Jak jsme dělali květinové týpí
Je to ve své podstatě jednoduché, jen potřebujete vědět jak na to a mít ty správné materiály.
Určitě budete potřebovat bambusové tyče – na týpí o průměru 2 m bychom doporučovali buď 2 metry dlouhé, pokud nepotřebujete delší indiánskou čepici, a pokud ano, tak délka tyčí 2,40m.
Počet tyčí stačí 9 kusů, my chtěli mít týpí na husto, a tak je to 19 tyčí celkem. Pak jde o výběr provazu, doporučujeme pěkný kokosový provaz, který udělá i estetický efekt a dobře drží i za deště.
A v neposlední řadě jsou tu pnoucí rostliny.
Vhodné na tuhle legrácku jsou:
- Hrachor vonný je silně vonící pnoucí letnička. Rostlina je vhodná k řezu. Z květů se budete těšit od června do září. Hrachor milují i včely, takže pozor na to, když se jich bojíte, nebo jste alergičtí (či vaše děti). Dorůstá okolo 2 metrů.
- Povíjnice nachová, která nasazuje květy průběžně od června do září, jednotlivý květ kvete jen krátce, obvykle se ráno otvírá a navečer zavírá a usychá. Se stářím se také mění barva květů z červenavé na modravou. Dorůstá až 3 metry.
- Lichořeřišnice plazivá, kdy větvená lodyha však může dosahovat délky až 3 m. Barevnými květy se můžeme těšit od května do října, zralým plodem je trojpouzdrá vrásčitá tobolka.
- Z trvalek klidně pnoucí růže či klematis.
- Ze zeleniny tyčkové (pnoucí) fazole, které se při růstu zachycují o oporu svými úponky a dosahují délky 2 až 4 metry.
- A v neposlední řadě dýně Hokkaidó, nebo klidně i jinou odrůdu.
Vhodných rostlin by se našlo více, my jsme vyjmenovali jen pár, které udělají hodně parády a lze je i nakombinovat.
Pak už stačí jen dobře změřit pomocí tyčky a provázku kruh, nejlépe 2 metry v průměru a vyrýt brázdu, do které pak přidáte biouhel a kompost a promícháte s původní zeminou.
Nyní semínka nebo sazeničky vysadíme a důkladně prolijeme vodou.
A necháme teď na přírodě.
Hodně zdaru pro všechny, kteří se do květinového či chcete-li
rostlinného týpí pustí😊.
Kvetení přineseme během června...
Po 2 měsících...