Domácí přírodní lékárna a co by v ní nemělo chybět?

30.09.2021

Pokud jste příznivcem alternativního přístupu ke zdraví a svému tělu, určitě vám usnadní život domácí bylinná lékárna, což znamená, že si sami nebo zakoupením u prověřeného výrobce vytvoříte takový malý poklad plný přírodních tinktur, mastí a sušených směsí, které pomohou právě vám a vašemu tělu.

Každý jsme jiný a každý máme své vlastní tělo a zkušenosti, takže nelze plošně říkat, co má kdo používat pro své zdraví. Zdravý člověk hlavně ani žádné léky nepotřebuje, spíše intuitivně jí a pije to, co mu dělá dobře a chutná. Ale jsou období, kdy nám nějaká ta prevence, nebo podpora organismu udělá nejen dobře, ale může i zabránit zhoršení nemoci nebo podpořit naši imunitu, která si pak s nemocí poradí sama.

Zde vypíšeme na ukázku ty, které jsme si oblíbili u nás😊.

U nás nesmí chybět tinktura z lichořeřišnice. Tohle přírodní antibiotikum má antibakteriální, antivirotické, antibiotické účinky, je perfektní na záněty močových cest, zápal plic (zánět plic), zánět prostaty, žaludeční vředy, zánět vaječníků, celkové posílení imunity a centrálního nervového systému a tím pádem i celkové posílení organismu.

Tinktura ze šalvěje, ta je u nás hlavně kvůli tomu, že šalvěj mě nějakým způsobem přitahuje a na zahrádce mám nejeden druh. Tahle tinktura podporuje trávení, uvolňuje křeče, ale je dobrá i na kloktání krku i nosohltanu při nachlazení či zápachu, a je skvělá i na koupele nohou.

Máta je také naše láska😊. Tomáš má oblíbenou odrůdu marotskou mátu, kterou používá do směsi čajů a do studených nápojů. Já mám ráda i sirup a tinkturu. Ta je vhodná na nespočet úlev organismu, jako na zvýšení tělesné kondice, posílení nervové soustavy, žaludeční potíže, křeče žaludku, žaludeční křeče, koliku trávicího traktu, anorexii, nechutenství, žlučové kameny - bolesti žlučníku, bolesti zubů, bolesti dásní, zánět zubu, zánět dásně, zápach z úst, vyrážky i zánět kůže.

A tinktura z levandule, to je miláček na první pohled. Nejde ani tak o množství účinků, které nesporně má, ale o její celkovou podporu klidu a uvolnění😊. Levandule má pozitivní vliv na neklid, nervozitu, duševní napětí, zvyšuje odolnost proti stresu, prohlubuje spánek, podporuje trávení a vylučování žluči ze žlučníku (prevence žlučníkových kamenů a žlučníkového bláta), uvolňuje křeče svalů trávicího traktu, má antibakteriální účinek, silný antimykotický účinek (kvasinky, plísně), zlepšuje soustředění, napomáhá přímosti myšlení a konání a v neposlední řadě zvyšuje výkonnost.

A tak bychom mohli pokračovat do nekonečna, protože bylinky - to je svět, který nám odkrývá jen část svých možností postupně s tím, jak otevření jsme my k němu.

Já ještě využívám kosmetické přípravky, která si sama vyrábím. Oblíbený je můj krém z levandule a růže. Používám ho na pleť i tělo. Účinky obou bylin v sobě snoubí dezinfekční, protizánětlivé, antibakteriální účinky a zároveň mou pleť čistí, zklidňují a zjemňují. Mohu říct, že i vyhlazují, ale to musí posoudit jin😊.

A protože máme oba rádi čaje, tak nesmí chybět směsi, které máme oblíbené každý své vlastní.

Tomáš má již roky oblíbený kotvičník, který upravuje hladinu hormonů nejen testosteronu a celkově odporuje vitalitu, a zároveň upravuje hladinu cholesterolu. Podporuje normální funkci močové soustavy, zlepšuje náladu, má povzbuzující účinky a spousty dalších předností. Pití této bylinky je dobré užívat s mírou a po pár měsících pití přerušit. Dle lékopisu 2 g/den (vyhláška 225/2008 Sb. pro potravinové doplňky). Bezpečná dávka v reálných podmínkách je u dospělých lidí 6-15 gramů/den. Nejvíce ho Tomáš využívá v zimě, kdy tělo má rádo zklidnění a odpočinek, aby nabralo nové síly na další zahradní sezónu😊.

Mě dělá dobře směs tzv. ženských bylin jako řebříček, kontryhel, jetel a růže. Na podzim si občas udělám čaj z třezalky, která má pozitivní vliv na náladu a upravuje stav "dobré nálady". Její účinky jsou ale mnohonásobně vetší, nebudu vypisovat všechny, ale tak aspoň její pozitivní vliv na namožené svaly, deprese, nespavost, zánět nervu, neuróza, nervová slabost, neklidný spánek, nespavost, noční můry apod.

Jak sami vidíte, vypsat všechny bylinky a jejich účinky není možné, ale možné je se na bylinky podívat trochu z jiného úhlu pohledu, jako na přírodní cestu k podpoře zdraví a vitality. A když k tomu přidáte vlastní chemicky neošetřenou zelinu a ovoce, pak to vaše tělo i psychika jistě ocení.