Články pro inspiraci...


Přání, kterých jsou všude plné obchodní regály, vitríny, firemní maily i ústa našich blízkých či známých. Vánoce mají své kouzlo, stále, i když jsme již dospělý, mají Vánoce pro nás své kouzlo. Možná jsou to ta světýlka, očekávání něčeho kouzelného, nějakého zázraku😊, anebo taky ne.

Asi první odpověď každého z nás napadne, že jsou užiteční, ale co to vlastně ta užitečnost znamená? A proč by nás měla zajímat prospěšnost nějakého druhu? Nestačí, že je máme rádi a líbí se nám, jak vypadají a jak někteří zpívají? Nestačí, protože pokud máme ptáky rádi jen kvůli jejich vzhledu a zpěvu, tak je tam už jen malý krůček...

Tvořit a revitalizovat zahrady je činnost kreativní, a právě ta kreativita je opojná mrška, protože vás nechává vypnout naučené vzorce a nechat se inspirovat jen přírodou a jejími možnostmi a věřte, že možnosti jsou v tomto případě neomezené. Tvořit záhony podle šablon či naučených vzorců mi přijde škoda, jste pak ochuzeni o kombinace, které by vás...

Vlastně v každé zahradě by neměla chybět biodiverzita neboli biologická rozmanitost. Různorodost všech živých organismů, která v posledních letech klesá, je výzvou i pro zahradníky, zahradní architekty, krajináře a všechny realizátory zahrad, kteří mohou právě biodiverzitu podpořit a ovlivnit. Významný podíl na tomto poklesu má lidská činnost, jako...

Letošní listopad je mimořádný, stejně jako každý jiný listopad😊. Občas svítí sluníčko, občas prší, přidaly se ranní mlhy a vlhko a zkrátil se den. Jako zahradník buď musíte dříve vstávat, abyste stihli to, co za delšího dne v létě, anebo to necháte, jak to je, a protože se hlavní zahradní sezóna blíží ke konci budete na zahradě kratší dobu.

Jak stoupá tlak na ekologii a ekologičtější životní styl, tak přicházejí i nová nařízení. Jestli jsou to dobrá nařízení nebo ne, to ponecháme na každém z vás, tento článek má za cíl informovat o novinkách, které se dotýkají přímo těch, kteří nyní uvažují o koupi kamen.

Jestli něco podzim umí a říjen obzvlášť, je to malování pomocí barev listů. Myslím, že každý uzná, že babí léto, jak se podzimním dnům plným slunce a poletujících pavučinek říká, má své nezaměnitelné kouzlo, které vnímáme nejen na našich zahradách, ale i mimo ně.

Období od září do konce října je pro sázení cibulovin nejlepší. Aby se cibuloviny dobře ujaly, potřebují být v zemi alespoň několik týdnů před prvními mrazy, takže podle počasí můžete sázet i později, ale již s rizikem. A nejlepší je, když se sejde realizace nového trvalkového záhonu a vy můžete rovnou přidat i cibuloviny. A to se stalo právě...

Hledali jsme jednoduchou pomůcku proto, jak vytvořit přírodní zahradu. A vytvořili jsme pro vás pyramidu. Je to vlastně základ - základ tvorby přírodní zahrady. Už víme, že přírodní zahrada je bez chemie, umělých hnojiv a pesticidů. Ale je tu také struktura přírodní zahrady a její jednotlivé vrstvy.

Každá zahrada může být krásná na pohled, ale zároveň léčivá. Když vysazujete rostliny, zkuste kombinovat krásu s užitkem. Které rostliny na zahradě mimo různé struktury, tvary a květy přináší i něco ke snědku či léčení? A lze najít v lesních zahradách jedlé plody, bylinky a léčivky, které lze použít v domácnosti?

Musíme se přiznat, že s tím, jak narostl počet realizací přírodních zahrad, zmenšil se náš čas na zahradě naší. Není to ale špatně, spíš vidíme, jak ta místa, která byla založená na základě přírodních pater a mulčována jsou samostatná a naší péči skoro nepotřebují a ty záhony, které ještě nedostaly kompletní péči, mají co dohánět.

Tento rok jsme tvořili a renovovali mnoho nových přírodních zahrad, a ještě nás další čekají, ale jednu zahrádku tvoříme nyní, a ještě nás čeká v říjnu pokračování v její zadní části pozemku. Ale co nás na ní baví je mimo péči o půdu, výsadbu trvalkového záhonu s cibulovinami, sazení ovocných stromů a jedlých keřů a mnoho dalšího, také dřevěné...

Protože dovážíme malá kamínka z Anglie, tak můžeme říct, že máme po dvou letech topení dřevem v těchto mini kamnech s max. výkonem 4,1kW (lze v nich topit i okolo 2kW) nějaké zkušenosti, a protože kamínka splnily naše očekávání a jsme z nich stále nadšení, můžeme přidat další informace o tom, jak topit v těchto kamínkách.

V tomto článku si velice stručně představíme jednotlivá patra a můžeme se třeba zamyslet nad tím, jestli právě vysazování rostlin podle tzv pater nemůžeme naši zahradu obohatit o novou strukturu, hloubku, vzhled a kvalitu zahrady jako takovou.

Proč je dobré si pořídit do malých prostor specifický typ kamen? Protože malé prostory mají jiné nároky na teplo a rozměry kamen, pokud potřebujeme šetřit místem. A ekologické normy jsou od nového roku příšnější. Kamínka Hobbit SE tyto normy splňují a nejen to...

Možná si myslíte, že víte, ale možná vás přesvědčíme, že to není tak jednoznačné a v mnoha případech nezaléváme správně. A správné zalévání může nejen setřít vodou, ale hlavně prospívat rostlinám víc, než si myslíte.

Tohle před a po máme moc rádi, protože když zahradu dokončíte, většinou si už nepamatujete, jak to vypadalo na začátku a co teprve po roce či dvou. A ty změny jsou veliké. A rádi inspirujeme těmito fotografiemi před a po, protože možná, že vidět právě tyto markantní rozdíly na vlastní oči, může někoho inspirovat ve vlastní změně anebo taky ne:)...

Současné směřování realizace zahrad ve veřejném prostoru se postupně mění, a to jsme moc rádi, protože se mění k lepšímu. Stoupá počet měst i obcí, kde se tráva neseká na tzv nízkou seč či dokonce skalpování, nebo se seká dokonce méně pravidelně - hlavně v letních měsících. Potkáváme i více trvalkové výsadby a následná péče o stromy je již...

Představte si, že zahrada, která je tvořena přirozeně a s několika pravidly může podpořit zadržování vody v krajině a zlepšit celkové podmínky života vám i okolí, a to včetně okolních zvířat. Jak na to, a která pravidla pomohou ke kvalitnějšímu životu na zahradě?

Kdyby byla normální situace, tato otázka by ani nenastala, ale v současné době se všechno změnilo a neustále mění, a tak i my musíme reagovat. Dodací lhůty některých výrobců a výrobků jsou delší než několik měsíců, ceny se zvyšují, a tak i my jsme jako dodavatel anglických malých kamínek museli tuto situaci řešit.

Bez chemie, bez průmyslových hnojiv, bez pytlových zahradnických substrátů, bez postřiků - za to s vlastním kompostem, přírodními jíchami, dřevěným uhlím a mulčováním. A třeba i s jedlými keři a stromy, s trvalkovou výsadbou, trávníkem střiženým na různou výšku, sběrem dešťové vody, a hlavně v klidu😊.

Možná, že se to nezdá, ale pokud se chcete v kultivované přírodní džungli cítit dobře, mít vše potřebné po ruce, nemít tolik práce a plahočení, pokud chcete v zahradě žít, a ne otročit věřte, že vše má své místo, svůj tvar a svůj čas. I přírodní džungle by měla mít strukturu, aby se v ní člověk cítil přijemně.

A co kdyby vaše okrasné záhony byly zároveň k jídlu? 😊 Co kdybyste se kochaly novými květy v zahradě, a přitom zobali rybízy, angrešty, jahody, nebo dokonce kanadské borůvky, brusinky anebo třeba plody muchovníku či moruše. A co když půjdeme ještě dál a v tom záhonu, kde vám kvetou svíčkovce, cínie, levandule či šalvěje si pochutnáte třeba na...

Říkáme tomu částečná realizace, ale jedná se spíše o revitalizaci a do výsadbu stávajícího. Někdy zkrátka zahrada již nesplňuje naše požadavky a přerostlé keře, květiny či tráva nám nedělá radost. A jak jsme stále vně toho všeho, nevíme, čím začít a zda to nakonec bude opravdu lepší, než to je teď.

Jak už asi tušíte, každý stejně jako přírodu, města a místa máme rádi i jiný typ zahrad. Zahrada je pro nás dva s mužem místo, kde se cítíme dobře, kde je nám dobře, kde jsme rádi. A je vlastně jedno, jaká je z pohledu zvenčí, ale pro každého je to o tom, kde jemu je dobře.

Rozhodnutí je konec konců na každém z vás, tento článek má ukázat, jak začínáme při nové realizaci zahrady my. Možná to někoho inspiruje při jeho vlastní realizaci přírodní zdravé zahrady. Nelze do jednoho článku vměstnat všechny postupy v detailu, ale aspoň stručný náhled se sem vejde:)

Nová zahrada a nově vysazená rostlina je jako malé děcko, které když nedostane následnou péči, samo to nezvládne. Tedy možná, že i zvládne, ale jeho vývoj nebude takový, jaký potenciál mělo na začátku. Možná, že srovnávat zahradu s dítětem je přehnané, no určitě je to přehnané, ale to, co se bude dít bez péče v prvních letech zahrady přehnané není....