Červenec na zahradě byl opět výživný

01.08.2021

Letos je to počasí takové, jaké je a s tím jsou spojené i některé procesy, které byly jiné než v sezónách minulých. Hodně pršelo a tento velký dostatek vláhy měl za následek, že některá zelenina, květiny, stromy a rostliny rostli extrémně rychle. Například tráva nebo některé druhy keřů, tak potřebovali častější péči a zastřihávání.

Naopak některé dozrávání rostlin to zpomalilo, za což mohl i studenější začátek zahrádkářské sezóny, kdy dýně, rajčata, papriky i okurky jsme do záhonů dávali později než v jiné roky. A ovocné stromy jako třešně, višně, meruňky apod. dozrávali také postupně a pomaleji.

Aprílové počasí v květnu i v červnu😊 mělo za následek i více slimáků, plísní a různých likvidačních hub a nemocí. A tak přišlo prověřování polykulturního pěstování, vitality rostlin a kvalitní přípravy záhonů, neboť i to se podílí na výdrži a obranyschopnosti rostlin.

Přírodní prostředky jsme letos používali v některých případech i preventivně, protože počasí a vysoká vlhkost ukazovali, že se chystá plísňová smršť😊. Ale nejsme z těch, kteří se hroutí, zkrátka to bereme takové, jaké to je a jednáme, jak to přichází, a tak i úroda letos je dobrá, průběžná a vyrovnaná.

Rajčata jsou letos u nás nejpomalejší ze všech, takže postupně sklízíme červené jedince a čekáme, zda srpen dokončí zrání našich nádherných plodů, které příroda letos obzvláště vymazlila😊. Okurky, těch je hodně a jejich vodnatá osvěžující chuť nás obohacuje už od začátku měsíce. Mrkev, řepa, pastinák, cibule, pórek a jiné plodiny, včetně ovoce (třešně, višně, borůvky, moruše, mochyně, rybíz, angrešt, a jiné) nás obohacují v kuchyni a jen se radujeme z každého dalšího květu, který vyrazí.

Muži konečně kvete motýlí keř (komule), takže pozorujeme i větší množství motýlů na naší zahradě. Slunečnice zase prospívají včelám a čmelákům, kteří se na nich přiživují.

Dýně pomalu dorůstají a dozrávají a cukety sbíráme už také od začátku měsíce. Fazolky jsme již měli na smetaně i jako přílohu a bylinky nesmějí chybět u žádného jídla😊.

Měsíc červenec patří k dalším velice plodným částem roku a s vděčností sledujeme malý kout přírody naší zahrady, jak vše tvoří příroda za nás a k obrazu svému😊.

Polykulturní zahradničení přijde možná někomu jako nepřehledná džungle všeho možného, ale my oceňujeme zdravé a vitální společenství, které vytváří pohodu a nebývale příjemný prostor plný živých organismů, živočichů a rostlin a stromů.

Je radost tu pobývat😊. A jaké je letos vaše zahrada?