Dýně nejsou jen o polévce

19.07.2021

Dýně získávají každým rokem na větší oblíbenosti, a to především díky japonské odrůdě dýni Hokkaidó, která se nemusí loupat a její chuť je výraznější než u jiných odrůd. Ale věděli jste, jaké léčivé účinky dýně mají? A co teprve její semínka.

Co dýně přinášejí našemu organismu?

Dýně obsahují provitamín A, vitamín B1, B2, B3, E, kyselinu listovou (B9), omega-3mastné kyseliny, z minerálních látek hořčík, draslík, vápník, měď, selen, železo, zinek a fosfor. Je to rostlina dobře stravitelná a váže na sebe dokonce toxiny a pomáhá je vylučovat z těla ven.

Dýňová semínka obsahují nejvíce zinku ze všech rostlinných zdrojů, proto jsou perfektním doplňkem stravy a doporučují se při téměř všech onemocněních. Zinek je protizánětlivý, působí příznivě na kůži, vlasy a nehty, urychluje hojení ran i zlomenin. Semínka se doporučují při ekzému a dalších kožních problémech, jako prevence i jako podpůrná léčba infekčních onemocnění, pro podporu obranyschopnosti, v rekonvalescenci po úrazech a operacích. A tak bychom mohli pokračovat...

Byl prokázán dokonce přímý vliv na nezhoubné zvětšení prostaty u mužů, zlepšuje i mužskou plodnost a sexualitu. Čistí střeva od parazitů. Semínka jsou vhodným doplňkem stravy při zánětu močových cest a problémů s ledvinami i při srdečněcévních (kardiovaskulárních) onemocněních.

Preventivně chroupeme semínka upravená dle chuti (nasladko, naslano, pikantní, přírodní) alespoň 2x týdně, léčebně užíváme menší hrstičku denně. Účinná jsou čerstvá i pražená.

A jaké druhy pěstovat?

Výběr je samozřejmě na každém z nás. Letos nás oslovila již klasika v podobě dýně hokkaidó, neboť ji milujeme pečenou s plesnivým sýrem a oříšky, taky jako kaši k masu a nesmíme zapomenout na pikantní dip ke grilování a samozřejmě tolik oblíbenou polévku. Hokkaidó má ještě jeden druh, a to zelené hokkaidó, které je o něco výraznější, hráškové chuti a velice velice chutné.

Na záhonu se nám zvětšuje i dýně máslová, kterou milují nejen děti, a to opět v podobě jemné máslové kaše, také pečenou s bylinkami a jak jinak než na másle a samozřejmě ve spoustě dalších variant.

A letos jsme přidali i novinku dýni delicanta, o které se říká, že je nejchutnější ze všech. Tak jsme zvědaví, zda letos ochutnáme a podáme zprávu😊. Tato dýně je podlouhlá světlé barvy se zelenými pruhy a je sladká. Pečené plody chutnají prý po oříškách.

Jak pěstovat dýně?

Nejlépe na kompostu. Je to nenáročné, dýně dostanou tak mnoho výživy, kterou ocení a zároveň kompost nestojí ladem do dalšího použití na podzim, kdy po zapracování zbytků stonků a listů dýní jde do záhonů na příští sezónu.

My jsme letos zvolili i kovou podpěru, aby se nám dýně lepé sbíraly. Sice lezeme na kompost po žebříku, ale za to dýně neleží na zemi i my je z pohodlí ve stoje sbíráme. Mezi dýněmi se nám uprostřed dere cuketa, kterou milujeme taky ve všech variantách, ale sbíráme plody, pokud možno menší, ještě pevné a chuťově perfektní do salátů, příloh i jako hlavní chod s čímkoliv, například i v pizze.

Pěstujete také dýně? A jaké odrůdy máte nejraději vy?