Jak na ohřev vody v mobilním domě či v malých prostorech?
Když jsme řešili přívod vody do maringotky a s tím spojený ohřev vody, v první řadě jsme museli odhadnout spotřebu vody, tedy jak velký bude potřeba bojler s ohledem na jeho velikost (zde šetříte prostorem, co to jde), tloušťku opláštění (aby nebyl velký únik tepla), tvar (pro praktické umístění) a také cenu (cena versus výkon).
Variant na trhu je mnoho, my jsme zvolili bojler pro ohřev
vody, ale je tu i varianta pro ty, kteří nemají přívod elektřiny a to kamna
s výměníkem. Nyní chceme mluvit o tom, na to si dát pozor při výběru bojleru.
Máme bojler
Nejlépe nám z toho vyšla velikost bojleru 20 litrů, která je dostačující pro dva lidi na osprchování, mytí nádobí, kdy nejčastěji použijete horkou vodu. V případě potřeby se voda v bojleru opět rychle ohřeje a to do cca 30 minut. Pokud vás bydlí více nebo nechceme nikdy čekat na další ohřev vody, zvolte bojler 30 litrový.
Při výběru si dejte pozor na tloušťku opláštění bojleru, jak jsme byli zkušeným instalatérem upozorněni, levnější bojlery mají slabou stěnu pláště, a to pak způsobuje, že uniká teplo přes stěnu ven, takže nejen že se musí bojler častěji sepínat k ohřevu, ale také sám topí, což v letních měsících neoceníte.
Pak je tu otázka, kam bojler umístit?
Vždy volíme nejkratší cestu, protože čím kratší cesta od bojleru ke kohoutku, tím teče teplá voda dříve, a tím není potřeba takový odtok a tím se ušetří spotřeba vody. Takže volíme umístění nejlépe v části kuchyně, neboť teplou vodu v kuchyni využijete nejčastěji, pokud vaříme častěji a tím pádem myjete nádobí více jak jednou denně a nemáte myčku.
Další úvaha se týká výběru umístění bojleru, kde nebude zabírat místo. V našem případě jsme bojler umístili za kuchyňskou linku a vměstnali do jedné z polic, kterou nevyužíváme, protože je právě za linkou a nelze se k ní dostat. I proto je důležitý tvar bojleru, protože například plochý bojler zabere méně prostoru než kulatý.
Není to nic světoborného, ale věřte, že před samotným nákupem je vždy dobré se zamyslet nad tím vším dopředu, aby vám pak i samotný výběr bojleru ušetřil peníze, čas a potažmo klid v praktickém životě😊.
Zde náš konkrétní výběr od českého výrobce firmy Dražice - elektrický ohřívač vody TO 20: https://www.dzd.cz/ohrivace-a-zasobniky-teple-vody/elektricke/zavesne/to-20
Pak už jen samotné zapojení bojleru, ale to zase v jiném článku...
A jakou variantu byste zvolili vy? Bojler nebo kamna s výměníkem?