Dřevo v přírodní zahradě

08.09.2022

Tento rok jsme tvořili a renovovali mnoho nových přírodních zahrad, a ještě nás další čekají, ale jednu zahrádku tvoříme nyní, a ještě nás čeká v říjnu pokračování v její zadní části pozemku. Ale co nás na ní baví je mimo péči o půdu, výsadbu trvalkového záhonu s cibulovinami, sazení ovocných stromů a jedlých keřů a mnoho dalšího, také dřevěné doplňky a celkově práce se dřevem.

Dřevo dává zahradě teplo a barvu, ekologický ráz, a hlavně dřevo do přírodní zahrady patří. Zde nám majitelé dělají radost jejich přáním dřevěné pergoly s pnoucími voňavými růžemi, vyvýšenými záhony a pergolou na ostružiny, mini vinohradem s dřevěnými pergolami na víno, trelážemi z lísky a bambusovým plotem s živým na odstínění kolemjdoucích a spousty dalších dřevěných prvků.

Dřevo do přírodní zahrady patří a pokud chcete dodat zahradě srdečnost a útulnost věřte, že nejen toto dřevo umí.

Vyvýšené záhony ze dřeva

O vyvýšených záhonech jsme již psali několikrát. Ať má na ně názor každý svůj, my je v mnoha případech rádi používáme a do zahrad zakomponujeme. Jsou majitelé, kteří je ocení a to zejména, pokud mají nenechavé či energické pejsky, nebo je jejich pozemek na skále, špatném podloží či dokonce betonu, který nelze z mnoha důvodů odstranit, pokud jsou staršího ročníku nebo mají zdravotní problémy se zády apod.

Už jsme dělali vyvýšené záhony z palet, recyklovali jsme již nepotřebné kůly od stromů nebo používali modřín či borovici, ale nyní jsme měli možnost záhony zakoupit od jiného výrobce a to v Kokoze, což je společensky prospěšný podnik, který šíří mezi lidmi ve městě pěstování bylinek, ovoce a zeleniny a vede je ke zpracovávání bioodpadu. Záhony jsme pořídili smrkové natřené lněným olejem a Tomáš je "jen" smontoval, přidělal nopovou fólii a naplnili jsme je již vlastním vyzkoušeným poměrem - zemina, kompost, biouhel.

Naše zkušenosti jsou, že ve vyvýšených záhonech, pokud jsou správně udělané, proudí jimi vzduch, nedrží se vlko a náplň je sestavena tak, aby postupně tlela, se pěstuje zelenina i bylinky dobře, vše roste rychleji, déle i v chladnějším období a dobře se v nich pleje i sází. Není potřeba častěji zalévat než v klasickém záhonu, pokud použijete mulčování (štěpka, kompost, kůra) a kombinovanou výsadbu v patrech nemusíte ani často plejt či jinak záhony řešit. My díky své práci, nemáme v hlavní sezoně na svou zahrádku tolik času, a tak pěstování s minimální údržbou oceníme.

Pergola na pnoucí rostliny či růže

Dřevěné pergoly máme také moc rádi. Používáme je například do zahrad, kde je potřeba oddělit jednu část od druhé, zútulnit vchod do zahrady nebo jde třeba o romantickou zahradu plnou růží, zkrátka pergola, po níž se něco živého pne má své kouzlo.

Používáme jednoduché dřevěné prvky na pnoucí ostružiny, plaménky i akébie, pnoucí voňavé růže s dalšími pnoucími rostlinami dokážou v kombinaci s dřevěnou branou vykouzlit jedinečný vstup do zahrady.

Dřevěné pergoly vyniknou s vinnou révou i se zimolezy či přísavníky. V tomto případě vytvoří i jedinečný živý stín, který v mnoha případech nádherně voní a v případě hroznů vína i plodí😊.

Treláže jako plot i paraván

Do přírodní zahrady mohou patřit i treláže, které jsou variantou na místo klasického plotu nebo jako jeho doplněk. Zároveň se používají jako podpora živého plotu, nebo jako odstínění od sousedů či věci a místa, které chceme zakrýt.

Treláž (francouzsky treillage) je stavební doplněk zahrady nebo domu vytvářející dekorativní efekty. Treláž je mřížová konstrukce, obvykle vyrobená z překříženého dřeva, bambusu nebo kovu. Je zhotovena často na podporu popínavých rostlin nebo dřevin.

Dřevěná treláž může stát samostatně, ale také může být součástí jiné stavby.bNejčastější jsou na trhu treláže z vrbového proutí, z lísky, z bambusu či rákosu. Každý z těchto materiálů má své jedinečné vlastnosti, podle kterých si treláž vybíráme.

Dřevěné obruby a další dřevěné prvky

Dřevo je obnovitelný materiál, ale zároveň je to také materiál, který časem zetleje, proto počítejte vždy s tím, že není navždy. Můžeme jeho životnost prodloužit použitím různých nátěrů, v přírodní zahradě přírodním nechemickým nátěrem. Vhodný je například lněný olej, ale i slunečnicový, sójový nebo olej z bodláku. Použité přírodní vosky neobsahují žádné těžké kovy nebo jiná znečištění.

Důežitá je také volba druhu dřeva. Pokud chci delší životnost volím dřevo tvrdé (dub, buk, tis, apod.) nebo dřevo s vyšším obsahem pryskyřice (modřín evropský, douglaska, borovice).

Dřevěných prvků je v přírodní zahradě sousty a bez dřeva zahrada není pro mnoho z nás úplná, ale nezapomínejte, že tento obnovitelný zdroj se v průběhu času mění a není navždy. Pro někoho to může být výhoda, protože sama zahrada je v neustálé změně a je dobré si hrát s její podobou právě v proměně času.


A co vy? Máte rádi dřevo v zahradě?