Angrešt a co možná o něm nevíte

23.06.2023

Každý asi miluje ovoce a někdo má i své oblíbené. Většina z vás určitě řekne jahody, třešně, melouny, někdo si vzpomene na hrušky, jablka, meruňky a určitě se najdou i tací, kteří raději novinky jako muchovník, moruši či kanadské borůvky. Pro mě je to už od malička jablka a angrešt.

Kde se vzal angrešt?

Plané odrůdy angreštu (rod Grossularia) pocházejí z mírného pásma Evropy, Asie a Ameriky. Záměrným vyšlechtěním došlo ke zvětšení plodů a zvýšení odolnosti proti chorobám. Tyto rostliny se prvotně začaly pěstovat v Anglii a Francii někdy v patnáctém století a pak se rozšířily do celé Evropy.

Jeho přednosti pěstování?

Na pěstování je to miláček, nepotřebuje od nás skoro nic. Nejlépe vysazujeme na světlá stanoviště s lehkým přistíněním. Plné slunce mu příliš nevyhovuje, ale viděli jsme ho růst i na přímém slunci a jen měl menší plody. Půda by měla být dobře propustná, humózní, a dostatečně vlhká, takže i ve vysoké trávě (okolo kmínku trávu vytrhat) obklopen keři i stromy bude spokojený.

Co se týče řezu, viděli jsme angrešty bez řezu a také spokojené a hodně plodící, ale pokud chcete angreštu dopřát perfektní péči, dejte mu řez na začátku a pak již jen zmlazovací řez jednou za čtyři až šest let.

Po výsadbě stromku zkrátíme výhony na tři až čtyři očka. Ve druhém roce vybereme pět až sedm základních větví a zkrátíme je o 1/3. V následujících letech stromku odstraníme výhony vyrůstající ze středu korunky a zároveň větévky, které stromek příliš zahušťují. Základní větve ponecháme na délku osmi až deseti oček, boční na dvě až čtyři. Tento zmlazovací řez provádíme až po čtyřech/ šesti letech. Odstraňujeme i výhonky vyrážející z podnože.

Jeho obsah vitamínů?

Angrešt je perfektním zdrojem vitaminu C (uvádí se, že 20x více než citrón), vitaminu E a provitaminu A. Z minerálů obsahuje zvláště draslík, vápník a hořčík. Angrešt je bohatou zásobárnou vitamínů a minerálních látek, a obsahuje také vitamíny B1-B6, fosfor, zinek, měď, křemík a poměrně hodně železa.

Konzumuje se na akutní i chronickou zácpu, posiluje cévy a čistí je od usazenin, mírně snižuje krevní tlak. Pomáhá udržovat zdravé stěny buněk a pevné vazivové tkáně, a tak předchází cévním nemocem. Je bohatý na vlákninu a podporuje odstraňování odpadních látek.

Dužina angreštu obsahuje mnoho provitamínu A (chrání sliznice a posiluje buňky), vitamin B (pro nervy, srdce, růst vlasů), biotin (pro zdravou kůži, zdravé vlasy) a především vitamin C (pro imunitní systém, činnost mozku a nervů). Pektin jako jedna z důležitých vláknin obsažených v angreštu podporuje trávení, čistí střeva a nedovoluje nepříznivým mikrobům se v těle rozpínat.

Angrešt dokonce zbavuje mozek jedovatých těžkých kovů, celé tělo odpadních látek, působí močopudně, zlepšuje výměnu látkovou, podporuje růst vlasů a tvorbu zdravé kůže.

V lidové medicíně se věřilo, že angreštová šťáva vyléčí záněty v těle a působí proti horečkám. I listy angreštu se považovaly za zdraví prospěšné a věřilo se, že pomáhají odstraňovat písek v ledvinách.

Moderní herbář doporučuje nápoj připravený z 25 gramů sušených listů angreštu vyluhovaných v 600 mililitrech vody. Pít se má jeden šálek tohoto čaje třikrát denně. Považuje se za tišící nálev a má prospívat například dospívajícím dívkám před začátkem menstruace. (zdroj Český rozhlas České Budějovice)

A co vy? Máte rádi angrešt? Jaké je vaše oblíbené ovoce?