Jak jsme chovali Bource morušového?

31.05.2022

To jsme takhle jednou zase upravovali zahradu klientům, kdy jedním z majitelů zahrady byla paní učitelka, a když jsme se s ní bavili o naší moruši a jak letos pěkně plodí - velká zahradnice a milovnice všeho živého nám přinesla ukázat, jak chová Bource morušového pro děti do školy. A jestli nechceme taky. Muži se v tu chvíli rozzářily oči a my máme teď doma tyhle zajímavé potvory😊.

Bez člověka již nepřežije

Je to vlastně domestikované zvíře, které bez pomoci člověka dnes již nepřežije. Ve volné přírodě již není schopen přežít. A věřte nebo ne, ale je zajímavé sledovat jeho stádium vývoje v přímém přenosu. A zajímavé je to i pro našeho kocoura😊. Takže rodičové, tohle je pro děti ideální zvířátko, které žije jen krátce.

K jeho chovu je potřeba Moruše

Po vylíhnutí je housenka jen několik milimetrů veliká, ale díky své obrovské žravosti vyroste za měsíc do velikosti až sedmi centimetrů. My jsme obdrželi již větší jedince okolo 5 centimetrů, kdy stádium kuklení se blížilo ke dvěma týdnům, což nám přišlo jako dobrý čas pro pozorování a zároveň, že to můžeme zvládnout krmit a starat se o to😊.

Výhoda jeho chovu spočívá v tom, že jej můžete chovat prakticky kdekoliv s jedinou podmínkou, kterou je dostatek čerstvých větví moruše bílé nebo černé (Morus alba, Morus nigra). A my jednu takovou máme.

K chovu housenek nepotřebujete žádné speciální zařízení - můžete je chovat na nezakryté lísce či krabici od bot. Dříve uhynou, než by přelezly několik desítek centimetrů za jiným zdrojem potravy.

Něco z historie

Je to již více než 5000 let, kdy v Číně objevili tajemství hedvábí a toto vyvažovali zlatem.

Podle čínské legendy se objev hedvábného vlákna datuje do roku 2640 př. n. l.. Vypráví se, že Chuang-Ti požádal svou ženu Si Ling-Š´, aby zjistila, kdo škodí jeho morušovníkům. Si Ling-Š´ objevila bílé housenky, které snovaly lesklé zámotky. Později jeden zámotek náhodou upustila do horké vody a zjistila, že z něj může vytáhnout jemné vlákno a navinout ho na cívku. Podle všeho tak objevila technologii výroby hedvábí, která zůstala po více než 2000 následujících let čínským tajemstvím.

Za vyzrazení tohoto tajemství hrozil ve své době i trest smrti.

Věděli jste, že s pravým hedvábím se obchoduje podobně jako s cennými papíry?

Na burze se obchoduje se dvěma druhy hedvábných kokonů - s obecně více známými sněhobílými zámotky housenky bource morušového z rodu bombyx mori, které jsou považovány za nejkvalitnější a nejdražší hedvábí, a se zámotky jiného šlechtěného bource, které mají nažloutlou barvu. Zde najdete více informací o obchodování pokud vás to zajímá https://www.sartor.cz/clanek/17/na-burze-kokonu-bource-morusoveho/.

Vývoj kukly

Vývoj kukly trvá při pokojové teplotě asi 12 dnů. Po vylíhnutí se motýli, kteří nelétají, do 24 hodin spáří a samičky nakladou za dalších 48 hodin vajíčka. K tomuto procesu je dobré ponechat v krabici například prázdné ruličky od toaletního papíru. Potom dospělí motýli uhynou.

Vajíčka jsou velikosti zrnka máku, po vykladení mají běložlutou barvu, za další dva dny ztmavnou.  Nejlepší je onechat je v chladnější místnosti a v lednu dát do ledničky, abychom podpořil jejich přirozený vývoj.

Další generace

Pokud se rozhodneme si ponechat další generaci bourců, pak je necháme zakuklit. Stane se tak asi po měsíci vývoje housenky. Kokon si vytvoří na větvičce, my jim k tomuto účelu dávali větvičky z moruše, na kterých se zapředou. Nakonec si našli místo i v rozích lepenkové krabice.

Pokud chcete vidět na vlastní oči tento unikátní vývoj housenky v motýla a zase zpět v housenku, doporučujeme tohoto výjimečného motýla, který nám zpestřil několik týdnů😊.

Bourec morušový je velmi zajímavý živočich, který byl i v našich končinách dříve hojně chován, v posledních desetiletích ale chovy většinou zanikly. Je to škoda, protože i když nebudeme bource chovat k produkci hedvábí nebo jako zdroj živé potravy (Číňané husenky jedí), pak pozorovat jeho vývoj od vajíčka až po motýla je úchvatný zážitek - navíc s minimem nároků na chovné zařízení.

A jak se vám tento živočich líbí? Chtěli byste ho chovat doma?