Jak na rajčata, aby byla úroda co nejlepší?

15.05.2021

No, to je vlastně stejné, jako s každou jinou zeleninou, každý máme své osobní zkušenosti. Z našich zkušeností je dobré sázet rajčata co nejdál od brambor, kvůli plísni bramborové, která je vlastně houba😊 a přenáší se z brambor na rajčata. Také je dobré mít rajčata pod přístřeškem, nebo nějakou stříškou, která chrání rajčata před přílišnou vlhkostí, kterou nemají v čase dozrávání plodů moc rády. A je toho ještě o něco víc.

Řada zahrádkářů a zahradníků má rajčata ve sklenících či fóliovnících, ale řada z nás je má zkrátka venku. Možností je spousty, jak rajčata pěstovat. V nádobách, pytlích, samozřejmě přímo na záhonech, viděli jsme je už i na kompostu, nebo ve slaměných záhonech.

Naše zkušenost se tento rok rozšiřuje o pěstování ve vyvýšených záhonech, které jsou naplněné přírodními surovinami (sláma, listí, štěpka, kompost, zemina, dřevěné uhlí, popel, koňský hnůj se slámou), které mají rajčata rády, tedy převážně látkami, které se postupně uvolňují při tlecím procesu v těchto záhonech, neboť rajčata mají rády kvalitní úrodnou tzv. nadupanou půdu.

Nepodcenit přípravu záhonů na rajčata je vlastně základ úspěchu, neboť takto připravené záhony vám nejen ušetří práci pak v průběhu jejich růstu, kdy jen odštipujete listy a občas zaléváte, ale také lépe rostou, jsou vitálnější a odolnější proti chorobám a případným škůdcům.

A když zvolíte k rajčatům i netradiční kombinaci rostlin, které se vzájemně pozitivně ovlivňují, chrání a podporují, jako například bazalku, kopr, celer, pórek, česnek, cibuli, ale i měsíček, lichořeřišnici, aksamitník apod., nemusíte řešit žádné další postřiky a zkusit vložit plnou důvěru přírodě...

Letos jsme také zvolili různé odrůdy rajčat, které jsme posbírali našimi zkušenostmi a zkušenostmi našich rodičů (prarodičů), abychom měli od každého to nejlepší😊 a zároveň volili odrůdy, které jsou odolné a v našich podmínkách se jim daří.

Jednu z nich bychom rádi obzvláště zmínili, a to stupické polní rané (Solanum lycopersicum), jehož popis a přednosti uvádíme zde: Jedná se o starou původní československou odrůdu oblíbenou po celém světě. Je to jedna z nejranějších (dozrává již 55 dní po výsadbě) tyčkových odrůd, která je známá svou vynikající chutí.

Výhodou je, že plodí dříve, než ji může napadnout plíseň bramborová. Odrůda byla vyšlechtěna v bývalém Československu v 50. letech. Má jednu nespornou výhodu: nemusíte si opakovaně kupovat semínka jako u F1 hybridů. Můžete si ji množit sami, a to plánujeme i my. Dneska je tato výjimečná odrůda s oblibou pěstována po celém světě, zejména v USA, Velké Británii apod.

Ale teď zpět k pěstování rajčat.

My to děláme tak, že část rajčat si předpěstujeme ze semínek a některé odrůdy kupujeme jako sazenice v prověřených zahradnictvích. Ty rajčata, co předpěstováváme, jsou díky nedostatku světla u nás u okna více vytáhlé, ale vše doženou na záhonu. Takže nebojte se toho, zkrátka takové vytáhlé rajče zbavte listů až k vršku (ke koruně) a pak jej zasaďte naležato.

Nebojte se, takto vysazené rajče si za den - dva stoupne zpět kolmo směrem vzhůru a díky dlouhému stonku pod zemí zakoření tak, že nějaké na přímo zasazené rajčátko bude oproti němu znevýhodněné😊. Máme zkušenosti, že takto zasazená rajčata jsou silnější a více pak plodí, ale to je naše zkušenost.

A teď zaštipování rajčat.

U rajčat vždy necháváme růst jen hlavní větve. Tím zajistíte rovnoměrný přístup světla na všechny části rostliny a zároveň tak dochází k lepší cirkulaci vzduchu uvnitř rostliny, což přispívá i k vyšší odolnosti proti plísním. Zkrátka si rajče vytvarujme podle své potřeby a uvážení.

Zaštipování se obvykle provádí, když rajče dosáhne výšky cca 20 cm. Nejdříve odstraníme nejstarší listy, které jsou vespod. Někdo to dělá ručně, někdo si vezme zahradnické ostré nůžky, což je lepší pro rajčata. Určitě odstřihněte i slabé, suché a nějak zakrnělé listy, které rajčatům zbytečně odebírají živiny.

A samozřejmě odstraníme i výhonky bez květů a všechno, co roste mimo osu hlavní větve. My odstraňujeme i všechny spodní větve, které se dotýkají země.

U zastřihávání rajčat jde také o instinkt a osobní dojem, takže je možné zastřihnout i horní části rajčat, pokud se vám zdají neuspořádané, nebo nějak křivé.

A nakonec přichází přivázání rajčat k tyčím, které pomáhají s jejich oporou. To již asi není nutné popisovat, jen předesílám dát rajčatům prostor a neutahovat tak, že větve narušíme.

No a nyní se jen můžeme těšit na bohatou úrodu. A kdyby přeci jenom přišla nějaká ta nemoc či plíseň, jednáme až v případě nastalé situace tak, jak nám to přijde. Informací je dost, tak zvolme vždy tu, která s námi bude nejvíce rezonovat, ať už pro zkušenost jakoukoliv😊.

A jaké jsou vaše zkušenosti s pěstováním rajčat? A jaké máte rádi odrůdy?