V jakém případě potřebují záhony častější údržbu?

29.09.2024

Na začátku výsadby. Cílem je samozřejmě, aby o vlastní zahradu nebo záhony pečoval každý sám, ale pokud nemáte čas, nebo energii na údržbu nových, ale i stávajících záhonů, nezbude vám nic jiného než si objednat profesionála. Někdy stačí šikovný nadšenec, který se orientuje aspoň v základní znalosti rostlin, aby vám nevytrhl trvalku místo plevele, a který má zkušenosti s péčí ( co, která rostlina a půda potřebuje) o zahrady. Čím různorodější výsadba, tím je často již potřeba zkušený praktik či větší odborník (stromy, keře, trvalky, zelenina).

Bez péče to nepůjde tak pěkně

I sebelépe založený záhon či jiná výsadba se bez pravidelné péče neobejde a myslet si, že zamulčování stačí je omylem, který se vrátí v podobě rozrůstajícího se a utlačujícího plevele, který dokáže některé trvalky převálcovat. Zbytečně bere nové výsadbě živiny, prostor i vodu, a nakonec dokáže i vyhrát a trvalku zahubit.

Zároveň každá rostlina potřebuje střih (po výsadbový udělá realizátor) a to pravidelný pro lepší a kompaktnější růst rostlin (stromů, keřů, většiny trvalek).

Poznat zda se rostlině daří, nebo úplně ne - je jeden z předpokladů dobré a pravidelné péče. Pravidelná péče umožňuje včas zasáhnout a pomoci když ještě není pozdě.

Je velký rozdíl vidět záhon opečovávaný a záhon bez péče

To potřebné množství času dané péči o nově vysazený záhon (do 50 - 80 m2), a platí to samozřejmě i pro ten víceletý, není zase tak velké. Na hodiny do vychází podle typu výsadby tak na deset hodin za sezónu, v dalším roce se již počet hodin snižuje, a tak to pokračuje až třeba do cca třech hodin ročně. 

Samozřejmě čas je orientační, jinak to bude trvat nám s dlouholetou praxí a jinak dlouho nováčkovi, ale nejvíce plevele je vždy v květnu a červnu a pak postupně množství klesá spolu s horkým počasím, takže nejvíce hodin zabere jaro a brzké léto a pak se počet hodin - co se plevele týká - radikálně snižuje.

Počasí ten daný rok v tomto směru hraje také zásadní roli. Čím více tepla a vláhy, tím více plevele:)

Některé trvalky mohou kvést opakovaně

V létě stříháme (či řežeme) odkvetlá květenství, pokud je nechceme zachovat i po odkvětu. U snadno se vysemeňujících druhů odstraňujeme květy, pokud nechceme, aby se nám trvalky vysemenily (svíčkovce, slézy apod.). Trsovitě rostoucí trvalky můžeme množit dělením.

Novému kvetení se říká odborně remontování což můžeme podpořit pravidelným odstraňováním odkvetlých květů či radikální střihem 5 až 10 cm u země.

Mezi remontující trvalky patří například šanty, levandule, hlaváči, šalvěje, ostrožky, lupiny, turany, některé druhy divizny, denivky, chrpy, růže, dlužichy, svíčkovce atd.

Takže nezapomeňme na letní střih.


Ukázka našich realizací a péče u některých z klientů...

A co vy? Dáváte svým záhonům péči?