosti)