Články pro inspiraci...


Je velice přínosné, že již mnoho osvícených architektů a potažmo projektantů (objednatelů) si uvědomuje, že stejným dílem je důležitý projekt, tak následná realizace a zodpovědná údržba. Vidíme mnoho projektů zahrad, které sice měly velice krásný návrh i pečlivou realizaci, ale pokud zahradě alespoň dva - tři roky po provedení nedáte dostatečnou...

Rozhodnutí je konec konců na každém z vás, tento článek má ukázat, jak začínáme při nové realizaci zahrady my. Možná to někoho inspiruje při jeho vlastní realizaci přírodní zdravé zahrady. Nelze do jednoho článku vměstnat všechny postupy v detailu, ale aspoň stručný náhled se sem vejde:)

Tohle pro někoho převratné zjištění významně pomáhá při zakládání i realizaci přírodních zahrad a nejen to, pokud pochopíte celý ten úžasný neviditelný mikrosvět, začnete jej sami podporovat a zvyšovat tím kvalitu, vitalitu, ochranu a potažmo výnos samotné zahrady. Podhoubí se podílí na více jak 90% života všech rostlin.

No, čas strávený v zahradě je individuální u každého z nás, tento článek není o tom někoho přesvědčit o významu zahrady, ale spíše se podívat na investici času "třeba" do zahrady. Co nám vlastně může zahrada nabídnout? Jaký je celospolečenský význam zahrady? Jakou hodnotu může představovat zahrada pro každého z nás? Anebo se jen tak podívat na to,...

Ovocný sad je přání mnoha z vás, kteří máte zahradu. Pokud máte velký pozemek, můžete si dovolit zakomponovat do své zahrady vysokokmeny a sad ozvláštnit i o staré odrůdy, ale pokud máte malou zahrádku nebo nejste žádný milovník zpracování ovoce ve velkém, je tu ovocný mini sad, který uspokojí i ten nejmenší prostor a chutné ovoce přinese také.

Minulost nezměníme, budoucnost neznáme, ve skutečnosti je jenom přítomnost. Krásné svátky všem a nový rok v přítomnosti přejí Terka a Tomáš ze zahrady:)

Kompostování je jednou z hlavních a nejdůležitějších činností v přírodní zahradě, v permakulturní zahradě a samozřejmě i v moderní nejen ekologické domácnosti. Kompostování je činnost, která k zahradě a zahradničení neodmyslitelně patří a může ušetřit mnohé náklady a zároveň udělat vaši zahradu nabitou živinami a vším, co zdravá zahrada potřebuje....

Pokud máte zahradu, tak máte rádi asi i ohýnek. Tenhle přírodní zdroj tepla je prostě dokonalý. Ať už během letní sezóny, nebo na podzim při pálení zbytků ze zahrady co už štěpkovač nevzal a na kompost se nevejde, anebo v zimě ve vánoční či silvestrovské atmosféře se svíčkami okolo. Věřte, že tohle je ta pravá romantika, zvlášť když je venku sníh:)...

Současný trh reaguje na nové požadavky na ekologii, které jsou pro současnou i budoucí kvalitu života důležité. A tak i náš výrobce a dodavatel malých kamínek Hobbit SE zareagoval a nechal své výrobky prověřit a otestovat. Výsledkem je certifikát Eco Design 2022, ale také článek, který má osvětlit, o co se to vlastně jedná:)

Listopad a prosinec na zahradě je u nás o postupném zazimování naší zahrady a zahrad klientů, přípravy zásob dřeva do krbových kamínek a dolaďování plánů na příští sezónu. Zahradník se zkrátka nezastaví ani v zimním období:)

Opakování je matka moudrosti a hlavně poté, co jsme získali nové roční zkušenosti topení v krbových kamnech s přímým přívodem vzduchu a zpětných spalováním si uvědomujeme, že právě správný postup topení, druh použitých polen a kvalita dřeva mohou ovlivnit vaši celoroční spotřebu dřeva a samotnou výhřevnost kamen.

Dokumentovat realizace, renovace a úpravy zahrad jsme začali až tento rok, a proto nemůžeme přinést dokumentaci s delším datem výroby. To nás čeká až v roce příštím, ale již nyní jsme se rozhodli vám ukázat pár zahrad, které prošly naším prostřednictvím většími proměnami během poměrně krátké doby. Jejich plná krása se projeví až napřesrok, ale již...

My máme raději označení přírodní zahrada, protože se ve své podstatě jedná o zahradu, která je kombinací užitkové, relaxační a okrasné zahrady. Zahradu vnímáme jako oázu, jako přírodní kus země, jako další část obyvatelného prostoru, kde lze trávit čas celoročně, a který může přinášet radost, estetický zážitek, relaxační až meditační zóny,...

Ať už jste v maringotce, tiny house, mobilheimu či v jakémkoliv podobném mobilním domě, dřevostavbě, na chalupě či jiném uzavřeném prostoru, může se stát, že řešíte jednu zásadní nepříjemnost a tou je zvýšená vlhkost a plíseň. V jednu chvíli jsme řešili to samé, a protože jsme to vyřešili, přidáváme sem naši zkušenost.

Bambusy nejsou samozřejmě původní rostlinou našich zahrad, a proto pokud jste striktně pro původní odrůdy nečtěte dále😊. My máme sice přírodní zahradu a staráme se o ni ekologicky a bez chemie, ale rostlinami či stromy, které nás zaujmou, rádi naši zahrádku obohatíme a to se týká i zahrad klientů.

Mnoho z vás by rádo vánoční stromek, který přežije svátky a zároveň ho lze na jaře přesadit do zahrady, aby přežil a dělal radost i dál. Samozřejmě, že nejlepší by bylo ozdobit si vzrostlý stromek rovnou na zahradě či v květináči na balkóně, ale to není ono, když se chceme kochat vánoční atmosférou doma. Tak jaký pořídit stromek a jak...

Je to zlatavé, září to žluto-oranžovými odstíny všech tónů, voní to po citrónu a naředěné s vodou a medem to chutná jako pomerančová šťáva. A má to tolik vitamínů, minerálů a dalších slunečních předností, že se mu žádná jiná bobule nevyrovná. Co to je? No jo, nápis napovídá správně - RAKYTNÍK:)

Můžeme sdílet jen to, jak se bydlí v maringotce nám. Před několika měsíci mi sdělil Tomáš, že volala nějaká novinářka a chtěla by znát náš náhled pro rozsáhlejší projekt o současném a alternativním bydlení. Muž byl nadšený, ale mě se do toho moc nechtělo. Věděla jsem, že slova mohou být vnímána jinak, než je člověk myslí, ale byla jsem přemluvena,...

Pokud řešíte prudký svah na své zahradě a nevíte si s ním rady, zde přinášíme článek o tom, jak správně osázet a zakůrovat takovýto svažitý pozemek, aby nám dělal jen radost a nemuseli jsme tak často plet.

V tomto článku přinášíme detailní popis i s fotogalerií, čím správně plnit vyvýšené záhony a jaké funkce má každá z těchto přírodních vrstev. Nezapomínejme, že to, co do záhonů dáme na začátku, má vliv na celou funkčnost záhonů a pozdější úrodu. Volíme samozřejmě jen a pouze přírodní materiály bez chemického ošetření.

Růže, královny květin. Milujeme je, obdivujeme, fascinuje nás jejich vůně, barvy i křehkost a přitom jejich trny nám vždy připomenou, že starost o ně není vždy příjemná:) A co teprve všechny ty houbové choroby a všichni ti škůdci, zkrátka nám možná připomínají, že královny květin jsou zároveň křehké a potřebují speciální péči:) Blíží se zima, a tak...

Říjen byl letos z určitého úhlu pohledu velice rychlý. Práce byla jak na naší zahradě, tak hlavně na zahradách klientů, a tak i možná to způsobilo, že nám tento měsíc utekl velice rychle a vzpomínání na to jaký vlastně měsíc říjen byl a co se dělo trvalo nutnou chvíli:) Krásný podzimní čas naplněný zážitky a každý den jiný a nový....

Přípravu při topení dřevem není radno na zimu podcenit. My připravujeme dřevo průběžně celý rok, protože čerstvé dřevo se musí nařezat a nechávat proschnout dopředu. Máme rádi práci se dřevem. A jak jste na tom vy? Topíte dřevem?

Jsou rostliny, která sázíme raději na podzim, pokud chceme jejich plnou krásu vnímat již v následujícím roce. A jedněmi z nich jsou některé druhy cibulovin, ale i trvalek a letniček. A mají nejen estetickou funkci, ale i ochranou a podporující. Nyní si ukážeme, jak na to.

Jak tomu budeme říkat je jedno, pro nás je to o příjemném místě na posezení i v podzimním počasí, nebo když během práce na zahradě třeba u kompostu, usedneme s kávou pod vzrostlou blumu či si dáme večeři zachumlaní pod dekou u našeho oprýskaného stolku mezi vyvýšenými záhony a kocháme se okolím. Zkrátka podzimní kochání může začít 😊.