Články pro inspiraci...


Co máme v létě rádi jsou chlazené drinky s bylinkami ze zahrady. Nesmí chybět bezová šťáva, lipový či fialkový sirup a spousty různých experimentů z luk a polí, ale taky jsou tu zahradní laskominy, které rádi přidáváme do vody či sodovky jen tak, nebo s citrónem či sirupem a tvoříme si tak voňavé a chutné letní drinky.

Je to asi věc vkusu a nějakého estetického cítění, ale móda sterilních jednodruhových trávníků pomalu zažívá konec a barevný trávník plný místních přirozených rostlin - zvaných plevele frčí. Zdravá a přirozená zahrada se pozná podle trávníku a nejen to.

Jako každý rok nás jaro vždycky příjemně překvapí. Příroda je kouzelnice, a tak přinášíme pár fotek pro inspiraci a možná nápad na podzim, až budete plánovat záhony na jaro. Cibuloviny dokážou vykouzlit nejen v přírodní zahradě úžasné scenérie. A máte pak i vhodné květiny do vázy.

Jako v celé zahradě mají být zastoupena všechna patra, od bylinné přes keřové po patro stromů, tak v trvalkovém záhonu bychom měli vnímat také jednotlivá patra, můžeme to nazvat - patrovitost trvalek. Práce s jednotlivými vrstvami nám zajistí nejen krásu a pohledovost záhonu, ale také jeho funkčnost, a to nejen z hlediska estetického, ale také vodu...

Koupili jste pozemek a ještě nezačali stavět? Nebo již máte zahradu, ale stále máte pocit, že v ní nejste spokoneni? Něco vám v zahradě chybí, nebo nefunguje? Zkuste si pozvat na konzultaci zahradního architekta, nebo zahradníka realizátora.

Velikonoce máme asi všichni rádi, je to takové to krásné období, které nám již naprosto jasně říká, že je tady jaro a začíná období, které mají lidé všeobecně rádi. Teplo, slunce, ptáci, mláďátka (koťátka, kuřátka, živáčci apod), kvetoucí stromy a cibuloviny, vonící půda i les. Zkrátka jarní období je tu a s ním i symbol zrození!

Tak za prvé, vy se jich zbavovat nemusíte, ani nemáte, vy je máte pozorovat. Ten, kdo se jich bude zbavovat, se škůdců nezbaví, ale jediné, co se mu podaří, je škůdce rozmnožit o to víc. Když to řeknu slovy člověčí, existuje nějaký přírodní cyklus a koloběh života sám o sobě, a pokud mám zahradu dobře založenou a funkční, poznám tak,...

Nastává doba, kdy se sucho stupňuje a nejednou vám tu budeme říkat, nezalévejte. Je to podle vás padlé na hlavu, no my si to také mysleli, dokud jsme to nezkusili. Nová výsadba bez zalévání se děje právě teď a jejím cílem je podpořit nově vysazené rostliny, aby byly samostatné, dobře prokořeněné a odolné.

Vlastně každá zahrada může být přírodní. Stále se někdo ptá, co může udělat pro zlepšení životního prostředí? Co může udělat pro snížení změn klimatu? Čím zachovat planetu v lepším stavu než je nyní? A toto téma se netýká jen naší generace, ale i té nastupující. Je to vlastně jednoduché, dělejme to jinak než doposud. Učme se od přírody.

Jakmile začnou kvést zlatice a cibuloviny vystrkují své růžky, začíná zahradník pociťovat takový příjemný neklid, nebo možná ještě lépe řečeno, očekávání sezóny nadcházející, či právě probíhající. A jediné, co ho může udržet na uzdě, aby neobešel všechna zahradnictví v okolí a nezačal skupovat sezónní přesladké roztomilé macešky, je přenést...

Kompostování je jednou z hlavních a nejdůležitějších činností v přírodní zahradě (samozřejmě také v permakulturní i moderní zahradě, nejen ekologické). Protože pokud chceme mít kvalitní, zdravé jídlo plné chutí, vitamínů, minerálů a stopových prvků, tak bez kompostování toho těžko dosáhneme. A to nemluvíme o péči o půdu, která je nedílou součástí...

Hydrangea paniculata neboli hortenzie latnatá začala být v posledních letech v českých zahradách více oblíbená a není divu. Všeobecně lze o ní říct, že je méně náročná na místo i péči než hortenzie velkolistá, kvete na letošních výhonech, proto její střih je o mnoho jednodušší (volnější) než u výše zmíněné velkolisté. Ale nenechte se mílit, čím víc...

A tyto témata nahrávají i přírodním zahradám a jejich pozitivnímu vlivu nejen na naši psychiku, ale hlavně na náš život jako celek. Proč? Protože pokud zahrady uzpůsobíme a připravíme na zvyšování průměrných teplot a s tím spojený nedostatek vody, nemusí se nás tyto změny týkat, tedy aspoň ne na našich zahradách.

Je to cesta za dobrodružstvím. Je to objevování, pozorování a tvoření spolu s přírodou a jejími zákonitostmi. Je to velké dobrodružství, pokud se tomu celému procesu přírodního zahradničení otevřete a nebráníte se jinému úhlu ohledu, pokud se neokleštíte od zkušeností jiných a dovolíte si objevovat tento jedinečný svět sami bez předsudků, naučených...

Tuhle zahradu, která se ještě ladí a dotváří, jsme vám chtěli ukázat již nyní. Máme radost z této vzájemně prospěšné spolupráce a tak přinášíme fotografie již nyní. Romantická přírodní zahrada pro rodinu s dětmi.

Když jsme hledali jednoduchou pomůcku proto, jak vysvětlit princip tvorby přírodní zahrady, napadla nás pyramida. A vytvořili jsme pro vás takovou jednoduchou pyramidu. Je to vlastně základ - základ tvorby přírodní zahrady. Už víme, že přírodní zahrada je bez chemie, umělých hnojiv a pesticidů. Ale je tu také struktura přírodní zahrady a její...

Není to úplně pravda, jsou případy, kdy nálet či malý semenáček má tu moc se ujmout sám, ale nyní se bavíme o výsadbě stromů v rámci dotací, samostatných aktivit obcí a různých spolků, kdy se chlubíme počty vysazených stromů, ale v první řadě nejde o to, kolik se jich vysadilo, ale kolik z nich přežilo, tedy se ujmulo!

Děkujeme Vám všem za to, že sdílíte lásku k přírodním zahradám a zahradničení. Krásný Nový rok přeje, Terka a Tomáš.

Každá zahrada má něco do sebe, ale pokud jste nechali střih trvalek a některých keřů (určité druhy) na jaro, tak právě zima a její mráz i sněhová pokrývka dokážou zahradu zkrášlit i v zimním období. A sníh má i další pozitivní význam pro zahradu a její chladnou etapu a není to jen dostatek vláhy a ochrana před mrazem.

Podle tabulek a naučených pravidel je nejlepší období pro sázení cibulovin od konce září do poloviny prosince. Ale klima se mění, a tak se výsadba cibulovin posouvá čím dál tím dále do listopadu a částečně i prosince. Aby se cibuloviny dobře ujaly, potřebují být v zemi chvíli před prvními (dlouhodobějšími) mrazy, takže podle počasí můžete sázet i...

Jak každý pojme začátek na své zahradě je každého věc, my můžeme jen inspirovat, jak začínáme realizaci nové zahrady my. Předem upozorňujeme, že není možné do jednoho článku vměstnat všechny myšlenkové pochody při takové realizaci, ale stručný náhled na to, jak začít se sem vejde.

Mimo zahrady se specializujeme na krbová kamna do malých prostor a dovážíme moderní litinová kamna Hobbit SE anglické rodinné firmy Salamander. Jsme jediný dovozce těchto kamen do ČR a SK, a tyhle kamínka sami používáme již třetí sezónu, takže dokážeme poradit a sdílet zkušenosti.

Sezóna ještě nekončí, ale zahradník ví, že brzy letošní sezóna končí, a i když má venkovní práci minimálně ještě do konce listopadu (někdy i prosince) a stále dokončuje úkoly, které si naplánoval či nestihl díky počasí dříve, energie se pomalu se změnou času mění a pracovní tempo se zkracuje a někdy i zpomaluje. A tak to má být.

Počkejte s hlavní péčí do jara. Zní to zvláštně, ale je to tak. Samozřejmě, že péče je nutná a řeknrme si za chvíli i jaká, ale nechme ty keře, stromy i trvalky na jaro a dopřejme ptákům, hmyzu i jiným živočichům přirozenou potravu a sami sobě krásný zážitek ze zahrady v zimě.

Každé roční období má svá specifika, a právě podzim patří k těm oblíbeným. Na jedné straně je část z nás, která s blížícím se podzimem vnímá i očekávající zimu a podzim je pro ně náročný, někteří mají rádi všechna roční období a podzim je pro ně z hlediska barev, vůní a celkové péče o zahradu top část roku. A jak jste na tom Vy?...

Poslední roky se stále častěji stává, že jehličnatá výsadba v zahradách usychá nebo nefunguje, jak má. My vám z našich zkušeností řekneme, že jehličnany jsou pěkné v lese nebo přímo v lesní zahradě, kde, již byly předtím, než jste se tam nastěhovali, a že je možná na čase změnit své zaběhnuté zvyky a úhel pohledu a změnit zahradu v místo...

To, že je biouhel nejen na zahradě malý zázrak jsme psali v předchozím článku, ale co si ho takhle vyrobit sami? Jdeme na to jednoduše a přehledně prostřednictvím fotoreportáže. Jen chceme ještě upozornit, že pokud si chcete pálit vlastní biouhel doma, je nejlepší projít praktickým kurzem, který pořádá například Prauhel.

Instantní záhon lze shrnout jako založení záhonu velice rychlé, efektivní a bez rytí. A jestli funguje? Na některou zeleninu (brambory, fazole, dýně, ale i rajčata, okurky) přímo božsky, ale my jsme ho loni vyzkoušeli na záhon plný trvalek, keřů a vinné révy. Jak tohle dopadlo se dozvtíte v tomto čllánku.