Jak na osázení balkónu?

05.07.2021

Současný trend a můžeme jen doufat, že to není jen trend jednorázový, ale i trvalý stav, je tvořit pomocí rostlin, keřů a živých plotů relaxační a přírodní zóny ve městech a malých bytech. A nejen to - balkón může být i jedlý.

Je to jako zhmotnění přísloví, když nejde hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře😊. Neboť pokud se naše města nezelenají tak, jak by beton a ovzduší potřebovalo, mohou se zazelenat balkóny a terasy jednotlivců. A to se i děje. Nejen prostřednictvím rostlin okrasných, jedlých keřů, a dokonce i zakrslých stromů, ale i pomocí zeleniny (rajčata, papriky, feferonky, jahody, špenát, rukola, atd.), která má dnes již na balkónech také své místo.

Úžasné je podílet se na možnostech osázení balkónů, lodžií a teras, které se mohou stát místem dalšího prostoru k trávení volného času, oázou uprostřed města a zároveň zajistit stín a chladnější prostor v letních horkých měsících. Zkrátka zelený i malý prostor dokáže víc než slibované osázení novostaveb uprostřed města.

Ale jak na to?

Prostor venku může být odrazem bydlení uvnitř, vlastně takovým prodloužením vlastního prostoru. Není nic příjemnějšího, než mít otevřené dveře na balkón a přesunovat se ven a dovnitř podle momentálního rozpoložení a potřeb😊.

A tak nejdříve popřemýšlejte, jaké rostliny máte rádi, jak si osázený balkón představujete. Nezapomeňte na možnosti kvetoucích rostlin, plodech rostlin a keřů a na zeleninu a ovoce, které lze pěstovat i v těchto podmínkách. Také je příjemné spojit stálezelený stromek či keř nejen jako zástěnu před okolním prostředím včetně zvědavých pohledů sousedů, ale zajistit si alespoň částečný stín a tím i zmírnit zvýšené teploty uvnitř bytu v horkých měsících.

Dnešní možnosti trhu jsou neomezené a tak lze využít k osázení na balkóně například sklolaminátové či plastové samozavlažovací truhlíky, které jsou lehké, takže tolik nezatíží statiku balkónu a zároveň mají dlouhou životnost. Dobře vypadají truhlíky v kombinaci tvrdého dřeva vhodného do venkovních prostor. Kombinujte truhlíky, vysoké květináče se závěsnými. Vytvořte si na balkóně různé zóny a výšku, aby prostor působil větším a kompaktnějším dojmem. Nakombinujte si kvetoucí rostliny s těmi stálezelenými neopadavými.

Kombinujte zeleninu, květiny a byliny dohromady do jedné nádoby. Zvolte ty, které se podporují, vzájemně si neberou živiny, a naopak spolu ladí a harmonizují. Hrajte si s osázením a dělejte si radost při kupování nových druhů, které vaši malou zahrádku ozvláštní.


Samozřejmě, že osázení balkónů se řídí několika základními podmínkami a to:

  • Světová strana a tím pádem sluneční světlo
  • Potřeby jednotlivých rostlin na půdu a její složení
  • Závlaha, neboť bez pravidelné zálivky vám porostou spíše skalničky, levandule, šalvěje apod.
  • Mulčování, které lze dělat i v těchto podmínkách, kdy štěpka zajistí méně plevelů, lepší zadržování vody, a naopak ochranu před silnými slunečními paprsky
  • Přihnojování nejlépe přírodní cestou a prostřednictvím vlastního bio odpadu (pokud je možnost aspoň malého kompostéru) či rostlinnými jíchami (ty byste museli zakládat pro tlející zápach mimo balkóny nebo koupit již vyrobené)
  • Zastřihování a protrhávání v případě některých rostlin, keřů a stromů

I takto malá zahrádka může být relaxační koutek nejen pro posezení a kochání se přírodou uprostřed města, ale může sloužit i jako podpora vnitřního zastavení se a zpomalení při občasné péči o ni. Například takové zastřihávání i pletí vám mohou toto meditativní zpomalení nabídnout. A to nemluvíme o možnosti mít vlastní květiny do vázy😊.

Je již jedno, zda si balkón osadíte sami, nebo si pozvete profesionální firmu, která vám vytvoří přírodní prostor na míru i s osazovacím plánem, důležité je se do toho vůbec pustit a rozšířit si prostor k bydlení i ven. A to nemluvě o zhodnocení bytu prostřednictvím takovéto vytvořené oázy.


Pokud máte další doplňující dotazy, nebo vás zajímá konkrétní nabídka pro váš venkovní osobní nebo pracovní prostor, neváhejte nám napsat.