Hortenzie - ozdoba přírodních zahrad a parků

10.10.2021

U nás se pěstují hortenzie od začátku 19. století, v Evropě od 18.století a jejich původ najdeme v Japonsku na ostrově Honšú. V Japonsku má tato květina dlouhou tradici. Sloužila jako symbol vděčnosti a doprovázela omluvné dopisy a přání. Současné používání hortenzie v Japonsku slouží ke sdělení pravých emocí a lásky😊.  

Do rodu hortenzie patří více než 73 druhů, a česky ji poprvé pojmenoval Jan Svatopluk Presl v roce 1846 jako hortensia ozdobná. V současné době nachází hortenzie čím dál tím více obdivovatelů a v moderní zahradě se objevuje také častěji a častěji. I nás si získala, a proto zde uvádíme pár rad, jak na její pěstování.

Hlavní poučku pro výběr správného místa pro tuto nádhernou solitéru lze shrnout jednou větou: "Všechny druhy hortenzií budou dobře růst za ranního slunce a odpoledního stínu."

Vyberte vhodné místo také v závislosti na tom, aby měla rostlina dostatek prostoru pro dosažení plné velikosti bez prořezávání, což je okolo 1,5m na výšku i šířku. 

Hortenzie rostou nejlépe v dobře odvodněné půdě, a přitom mají rády pravidelnou zálivku (většina druhů, může se to lišit podle konkrétní odrůdy). Půdu má hortenzie raději s příměsí rašeliny než zásaditou.

Zasaďte rostlinu do stejné hloubky jako v nádobě, ve které jste ji koupili, nejhorší je rostliny utopit pod nánosem hlíny. Nejlépe je sázet hortenzie začátkem léta nebo na podzim. My preferujeme podzim, protože bývá vyšší vlhkost a rostliny lépe a rychleji zakoření.

Hortenzie není nutné prořezávat ani speciálně stříhat, jak se někteří obávají. 

Jen je dobré vědět, že kvete na tzv. starém dřevě (dvouletém dřevě) takže nejlepší je jen odštípnout odkvetlý květ. Květní pupeny zakládá hortenzie velkolistá (nejčastější odrůda v našich zahradách) už v létě předchozího roku na dlouhých výhonech a na bočních výhonech staršího dřeva. Proto se na jaře - ještě před rašením, seřezávají pouze suché a namrzlé výhony, až k zelenému páru květních pupenů. 

Hortenzie mají rády přihnojení na jaře a případně doplnění rašeliny či štěpky, které dodávají kyselost, kterou ocení, ale opět je to odrůda od odrůdy. Tato nenáročná květina (jsou i více náročné druhy) při pravidelné zálivce a vhodném místě dokáže dorůst rozměrů keře a dělat nám radost po mnoho let.  

Mohli bychom zde vypsat nejčastější odrůdy, jak na sušení těchto rostlin, anebo vypisovat podrobný návod na zastřižení, ale myslíme si, že Google bude vhodnější podle konkrétní odrůdy😊. Cílem tohoto článku je spíše upozornit na květinu, která má své místo i v současné přírodní zahradě.

A jaké odrůdy hortenzie máte rádi vy?