Co je osazovací plán a co od něj očekávat?

22.06.2021

Co je osazovací plán lze shrnout do jedné věty. Grafické zpracování budoucí výsadby a jejího konečného vzhledu. Zkrátka vytvoření seznamu, včetně plánu osazení konkrétních druhů rostlin, stromů a keřů, včetně označení jednotlivých kultivarů a jejich skladby.

Osazovací plán má své postupy a specifika, která je dobré dodržet a před zadáním samotného plánu si zodpovědět. Předejdete pak případným problémům či nedorozuměním později. A zároveň si sami ujasníte, co doopravdy chcete.

Stanovte si cíl

Cíl, to znamená, co od zahrady očekáváte?

Chcete spíše květinovou zahradu, která kvete celoročně nebo jen v létě? Preferujete ovocné stromy, okrasné jehličnany, nebo máte rádi spíše keře? Chcete pěstovat i zeleninu, bylinky apod., a chcete je zakomponovat jako součást zahrady, nebo jim vyhradíte místo za domem či preferujete skleník u domu? Toužíte po přírodní zahradě a chcete na zahradu přitáhnout ptáky, včely a další hmyz, nebo preferujete spíše exotické rostliny a čistě střižený trávník? Zkrátka si předem rozmyslete, co od zahrady očekáváte a jaká má být její funkce i do budoucna.

K představě o vaší zahradě patří i praktická část, jako čas na ní strávený. Zda preferujete relaxační posezení, kochání se květinovou zahradou, která je snadno udržitelná, nebo jste činorodý člověk, který chce na zahradě trávit čas aktivně? Nebo preferujete odbornou firmu či osobu, která se vám čas od času o zahradu postará? Například o ostříhání stromků a keřů, vypletí, osázení nových rostlin apod.?

Jedním z cílů může být i zvýšení kvality půdy v místě zahrady. Preference zhodnocení pozemku v podobě vzrostlých a kvalitních stromů a keřů. A mnoho dalšího.

Vytvořte si základní seznam toho, co na zahradě chcete mít

Určitě máte rostliny, stromy či keře, které preferujete, které máte raději než jiné. Nezapomeňte na ně při plánování zahrady. S tím také souvisí rozčlenění zahrady a celkové potřeby rodiny či jednotlivce.

Například víte, že chcete, aby zahrada korespondovala s vkusem a vybavením domu, zároveň byla místem pro sezení a grilování s rodinou a přáteli a zároveň byste chtěli kout pro děti na hraní (například trampolínu, prolézačku či tunel) a v neposlední řadě místo pro pěstování zeleniny. Do toho preferujete ovocné stromy jako jablka, třešně a meruňky, které na zahradě chcete mít a zároveň máte rádi květiny, spíše záhony kvetoucích trvalek než skalničky. A do toho byste rádi na zahradě i vodní prvek, například v podobě malého jezírka. A také řešíte možnost živého plotu, abyste si zachovali na zahradě soukromí. V tomto případě preferujete spíše kvetoucí keře vhodné pro ptáky a pokud možno kvetoucí. A nebráníte se více druhovému kombinovanému živému plotu. A tak bychom mohli pokračovat.

Zkrátka myslete na to, jak zahradu vnímáte jako celek, jaký je váš vkus, co vám dělá radost a jak vnímáte místo, které je odrazem vás nebo vaší rodiny a má vám činit radost a užitek zároveň.

Rozpočet

To je důležité a není radno toto opomíjet. Ale právě proto děláte osazovací plán, neboť se dá rozdělit na postupné kroky, které povedou k cíli.

Takže si stanovte rozpočet, investici, kterou chcete nyní do zahrady vložit a pak si rozdělte své možnosti do dalších menších cílů postupně tak, jak budete zahradu osazovat. Není nutné udělat vše naráz, ale je dobré si rozvrhnout vše tak, aby pak zahrada v cíli působila jako kompaktní celek. A právě finanční možnosti pomohou při rozvrhu, čím začít? Například stromy, které rostou pomaleji, je dobré záset jako první.

Výběr osoby nebo firmy

  • Nezávazná schůzka architekta (zahradníka) a majitele zahrady (vámi) spojená s první konzultací.

Při ní dejte pozor na to, zda odborník vnímá vaši zahradu a vás jako celek. To znamená, zda zjišťuje mimo jiné kvalitu a složení půdy, světové strany (pohyb Slunce), vaše představy, požadavky a možnosti jako pěstitele, a také zda řeší i možnost zalévání, váš čas strávený na zahradě a samozřejmě i to, jak vidíte zahradu do budoucna. Zkrátka zda do konzultace zahrnuje nejen výběr rostlin, ale i to, aby se jim na místě dařilo a prosperovaly, a aby pro vás zahrada nebyla přítěží, ale naopak radostí.

  • Vypracování projektu podle přání a požadavků majitele zahrady a možností lokality i respektu k jejímu okolí - hovoříme o kompozičním schématu.

Zde se zahrada rozdělí do sektorů a připraví se první náhled, který jde ke schválení k vám před samotným kompletním vytvořením projektu, aby se předešlo pozdějším velkým změnám.

  • Vytvoření projektu s kompletní projektovou dokumentací - 3D prezentace, půdorys, osazovací plán, legendy rostlinných druhů, ekonomika (rozpočet materiálů, rostlin a výsadby).

Je důležité si předem domluvit co a za jaké peníze obdržíte.


V případě zájmu o konzultaci k osazovacímu plánu, či návrhu architekta se můžete obrátit na nás prostřednictvím on-line formuláře zde: