Červen na zahradě

26.06.2021

Je to jako Zahradníkův rok od Čapka, zkrátka život na zahradě v červnu. Bydlení v mobilním domě má své nesporné výhody, když jste ten typ, co to ocení, a to je pobyt venku od rána do večera.

Plejeme a zaléváme. Sice pomálu, ale skoro každý den. Zkrátka, když jdeme okolo záhonů, něco vytrháme a navečer nebo ráno něco zalejeme.

Sklízíme jahody, hrášek, třešně, muchovník, rukolu, mangold, saláty, koriandr, pažitku, tymián, rozmarýn, šalvěj, levanduli, oregano, libeček, jarní cibulku, kopr, celerovou nať, první mrkve na protrhání a spousty dalšího...

Něco zamrazíme, něco naložíme a z něčeho uděláme marmelády a kompoty. Ale nejčastěji konzumujeme přímo do pusy za čerstva. Co se týká bylin, tak vyrábíme aromatické a léčivé oleje, jak do jídla, tak na pleť. A nesmíme zapomenout na tinkturu z lichořeřišnice, přírodní antibiotikum. Více o ní a recept v dalším článku.

Vyrábíme jíchy z kopřiv a také z listů rajčat, kterou dáváme přímo k rajčatům a okurkám. Jíchy fungují nejen jako perfektní přírodní hnojivo, ale i jako prevence proti škůdcům, chorobám a plísním.

Také štěpkujeme, neboť již během úrody a po ní se větve třešní a višní rovnou stříhají, a tak je materiál na štěpku. Štěpku používáme k borůvkám, muchovníku, mochyni, jahodám, mangoldu, fazolím, kukuřici, k dýním i cuketám. Nedáváme přímo ke stonkům, ale okolo rostliny tak, abychom si usnadnili pletí, zároveň podpořili půdu, která pak lépe zadržuje vlhkost a podporujeme tím i mnoho dalšího.

A také připravujeme objednávky na kamna Hobbit. Ano již nyní, neboť pro velký zájem je dodací lhůta 3 až 4 měsíce, tak ať mají zákazníci kamínka včas. Je to i s ohledem na cenu, která roste díky inflaci (zatím držíme) a může se na podzim změnit. Nyní jsou tedy objednávky ještě výhodné.

A nesmíme zapomenout na zahradnické práce. Nemůžeme vyhovět všem, a tak bereme objednávky z blízkého okolí nebo v dojezdové vzdálenosti. Také se věnujeme poradenství, přípravě objednávek stromů a keřů na podzimní výběr a nákup, a nesmíme opomenout i stoupající zájem o živé ploty a osazení balkónů ve městech.

Zkrátka červen je pro nás, jak se říká plodný a s vděčností přijímáme vše, jak přichází. I vám krásné léto a zahradu podle vašich představ...