Články pro inspiraci...


Ač v přírodní zahradě rašelinu nepoužíváme, občas se najde výjimka, kterou jsme ještě nedokázali adekvátně nahradit, a to je při zakládání "borůvkoviště". Tedy, když vysazujeme kanadské borůvky. A protože se nám občas sejdou dotazy na pěstování kanadských borůvek, dovolili jsme si sepsat pár hlavních bodů, které je dobré dodržet, aby borůvky byly...

Asi je podle označení přírodní zahrady jasné, že Roundup se opravdu ani v nejmenším v těchto zahradách nepoužívá, ale stále častěji se setkáváme s tím, že je čile používán v normálních zahradách, které by měly být přeci jenom přírodní také, už s tím, že v zahradách nejen pěstujeme zeleninu, ovoce, ale pohybujeme se my sami, naše děti, vnoučata a...

Hydrangea paniculata neboli hortenzie latnatá začala být v českých zahradách více oblíbená a není divu. Je méně náročná na místo i péči než hortenzie velkolistá, kvete na letošních výhonech, proto ji můžete tvarovat, jak chcete a potřebujete, a hlavně kvete podle kutivaru od června (července) do října (září). A i suché květy udělají parádu přes...

Každá zahrada je jiná a každý klient je jiný a když potkáte klienta, který je otevřený změnám a dá vám volnou ruku, je to radost a dar zároveň. V tu chvíli pro něj chcete to nejlepší. Chcete vědět, co on očekává od zahrady, co potřebuje on i jeho rodina, jak vidí svou zahradu a co pro něj můžete udělat.

Nejen letošní září je jiné než v jiných letech, teplé počasí se protáhlo až do dnešních dní a možná bude ještě pokračovat, a tak i rostliny, které by již nyní měly být odkvetlé nebo naopak zase některé, které by měly ještě kvést jsou na tom jinak. Zkrátka nic není jako obvykle a bude se to nejspíše dít častěji.

Poslední roky se stále častěji stává, že jehličnatá výsadba v zahradách usychá nebo nefunguje, jak má. My vám z našich zkušeností řekneme, že jehličnany jsou pěkné v lese nebo přímo v lesní zahradě, kde, již byly předtím, než jste se tam nastěhovali, a že je možná na čase změnit své zaběhnuté zvyky a úhel pohledu a změnit zahradu v místo...

Letos si toho všimlo možná více z nás, ubývá hmyz i motýli. Můžeme proto něco udělat? Co třeba omezit sekání na vlastní zahradě. Zároveň můžeme pěstovat rostliny, které dávají nektar a kvetou co možná nejdelší čas a opylovači dokážou jejich nektar zužitkovat. A co tedy dělat a co se to vlastně děje?

Tuhle zahradu, která se ještě ladí a dotváří, jsme vám chtěli ukázat již nyní. Máme radost z této vzájemně prospěšné spolupráce a tak přinášíme fotografie již nyní. Romantická přírodní zahrada pro rodinu s dětmi.

Tahle zahrada je specifikum, původně zde byla převážně jehličnatá přerostlá výsadba a kombinace neměnných jehličnanů a jednotvárných keřů, textilku jste našli pod každým záhonem. Klientům přestala taková to zahrada vyhovovat, a tak si najali zahradníky.

Samozřejmě, že téma se týká i ovoce, květin a trávníku, zkrátka zkusme už nadobro přestat používat chemii v zahradě. Že to nejde? Jde, ale budeme muset změnit úhel pohledu na to, co je to zdravá a krásná zahrada. A co může přinést za změny a pozitiva pěstování zcela bez chemie.

Možná to vypadá, že výsadba či tvorba zahrad, záhonů i dalších prvků a péče o ně je bez pravidel, ale opak je pravdou. Vše v zahradě má svá pravidla a až potom, co je známe, se pouštíme do vlastní tvorby a dokonce i experimentů.

Přírodní zahrada je v neustálé proměně, nic není stejné už za týden a už vůbec to není stejné za měsíc. Je úžasné sledovat, jak se všechno mění, roste, kvete, zraje, plodí, ale i umírá. Je to život sám ve zrychlené podobě. Takže fotografie z naší zahrady budou za chvíli zase jiné.

Růže buď někdo miluje hned, nebo si k nim hledá cestu. Tedy on nikdo nic nehledá, najdou si vás sami. Mě přes vysazování půdopokryvných růží klientům do svahu a údržbu v jedné "růžové" zahradě.

Každý asi miluje ovoce a někdo má i své oblíbené. Většina z vás určitě řekne jahody, třešně, melouny, někdo si vzpomene na hrušky, jablka, meruňky a určitě se najdou i tací, kteří raději novinky jako muchovník, moruši či kanadské borůvky. Pro mě je to už od malička angrešt.

Když se chcete dozvědět něco více o zahradní architektuře? Projít si s odborníkem Tématické zahrady
Zahradnické fakulty MENDELU a užít si komentovanou prohlídku zámeckých zahrad a unikátního
skleníku v Lednici? Můžete se přihlásit na stránkách univerzity.

Máte rádi pastelové barvy? Pak určitě oceníte tuto výsadbu, která kombinuje keře a trvalky. Tato skladba půjde nyní ke klientovi do svahu spolu s dalšími trvalkami, které zde v seznamu neuvádíme, ale které na styl a kvalitu výsadby nemají vliv. Vy se můžete inspirovat kombinací rostlin, které spolu ladí.

To je stejná otázka, jako jestli může něco růst pod ořechem? A je dobrá štěpka z jehličnanů? A může být kůra jako mulč k trvalkám? A je dobrý kompost z kompostárny? A je dobré zalévat studenou vodou ze studny? A nevadí kytkám voda z kohoutku? A spousty dalších zahradnických otázek...

Letošní červen je šťavnatý. A i když nejsme letos moc často na naší zahradě, ale na zahradách klientů, naše zahrada funguje i bez nás. Ale je to o několika základních pravidlech, které je dobré dodržovat.

Spektrum opylovačů je velmi široké, ale ve skutečnosti mezi nejvýznamnější opylovače patří hmyz (entomogamie). Známe však i další skupiny, jako jsou ptáci, letouni, vzácně i jiní savci nebo dokonce měkkýši. A protože nastává období opylovačů, pojďme si o nich něco říct 😊.

Lesní zahrada má svá specifika, a to nejen podle toho, kde se nachází, ale zda převažují jehličnaté stromy, nebo listnaté či se jedná o smíšené prostředí, zda je zastoupeno o bylinné patro a vliv má také voda a její stav v místě a okolí zahrady. A nejen s tím vším je dobré počítat při revitalizaci, či realizaci zahrady a požadavcích...

Tento rok začala s ohledem na teplé počasí zahradní sezona nějak dříve, a tak máme za sebou už několik projektů realizací zahrad či záhonů, revitalizací a do výsadeb, a také studií a projektů pro nové i stávající zahrady. Obzvlášť nás těší, kolik lidí má zájem o přírodní zahrady, přírodní materiály a přírodní postupy.

Tohle je tip na týpí z živých rostlin, a není jen pro děti, ale i dospělí ocení stín a soukromí v parném létě. My jsme ho nyní stavěli jako součást nové zahrady u klientů, ale připravujeme ho i k nám na zahradu k fazolím a dýním.

A některé kultivary si drží barvu listů po celý rok. A pokud máte stinné či polostinné místo a chcete ho oživit barvami s jemným květenstvím a máte rádi fialovo-vínové barvy až do temně červena, či oranžovou škálu mísící se s béžovými odstíny, či svítivě zelené barvy, tak dlužicha vás nezklame.

Zelenina po celý rok, mangold, kapusta, saláty přes zimu i v únoru, ředkvičky, rukola a řeřicha už od března a rajčata, papriky i okurky dříve než ze záhonu a bez plísní. Jestli jsme pro něco chtěli skleník, tak pro tu možnost zeleniny i v zimě a předpěstování vlastních sazenic. Ale nyní zjišťujeme, že mít skleník má více svých výhod.

Jestli něco symbolizuje jaro, tak je to květnové kvetení. A pokud máte na zahradě ovocné stromy jako například třešně, jabloně, nebo švestky, tak ucítíte i tu typickou vůni, která v kombinaci s čerstvě prosetým kompostem a zalitými záhony po výsevu dotvoří tu pravou jarní atmosféru.

Je jedno zvířátko, se kterým mimo jinými stále v zahradách bojujeme. A tak je možná už na čase, říci o něm něco, co možná ne každý ví a možná ho tak trochu osvobodit od toho věčného hubení a zabíjení.

Instantní záhon lze shrnout jako založení záhonu velice rychlé, efektní a bez rytí. A jestli funguje? Na některou zeleninu (brambory, fazole, dýně, ale i rajčata, okurky) přímo božsky, ale my ho letos zkoušíme na záhon plný trvalek, keřů a vinné révy. Jak tohle dopadne ještě nevíme, teoreticky by to fungovat mělo, ale stav a výsledky přineseme...

Většina z nás má nějaký vzor, nebo osobnost ze svého oboru, kterou obdivuje, uznává a respektuje a v případě ovocnářství a pěstitelství ovocných dřevin je to pro nás pan Urbánek ze Židlochovic.