Chcete pěstovat vlastní české citróny? Pak na vaší zahradě nesmí chybět kdoulovec.

18.04.2022

Chutnají po citrónech, voní po citrónech, jsou kyselé jako citróny a mají dokonce citrónové aroma. A do toho se pyšní léčivými účinky a obsahují více vitamínu C než klasický citrón. Plody kdoulovce chutnají trpce, ale po úpravě se z nich stává gurmánský zážitek. Znáte tzv. české citróny?

Není to původem český keř, ale jeho domovinou je Japonsko. Ale u nás na rozdíl od citrónů jej můžete pěstovat ve svých zahradách, a proto ten název český citrón. A to i se všemi jeho výživovými přednostmi.

Když vyjmenujeme alespoň některé z vitamínů, z nichž nejvýznamnější je provitamin A (beta karoten), již zmíněný vitamin C a vitamíny skupiny B, další z prospěšných prvků můžeme zmínit železo, zinek, sodík a vápník, je nám jasné, že tu máme zase další z velmi užitečných a zdraví prospěšných keřů.

Další přednosti kdoulovce

Výtažek z kdoulí (plody) má protizánětlivé účinky, ochraňuje trávicí trubice a působí proti křečím všeho druhu. Ale to je jen malý výčet z léčivých účinků tohoto nádherně kvetoucího keře. Jeho plody se dříve vkládaly jako "vonítka" mezi prádlo, ale dnes jej můžeme využít právě jako náhradu za citróny a obohatit si tak jídelníček.

Zároveň jsou květy kdoulovce významné pro včelařství a zároveň všechny druhy a kultivary jsou vhodné pro hnízdění ptáků.

Druhy kdoulovců

Kdoulovec nemá mnoho druhů - kdoulovec lahvicovitý (Chaenomeles speciosa, syn. Chaenomeles lagenaria, Cydonia japonica), česky též kdoulovec ozdobný (japonská kdoule). Je často pěstován pro okrasu v rozmanitých kultivarech v parcích - 'Apple Blossom', 'Atroccocinea Plena', 'Atrosanguinea', 'Brilliant', 'Contorta', 'Marmorata', 'Snow' aj. Původní je v Japonsku a k nám introdukován v r. 1927. Pak je tu kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica , syn. Cydonia maulei). Často bývá pěstován pro okrasu v zahradách a parcích, v kultivarech 'Dwarf Poppy Red', 'Orange Beauty', 'Sargentii'. Méně často se pěstuje 'Tricolor'. Původní v Japonsku a na území dnešní ČR introdukován v r. 1865. A kdoulovec nádherný (Chaenomeles x superba) - kdoulovec nádherný je kříženec Chaenomeles speciosa a Chaenomeles japonica. Proto nese znaky obou druhů (znaky jsou přechodové). Kdoulovec nádherný se celkově pěstuje ze všech nejméně.

Všechny tyto druhy je možné použít v kuchyni jen s tím, že každý druh chutná jinak, a každý z vás si musí najít tu svouoblíbenou chuť.

A jak pěstovat kdoulovce?

Jeho velkou výhodou je naprostá nenáročnost pěstování. Nepotřebuje speciální půdu, péči, ani zimní přikrývku. Dobře snáší letní sucha i mrazivé teploty v zimě. Daří se mu v nížinách a ve středních polohách, a měly by být jen chráněn před silnými větry. Je mrazuvzdorný, ale mladé rostliny je dobré na zimu zakrýt přikrývkou z chvojí. Kdoulovce mají nejraději dobře propustnou vápnitou půdu, ale jak vidíme v přírodě a hlavně ve městech, daří se jim všude😊.

Odbornice na kdoulovce?

Největší milovnicí a propagátorkou kdoulovců je Divoženka v kuchyni, https://www.divozenkavkuchyni.cz/post/kdoulovec-cesky-citron a stojí za to se podívat na její stránky a inspirovat se škálou receptů, znalostí a tipy nejen na kvašení kdoulovců.

Malý recept

A zde jeden malý jednoduchý receptík, nalezený na stránkách pořadu Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli.

KDOULOVEC (ANEB ČESKÝ CITRON) KVAŠENÝ V MEDU

  • omyté plody kdoulovce
  • větší sklenici medu

Plody kdoulovce nastrouháme na hrubším struhadle, lehce promícháme s medem a zavíčkovanou sklenici obrátíme dnem vzhůru, aby se ingredience propojily. Směs necháme stát asi 14 dní a denně promícháme. V medu by se měly tvořil bublinky, podle kterých poznáme, že proces fermentace probíhá. Poté můžeme mlsat.

A co vy, máte na zahradě kdoulovec?