Instatntní záhon

30.04.2023

Instantní záhon lze shrnout jako založení záhonu velice rychlé, efektní a bez rytí. A jestli funguje? Na některou zeleninu (brambory, fazole, dýně, ale i rajčata, okurky) přímo božsky, ale my ho letos zkoušíme na záhon plný trvalek, keřů a vinné révy. Jak tohle dopadne ještě nevíme, teoreticky by to fungovat mělo, ale stav a výsledky přineseme průběžně později.

Cílem tohoto článku je přinést hlavně jednoduchý návod "jak na to" již nyní.

A co tam vysadíte je na míře odvahy😊. Zaručeně vám tam půjde zelenina výše zmíněná a vlastně vše co má rádo teplo, dusík, fosfor a draslík.

Takový typ záhonu používáme, pokud jsme nestihli založit záhony klasickou cestou, nebo nemáme dostatek surovin na vyvýšený záhon anebo chceme tento způsob výsadby a pěstování realizovat zkrátka proto, že je rychlý a jednoduchý.  Zjistit jeho pro a proti si musí každý sám😊.

Určitě vám v něm půjdou trvalky náročnější na živiny, ty co mají rády spíše půdou chudou na živiny, asi nadšené nebudou, ale i ty zkoušíme (napříkad denivky, šalvěje).

A nyní postup

V první řadě budete potřebovat karton (nepotištěný, bez samolepek a lepicích pásek). Kartony vám dají jako odpad ve firmách, kde zboží vybalují z krabic, nebo prokládají kartony. Také můžete obejít pár popelnic na papír či rovnou navštívit sběrný dvůr.

Nebo můžete použít ECO PLA tkanou mulčovací textilii, 120 g/m2, 50 m x 1,65m, 100 % rozložitelnou.

Kartony pak položíme na místo, kde chceme záhon.

Hnůj být nemusí, stačí kompost

Poté si zajedeme na místní farmu pro koňský či kravský hnůj (oba typy mají podobné složení a vlastnosti). Nejlépe již uleželý, nebo co nejvíc vyzrálý. U nás v kraji je velký výběr koňských farem, takže jsme zvolili místního farmáře, který byl velmi ochotný a hnůj nám poskytl. Někdy je to za odvoz, někdy za malou částku.

A hlavně budete mít návštěvou farmy fajn zážitek mezi těmito majestátními zvířaty (a to ať jde o koně či krávy). Koně si nás nejdříve vůbec nevšímali, ale po chvíli jsme se stali i pro ně atrakcí. No to víte, co asi budeme s těmi jejich bobky dělat, že? 😊

Koňský hnůj obsahuje organické látky, základní živiny (N, P, K, Mg, Ca) a stopové prvky (např. Fe, Mn, Zn, Cu). Patří mezi výhřevná hnojiva, lze s ním vytápět i skleník či pařeniště. Obsah výživných látek je podobný jako u kravského hnoje (například na Ukrajině mají raději kravský hnůj). Obě hnojiva mohou být používána i společně. Koňský i kravský hnůj je výborným doplňkem výživy pro náročné rostliny.

Hnůj navrstvíme na karton. Vrstvěte silnější vrstvu (odhadem cca 15 cm).

My ještě dáváme vrstvu biouhlu, ale to není potřeba.

Potom navrstvíme kompost, nebo v našem případě zbylou zeminu, kterou dáme ve stejné či o něco větší vrstvě než hnůj. Lepší je kompost, který neobsahuje plevele, aby vám záhon vydržel co nejdéle bez plevele. My měli už jen trochu kompostu, který jsme použili na poslední horní vrstvu.

Takto připravený záhon je hotový a připravený k výsadbě. Záhon si časem ještě sedne, ale to na vysazené rostliny vliv nemá. Můžeme ho vylepšit dřevěnými okraji třeba z kůlů či kamenů. My jsme záhon připravovali pro výsadbu do ztracena.

A na co si dát pozor!

Při výsadbě dbejte na to, aby se kořínky rostlin nedotkly hnoje, mohly by se spálit. Sami si kořeny cestu najdou a to ve chvíli, kdy už bude hnůj správně rozložený. To platí i u výsadby keřů s větším kořenovým balem, kdy budete muset prorazit rýčem karton, ale toho se nebojte.

Pokračování příště...

A co Vy? Máte zkušenosti s tímto typem záhonu?

Cesta pro hnůj může být i zábavná - koně kam se podíváš...


Záhon po 3 měsících

Již nyní sbíráme zajímavá zjištění a výsledky. Ať bude mít záhon po sezóně, přineseme v novém článku naše konečná zjištění...