Co zasadit v červenci na vaši zahradu?

17.07.2021

Červenec je měsíc, kdy některou zeleninu máme sklizenou a na jejím místě zeje prázdná hlína. Tohle místo bychom rádi něčím vyplnili, a tak hledáme možnosti co ještě vysázet. No a zde je rádce, pro tyhle případy😊.

My již sklidili česnek, špenát a kopr jsou již také spotřebovány nebo v mrazáku, řepa, pastinák a mrkev se nyní také pomalu sklízí, a to nemluvím o hrachu, který je už také pryč. A co teprve saláty, ředkvičky, rukola a koriandr, kdy na jejich místě zůstal volný prostor pro možnost dalšího osázení.

Tak co zasadit místo nich z pohledu střídání plodin a měsíce července?

V půlce července je vhodný čas pro výsev čínského zelí, keříčkové fazole, kdy výnos sice nebude tak velký, ale přesto nám v kuchyni udělají radost. Dále je dobrá doba pro kadeřávek, který můžeme vysazovat po celý tento měsíc.

Můžeme se zaměřit i na kedlubnu, nejlépe s krátkou dobou vývoje. To platí i pro odrůdy již zmíněných fazolí.

Další z plodin, které lze sázet po celý červenec i v srpnu je hlávkový salát. Nebojme se ani raných odrůd mrkve, které mohou růst až do října. Dále je vhodná doba pro bílé ředkve, ale i červenou řepu. A samozřejmě znovu můžeme vysadit špenát, rukolu, mangold, ale i bílé zelí a kapustu. Opět je lepší zvolit rané odrůdy.

A také je čas pro zimní odrůdy zeleniny jako pórek, růžičková kapusta, ozimá cibule, černý kořen, černé ředkve, fenykl, dokonce i pro brokolici. A letní odrůdy ředkviček nám udělají také radost, pokud je budeme pravidelně zalévat. Což platí o každé takto pozdně sázené zelenině.

A v neposlední řadě brambory. Jejich výnos v této pozdní sadbě je závislý i na zimě ve vašem regionu, pokud je mírná, brambory stihnout určitě dozrát.

Například odrůda Colette, která je velmi raná konzumní odrůda brambor. Počáteční růst natě a nárůst hlíz je sice pomalý, ale pokud ji necháme předklíčit, střední výnos vynahradí vysoká jakost hlíz. Odrůda je dobrá pro letní i podzimní konzum, a díky pozdnímu klíčení se dá uskladnit do dubna bez ztráty konzumní kvality.

Samozřejmě bychom asi ještě našli plodiny, které lze zasadit v červenci, ale to si již dohledejte sami. My jsme vypsali ty, se kterými máme zkušenosti my sami nebo někdo v našem okolí.

Budeme rádi i za vaše tipy, co vysadit v pozdním létě.