Máme rádi zahrady

S námi bude Vaše zahrada podle Vašich představ a zároveň v souladu s přírodou.

Přírodní zahrada je kombinací užitkové, relaxační a okrasné zahrady. Zahradu vnímáme jako oázu, jako přírodní kus země, jako další část obyvatelného prostoru, kde lze trávit čas celoročně, a který může přinášet radost, estetický zážitek, relaxační i meditační zóny, praktické užitkové využití s částečnou soběstačností co se týká potravy a to bez chemie a s plnou podporou živých organismů.

Reference

Není v našich silách přinést reference všech našich realizací, renovací a péčí o půdu a zahrady, ale alespoň na malém kousku zahrad, kde byla možnost i občas něco vyfotit, přinášíme pohled na naši práci, za kterou stojí také neustálé dovzdělávání, získávání nových informací a vědomostí, ale hlavně praxe. Naše milovaná práce, kdy každá zahrada nás posune dál a každé místo a majitelé nám odkryjí další díl do skládačky zvané přirodní zahrada a péče o ni.

PŘED a PO


ZAHRADA V ČESKÉM RÁJI

Tohle byla zahrada plná jehličnanů, jalovců a brslenů, která po deseti letech již přerostla a nesplňovala představu majitelů o zahradě v blízkosti pískovcových skal a nepřipomínala český ráj to na pohled:) A tak si pan majitel po zkušenostech, které s naší prací měl na jiné zahradě, zavolal na pomoc naše služby a požádal o změnu zahrady podle dnešních principů přirodních zahrad. 

Museli jsme zachovat původní koncept a rozložení zahrady na jednotlivé sekce a zachovat pravidelný trávník, ale jinak jsme dostali volnou ruku v tvorbě jednotlivých pater, zvyšování biodiverzity, celosezónního kvetení a přizpůsobení zahrady danému místu, stavbě a vkusu majitelů. Na řadu přišlo i vytvoření užitkové části zahrady plné bylin a jedlých keřů a stromů, ale o tom až příště.

Majitelé této zahrady a jejich přístup jsou za odměnu, důvěra a vstřícné spolehlivé lidské jednání dovolují tvořit zahradu, která věříme, že místu i majitelům bude sloužit.

ZAHRADA PŘED ÚPRAVAMI A RENOVACÍ

První fotografie je z let, kdy ještě výsadba trochu fungovala, pak již potřebovala celkovou renovaci. Nejnáročnější bylo zbavit zahradu původně vysázených jehličnanů, a hlavně textilky, která byla v každém záhonu a díky tomuto nezmaru nás čekala i následná péče o půdu. Nefunkční jehličnany, jalovce a brsleny museli také pryč, aby je nahradily listnaté stromy, keře a trvalky.

ZAHRADA TŘI MĚSÍCE PO ÚPRAVÁCH A RENOVACI

ZAHRADA PO JIŽ PĚT MĚSÍCŮ OD RENOVACE


ROMANTICKÁ ZAHRADA ŘÍČANY

V tomto případě se jednalo o odvážnou klientku, která chtěla romantickou zahradu v přírodním stylu, včetně návrhu, řešení některých prvků (zakrytí staršího plastového bazénu, výměnu plotu, grilovací kout u terasy, květinové týpí pro dcery, kamenné nášlapy, výsadbu ovocných stromů, vyřešení živého plotu u sousedního pozemku se psy, zakrytí popelnic s odpadem, ležení za domem a ještě pár změn v její rodinné současné zahradě). Její odvážnost byla v tom, že se rozhodla vytvořit záhony sama pomocí technologie tzv instantních záhonů (karton, kompost, kůra) a tak se i stalo. Naše pomoc byla ve vytvoření konceptu zahrady spolu s návrhem, včetně osazovacího plánu (vhodné rostliny), výběr a zasazení ovocných stromů, vytvoření živého plotu z hlohyní, vyřešení všech prvků a stylových změn jako dřevěnou terasu okolo bazénu, vyvýšené záhony, zakrytí nevzhledné zdi, vytvoření kamenných nášlapů a kamenné terasy pro gril a venkovní bar, vytvoření týpí pro dcery a mnoho dalšího. Tato spolupráce byla výjimečná hlavně v tom, že klientka byla z těch snových. Milá, vstřícná a komunikativní mladá žena, která pro svou rodinu tvořila vlastní zahradu s láskou a pokorou. 

ZAHRADA PŘED PROMĚNOU

ZAHRADA DVA MĚSÍCE PO PROMĚNĚ

ZAHRADA JIŽ PO ČTYŘECH MĚSÍCÍCH OD RENOVACE


ZAHRADA FILMAŘSKÁ

Zde jsme měnili přes deset let neudržovanou zahradu, která měla špatný přístup, svažitý podklad (plný nánosů suti) a mnoho přerostlých keřů s nálety, které bránili plnému využívání zahrady. Klienti si přáli úpravy od vyčištění, likvidaci náletů a úpravy nevzhledného přerostlého křoví, nový živý plot, úpravu svahu s osázením, vytvoření nového květinového záhonu, dovýsadbu rostlin a ovocných stromů. Chtěli místo, které bude čisté, jednoduché, nenáročné na údržbu a vhodné k posezení, vyvenčení pejsků, a které bude zároveň ladit s obyvateli osmi bytů. Každý měl svoji představu, požadavky a preference, a tak jsme zvolili rozdělení zahrady na jednotlivé oázy, kdy každá má trochu jinou funkci a styl, ale zároveň jsme zachovali jednotné prvky, které prostor spojují a dodrželi požadavek na výhled ze suterénních bytů. Následná údržba z naší strany již není tolik náročná a při měsíčním paušálu si ji mohou majitelé bytů dovolit.

ZAHRADA PŘED ÚPRAVAMI A RENOVACÍ

ZAHRADA HNED PO ÚPRAVÁCH A RENOVACI

Zahrada dostala úplně nový ráz, rozdělení na jednotlivé sekce a vyčištění náletů zahradu opticky zvětšilo. Jedna část  zahrady se proměnila v meditační koutek s lesním nádechem a pítkem pro ptáčky i hmyzím domečkem, kdy v kombinaci s živým plotem z bambusů vytvoří klidný a zároveň vzájemně ladící estetický ráz. Další část zahrady se proměnila v minisad, který bude přinášet různé druhy ovoce a zároveň spodní část rozčlenil a zútulnil již při příchodu na zahradu, ale i v rámci posezení. Záhon pod již vzrostlými stromy ve spodní části měl za cíl zútulnit tohle místo, dodat mu strukturu a zároveň přidat barvu, nové tvary a užitek, neboť záhon je kombinací okrasných rostlin, jedlých keřů jako borůvek, rybízů, muchovníku, ale i zákrsku jabloně. Záhon je osázen tak, aby se mělo na co dívat po celý rok. V horní části zahrady se takto proměnil koutek s okrasnou mahalebkou a živým plotem kalin, které chtěli majitelé zachovat, ale zredukovat a doplnit rostlinami. A nakonec svah s plodícím ořechem, který se objevil po odkrytí náletů se proměnil v sezení s výhledem jak na zahradu, tak ven ze zahrady na řeku. Svah se stal kombinací půdopokryvných rostlin s okrasnými keři, které přilákají hmyz a motýly, a také užitkových jedlých keřů, které zahradě zvýší potravinovou soběstačnost. Jednotlivých úprav bylo více, ale není potřeba je zde všechny vypisovat. Veškeré úpravy a realizace vyniknout samozřejmě nejvíce až v následujících letech, ale již nyní jsou majitelé nadšeni ze změny, která jim přinesla tolik nového a zároveň si tu každý najde své oblíbené místo k odpočinku a relaxaci. Vám přineseme fotografie i následujících letech, abyste viděli, jak se zahrada proměnila a vyrostla:) 


ZAHRADA PO DVOU LETECH

                              ZAHRADA PŘED RENOVACÍ

PŘÍRODNÍ ZAHRADA V PRAZE

Když jsme byli osloveni pro revitalizaci a plnou úpravu zahrady v zahrádkářské kolonii v Praze, a dokonce s požadavkem na přírodní zahradu - nevěřili jsme. Milujeme tyhle výzvy a zahrady, které jdou čistě přírodní cestou, které mají splňovat okrasnou i užitkovou úlohu a být naprosto bez chemie.

Jejich udržba má být jednoduchá, aby majitelé nebyli otroky své zahrady a také má přinášet něco k snědku. A pokud se přidá zvýšení biodiverzity, bylinný základ a přírodní materiály, už víte, že tohle bude úžasná práce.

ZAHRADA KRÁTCE PO RENOVACI

Tuhle zahradu ještě čeká dokončení na jaře, ale již nyní můžeme ukázat, jak to vypadá pár měsíců po renovaci. Cílem bylo zbavit zahradu množství tůjí a bobkovišní, které ubíraly zbytečně moc prostoru a hlavně v případě tújí nebylo možné je již stříhat a tvarovat. Zároveň jejích množství nemělo opodstatnění. Majitelé chtěli do zahrady dostat strukturu a hloubku, z výsadby jedlé keře, ovocné stromy, kvetoucí byliny a celoročně kvetoucí rostliny a keře (které časem nahradí již starý šeřík), vyvýšené záhony na pěstování zeleniny, pergoly s pnoucími růžemi a tryláže okolo jezírka a posezení. A mnoho dalšího.

Zahrada není velká, má okolo 300 m2 a přesto se na ní všechno krásně vešlo, aniž by jí byla ubrána vzdušnost a prostor. Vznikla místa s jedlými keři (rybízy, angrešty, arónie, ostružiny, maliny, kanadské borůvky, apod.) a jako podrost měsíční jahody a byliny, okrasná trvalková část s cibulovinami a bylinami se vešla jako okraj živého plotu z přírodních rohoží a původního šeříku, zahrada byla doplněna o ovocné stromy (jabloň vícekmen, jabloň čtvrtkmen, švestka, moruše, původní broskev a hruška nashi zůstaly), které byly také osázeny trvalkami pro zvýšení biodiverzity a ochrany, vyvýšené záhony plné zeleniny a bylin budou majitele zásobovat zeleninou podle jejich výběru, doplněn byl hmyzí domeček, dřevěné pergoly a pnoucí růže, živý plot z tisů a okrasných trav, který odděluje přední část zahrady od té zadní s koupacím jezírkem a další výsadbou.

Zahrada má všechno, co si majitelé přáli a ještě něco navíc.

ZAHRADA PO ROCE NA PODZIM


VCHOD DO DOMU PŘED REVITALIZACÍ

Zahrada před bytovkou

I bytový dům, SVJ či společný prostor více majitelů bytů může vypadat dobře a zvyšovat biodiverzitu města či obce. Každý den, kdy přicházíme, máme přeci právo na to, aby nás vchod "vítal" svou vůní a barvami i tvary, a my se mohli těšit nejen na to, že za sebou brzy zavřeme dvěře bytu, ale co nám to dneska zase před domem vykvetlo.

Můžeme jít ještě mnohem dál a pokud máme i společné vnitřní prostory, proč nezačít kompostovat, pěstovat si vlastní zeleninu a bylinky, proč nemít posezení pod ovocným stromem nebo dokonce ohniště. I dětské hřiště či pískoviště může být okrášleno barvami trvalek a na jaře svítit cibulovinami.

VCHOD TÝDEN PO REVITALIZACI

Požadavek byl jednoduchý - nový trávník pod lípou, živý plot, který kvete a zakryje stranu od silnice, ořez původních keřů a nahrazení těch, které dosloužily a hlavně ať to má tvary, strukturu a ať to kvete a voní. Půda v místě byla v tomto případě ve velmi špatném stavu, a tak muselo dojít k její revitalizaci, dodání biouhle, kompostu a v případě trávníku i doplnění trávníkové směsi. Dnes trávník krásně roste a prosperuje. Došlo i k mulčování kůrou, aby majitelé nemuseli tak často plejt a zalévat. Až se trvalky a nízké keře zapojí, bude nutná péče ještě méně. V tomto případě výsadby střih jarní a občasná zálivka v těch největších vedrech a pletí jednou za čas bude také stačit.


Zahrada pod stromy

Tahle zahrada nebyla dlouho udržovaná, protože majitelé byli v zahraniční, a tak nás čekala nejdříve revitalizace přerostlého živého plotu, údržba stromů a keřů a řez všeho, co nedostalo delší čas peči. A pak výsadba, která měla zvýšit biodivezitu v zahradě, v zadní části si majitelé přáli vysadit ovocné stromy, jedlé keře a maliny s ostružinami.

U vchodu byly již přerostlé buxusy, které potřebovaly zmenšit o jednu řadu a uvolněné místo dovolilo nasadit půdopokryvné růže, levandule, dřišťály a samozřejmě cibuloviny.

Záhon do stínu, kde bylo již původní malé jezírko dostalo nový háv plný bylin a trvalek. A čekala nás i revitalizace rododendronů a azalek. A celkové oživení zahrady a místa.

ZAHRADA PŘED

ZAHRADA TĚSNĚ PO REVITALIZACI

Zde se muselo pracovat s tím, že na zahradě jsou pejsci, a tak se při výsadbě jedlých keřů myslelo na to, aby pejskové vnímali nějaké omezení v podobě ohrady. Plůtek mají majitelé i okolo lesní části zahrady, ale až se trvalky zapojí, plůtek nebude potřeba, protože byly vybrány hodně odolné trvalky.

Na jaře na tuto zahradu přibudou ještě do užitkové části vyvýšené záhony, které si přála majitelka na zeleninu a kvůli pejskům by ráda něco, kam se opradu nedostanou:) Oprava trávníku se také již plně projeví a první cibuloviny projasní záhony nejen u vchodu. A až se zapojí plně růže a levandule a ostříhaný buxus obroste, bude vchod do domu přímo výstavní. I revitalizace rododendronů a azalek v boční zahradě udělá své a květy zaplaví i tuto část zahrady, kde jsou i hortenzie, které po částečné revitalizaci dostanou jarní řez. Těšíme se, jak se tato zahrada časem promění a naše pravidelná údržba podpoří růst jednotlivých rostlin, keřů i stromů.


MÍSTO PŘED REVITALIZACÍ

Zahrada v lese

Tato zahrada se nachází na kraji lesa, tedy přesněji řečeno, je obklopena převážně jehličnatým porostem, a proto i výsadba si pohrála s tímto faktorem. Pod stromy a v kyselejší části se vysazovali tisy, svídy, rododentrony, ale také bohyšky, kakosty a v té mírnější zásaditější osluněné se sahalo po orlíčích, kohoutcích, bertrámkách, apod.

Tento kout zahrady byl radost, protože přání bylo zakrýt plot se sousedem a pak vytvořit kout pro klidné posezení s plným kvetením a vůněmi, které pomohou k relaxaci a zklidnění.

A když jsme našli na zahradě dva pařezy, bylo jasné, že budou ústředním motivem:)

MÍSTO PO REVITALIZACI A VÝSADBĚ


Přírodní zahrada

O tuhle zahradu se staráme teprve třetím rokem. Je to stará zahrada po babičce, která potřebovala změnit směr a podpořit vlastní vitalitu a samostatnost. Základem pro tyto změny se staly permakulturní zásady a propojení našeho vnímání přírodní zahrady se zdravým organickým a podporujícím systémem zahradničení. Zahrada má za sebou jen část úprav, možná by se chtělo napsat - kovářova kobyla chodí bosa:), ale již po roce hospodaření se kvalita půdy zvýšila, její úrodnost znásobila a její vzhled dostává pomalu svůj přírodní ráz a strukturu. Časem bude tato zahrada oázou přírodního zahradničení a propojením okrasné, užitkové a relaxační funkce. 

ZAHRADA PŘED PROMĚNOU

ZAHRADA PO PROMĚNĚ V PRVNÍM ROCE

Zahrada je nyní rozhýbána. Břidlicová půda byla podpořena dřevěným uhlím, více o jeho účincích najdete na našem blogu. Protože sami kompostujeme veškerý bioodpad jako listí, trávu, slámu, větve, ostříhané byliny a květiny atd., tak dopřáváme všem zahradám, o které se staráme i kvalitní živiny. Nesmíme opomenout vyvýšené záhony, které se stali naší velkou radostí, neboť zajišťují nejen pohodlnější pletí a starání se o rostliny, ale také jsou "nadupané" výživou pro naši zeleninu, byliny a květiny, které rádi kombinujeme a tím zajišťujeme jejich vzájemnou podporu a ochranu. Také více o tomto kombinování najdete na našem blogu. 

Milujeme, když má zahrada všechny prvky přírody na jednom místě, takže nám zahrada slouží k potravinové různorodosti (cibule, česnek, brambory, kedlubny, špenát, rukola, křen, mrkev, celer, pórek, hrášek, fazole, kukuřice, pastinák, řepa, koriandr, pažitka, majoránka, oregano, tymián, saturejka, yzop, levandule, šalvěj, dýně, cukety, třešně, višně, meruňky, jablka, rybíz, borůvky a tak bychom mohli pokračovat..), květinové rozmanitosti (měsíček, askamitník, krásenka, sléz, lichořeřišnice, hvozdík, chrpa, len, slunečnice, růže, ibišek, levandule a podobně), stromové podpoře stínu a vlhkosti (bluma, švestka, ořech, višeň, moruše atd.) a to nemluvíme o trávě s lučním kvítím, keřích jedlých i okrasných. Nelze vyjmenovat všechno, co na této poměrně malé (cca 800m2) zahrádce najdete, ale jedno je jisté, je to zahrada přírodní, podporovaná kompostem, mulčováním, houbami, rostlinnými jíchami, dřevěným uhlím i popelem. Je to zahrada, ve které je živo a život (hmyz, žížaly, brouci, ptáci, hlodavci, mikroorganismy a podobně). A to byl a je náš cíl - podporovat a tvořit přírodní zahrady.

ZAHRADA DRUHÉHO ROKU


ZAHRADA PO TŘECH LETECH