Instantní záhon
Instantní záhon lze shrnout jako založení záhonu velice rychlé,
efektivní a bez rytí. A jestli funguje? Na některou zeleninu (brambory, fazole,
dýně, ale i rajčata, okurky) přímo božsky, ale my jsme ho loni vyzkoušeli na záhon
plný trvalek, keřů a vinné révy. Jak tohle dopadlo se dozvtíte v tomto čllánku.
Cílem tohoto článku je také přinést jednoduchý návod "jak na instantní záhon". A co do něj vysadíte je na míře vaší vlastní odvahy😊. Zaručeně vám tam půjde zelenina výše zmíněná a vlastně vše co má rádo teplo, dusík, fosfor a draslík.
Takový typ záhonu používáme, pokud jsme nestihli založit
záhony klasickou cestou, nebo nemáme dostatek surovin na vyvýšený záhon anebo
chceme tento způsob výsadby a pěstování realizovat zkrátka proto, že je rychlý a jednoduchý. Zjistit jeho pro a proti si musí každý sám😊.
Určitě vám v něm půjdou rostliny a trvalky náročnější na živiny, ty co mají rády spíše půdou chudou na živiny, asi nadšené nebudou, ale i ty jsme vyzkoušeli (napříkad denivky, šalvěje, šanty, řebříček, kosatce, měčíky, okrasné česneky apod.).
A nyní jednoduchý postup
V první řadě budete potřebovat karton (nepotištěný, bez samolepek a lepicích pásek). Kartony vám dají jako odpad ve firmách, kde zboží vybalují z krabic, nebo prokládají kartony. Také můžete obejít pár popelnic na papír či rovnou navštívit sběrný dvůr. Nebo můžete použít ECO PLA tkanou mulčovací textilii, 120 g/m2, 50 m x 1,65m, 100 % rozložitelnou.
Kartony pak položíme na místo, kde chceme záhon.
Hnůj být nemusí, stačí kompost
Pokud budeme chtít pěstovat velmi náročné plodiny na živiny, zajedeme si na místní farmu pro koňský či kravský hnůj (oba typy mají podobné složení a vlastnosti).
Nejlépe již uleželý, nebo co nejvíc vyzrálý. U nás v kraji je velký výběr koňských farem, takže jsme zvolili místního farmáře, který byl velmi ochotný a hnůj nám poskytl. Někdy je to za odvoz, někdy za malou částku.
A hlavně budete mít návštěvou farmy fajn zážitek mezi těmito majestátními zvířaty (a to ať jde o koně či krávy). Koně si nás nejdříve vůbec nevšímali, ale po chvíli jsme se stali i pro ně atrakcí. No to víte, co asi budeme s těmi jejich bobky dělat, že? 😊
Koňský hnůj obsahuje organické látky, základní živiny (N, P, K, Mg, Ca) a stopové prvky (např. Fe, Mn, Zn, Cu). Patří mezi výhřevná hnojiva, lze s ním vytápět i skleník či pařeniště. Obsah výživných látek je podobný jako u kravského hnoje (například na Ukrajině mají raději kravský hnůj). Obě hnojiva mohou být používána i společně. Koňský i kravský hnůj je výborným doplňkem výživy pro náročné rostliny.
Hnůj navrstvíme na karton. Vrstvěte silnější vrstvu (odhadem cca
15 cm).
Při výsadbě dbejte na to, aby se kořínky rostlin nedotkly hnoje, mohly by se spálit. Sami si kořeny cestu najdou a to ve chvíli, kdy už bude hnůj správně rozložený. To platí i u výsadby keřů s větším kořenovým balem, kdy budete muset prorazit rýčem karton, ale toho se nebojte.
Biouhel být nemusí, stačí kompost
My ještě dáváme vrstvu biouhlu, protože záhony tvoříme na delší čas a chceme, aby se půdní život rozjel na plné obrátky. Také máme dobré zkušenosti s biouhlem a jeho zadržováním vody. Méně pak zaléváme.
Potom navrstvíme kompost, nebo v našem případě zbylou zeminu, kterou dáme ve stejné či o něco větší vrstvě než hnůj. Lepší je kompost, který neobsahuje plevele, aby vám záhon vydržel co nejdéle bez plevele. My měli už jen trochu kompostu, který jsme použili na poslední horní vrstvu.
Pokud dáváme na karton jen kompost, tak vyzrálý, aby nám nespálit kořínky rostlin a ve vrstvě minimálně 20 cm, abychom sazenice měli kam zasadit.
Takto připravený záhon je hotový a připravený k výsadbě.
Záhon si časem ještě sedne, ale to na vysazené rostliny vliv nemá. Můžeme ho vylepšit dřevěnými okraji třeba z kůlů či kamenů. My jsme záhon připravovali pro výsadbu do ztracena.
Shrnutí
Pokud děláte jen klasický instantní záhon, tak karton a na to kompost a už můžete vysazovat. Dobré je holá místa okolo sazenic pak zamulčovat, ať nemusíte tak často plejt.
Zkušenosti první rok po výsadbě
Rostliny náročnější na živiny si vedly dobře - například: půdopokryvné růže, jahody, pnoucí růže, akébie, vinná réva. Také se dařilo hortenziím latnatým, asterám křovitým, agastache svraskaté, verbeně citrónové, mátě americké, rozrazilům, šantě, řebříček méně kvetl, ale za to se hodně rozrostly kořeny a listy, po rozdělení trsů bude příští rok na více místech a silný, šalvěje kvetly také málo, uvidíme příští rok.
Záhon se líbil také překvapivě svíčkovcům, lupinám, řebříčku bertrámovy, mečíkům, vrbinám, okrasné česneky byly nadšené. Chrpa zahradní naopak méně kvetla, více živin šlo do listů a kořenů, uvidíme přístí rok. Angrešt, rybíz a muchovník byli spokojeni. Kdoule tolik spokojená nebyla, měla málo květů a ty zmrzly, je první rok po výsadbě, uvidíme, co to udělá příští rok.
Denivkám se na první pohled dařilo dobře, ale měly kratkou dobu kvetení oproti tomu, co by správně měly mít (kvetly tři měsíce), uvidíme příští rok.
Letos budeme pozorovat ještě nové přírůstky: zvonky, kopretiny, divizny, pelyňky, yzopy, kontryhely, také cibuloviny (tulipány, hyacinty, narcisy, nové druhy okrasných česneků), třapatovky a pivoňky.
Co bylo viditelné skoro ihned, bylo rychlé zapojení trvalek, už měsíc po výsadbě byly viditelně velké a měly rychlé přírůstky. Záhon se rychle zaplňoval a listům a kořenům se všeobecně dařilo. Kvetení bylo už složitější, co odrůda či druh trvalky, to jiná reakce na takto "nabušený" záhon. Růže to ocenily, ale naopak na řebříčky, šalvěje, chrpy to bylo moc. Kvetly, ale květů bylo méně, než by tomu bylo v zemině chudé na živiny.
Podrobnější výstupy pozorování sepisujeme a časem vydáme samostatný článek.
A co Vy? Máte zkušenosti s tímto typem záhonu?
Cesta pro hnůj může být i zábavná - koně kam se podíváš...
Záhon po 3 měsících
Záhon po 5 měsících
Již nyní sbíráme zajímavá zjištění a výsledky. Ať bude mít záhon po sezóně, přineseme v novém článku naše konečná zjištění a zkušenosti...