Jak na stinné místo, aby prosperovalo?
Je to hra, skládačka z mnoha informací a poznatků, a v tom je ta radost. Sesbíráte informace jako kde je to místo, jaká je tu půda a v jakém stavu, jak je to se sluníčkem, kde zapadá a vychází a jakou má intenzitu a kdy, co okolo roste, kolik je vláhy a zda majitelé preferují nějaké barvy, tvary, konkrétní rostliny a jak jsou na tom s časem a zda je práce na zahradě baví či ne😊. Určitě jsme na něco zapomněli, ale toto je zhruba první informační tok, který sesbíráme.
Zde se například jedná o místo pod akáty, které si berou většinu
vody a živin, místo, kde slunce svítí velice různě podle ročního období (spíše ne, než ano) a jak
se zrovna plouží po nebi, takže toto místo nazývejme stinné a díky tím akátům mu
můžeme říkat i suchý kout😊. A půda? No to se ani neptejte, musela se
trochu upravit. Jak už to, tak děláme - dřevěné uhlí, kvalitní vyzrálý kompost
a budeme mulčovat. Tentokrát můžeme mulčovat kůrou.
Na péči o půdu, než začnete sázet nezapomínejte, opravdu vám to ušetří mnoho starostí později a rostliny se vám za to poděkují😊.
Místo připraveno a můžeme dál
Pokud na suché místo umístíte pítko, nebo nějakou nádobu s vodou věřte, že i tento malý zdroj vody rostliny pocítí. Jakákoliv voda v suchém místě díky odpařování má i minimální vliv na vlhkost, takže pítko se do těchto míst doporučuje. A samozřejmě vám za něj poděkují i ptáci a další zvířata (my jsme viděli u pítka třeba i veverku a ježka).
Volba rostlin
Není asi potřeba říkat, že volíme rostliny vhodné do těchto míst. Buď vám poradí zkušený zahradník, nebo v zahradnictví, kde rostliny budete nakupovat, ale doporučujeme se předtím podívat třeba na internet a skladbu rostlin si předem připravit. Občas se stává, že někdo špatně poradí, ale i velikost, strukturu, tvar a vzhled záhonu je lepší si předem připravit.
Nejdříve si ujasněte, zda tam budou jen trvalky, nebo i okrasné trávy, keře, kapradiny apod. Dále si uvědomte, že sázíme alespoň šest rostlin na metr čtverečný, nejlépe deset až dvanáct rostlin na metr čtverečný. Záleží, jak velké budeme používat sazenice trvalek a také jak rychle chceme, aby se nám záhon propojil, zakořenil a začal žít svým vlastním životem.
Samozřejmě platí, že zohledňujeme i velikost rostlin do budoucna, takže si můžeme na papírek nakreslit kam umístíme ty vysoké trvalky či keře, kam půjdou ty střední a nižší rostliny a přirozeně použijeme i ty půdopokryvné či podrostové trvalky, které nám zajistí pokrytí nezarostlých míst, pomáhají se zadržováním vody a zamezí prorůstání plevele.
Chcete méně plejt a zalévat? Používejte vždy i půdopokryvné rostliny.
Jaké druhy trvalek jsou vhodné pro suchá a stinná místa?
Bergenia cordifolia 'Silberlight' česky bergénie srdčitá, krásný kultivar s pěkným květenstvím. Kouzelná s růžovým květenstvím a nízkými, ale stálezelenými listy je bergénie 'Abendglocken'. Krásná je i Bergenia 'Bach' s bílo-růžovými kvítky, výškou okolo 40 centimetrů a to, že snese i jílovité půdy, ale to vlastně skoro všechny bergénie. Kultivarů je mnoho, takže je z čeho vybírat.
Další klasikou je bohyška, nebo chcete-li hosta. Ze zahrad našich babiček se díky novým kultivarům přesunula do moderních zahrad. I když většinou i kvete, pěstujeme ji hlavně pro její dekorativní listy. Žádná jiná trvalka není tak různorodá a zároveň tak nenáročná. Efektní je kombinovat více kultivarů s různými designy listů u sebe. Oblíbené jsou Hosta 'Earth Angel', Hosta 'Climax', Hosta sieboldiana 'Semperaurea', Hosta 'Gypsy Rose' a Hosta 'Banana Kid'. Ale druhé, ze kterých můžete vybírat je na přes čtyřicet, takže fantazii se meze netvoří😊. Ideální místo je pod stromem či okolo stromu. Mají rády stín s občasným sluncem, ale šedé a modrolisté odnože bohyšky, preferují vyloženě stín.
Škornice jsou trvalky patřící do čeledi Berberidaceae - dřišťálovité. Škornice červená je křížencem škornice alpské a škornice velkokvěté. Je méně známá, ale je zajímavá, dlouhověká a vždy zelená trvalka. Rychle roste a dorůstá do výšky 40 cm. Kvete od dubna do května červenými hvězdičkovitými kvítky. Oblíbená je Epimedium rubrum - škornice červená, nebo Epimedium perralchicum, druh 'Frohnleiten' je hezká trvalka s výraznými listy ve tvaru srdce.
Suchý stín či polostín má ráda Convallaria majalis - konvalinka vonná - na tu bychom pro její vůni a něžný vzhled neměli zapomínat.
Mochničky patří také do suchého stínu, například druh mochnička kuklíkovitá - Waldsteinia geoides, nebo Waldsteinia ternata - mochnička trojčetná původem pochází ze střední Evropy, ze Sibiře, Japonska a ze Slovenska. Tento druh vytváří kořenující nadzemní výběžky, díky jimiž se rychle šíří a vytváří souvislý porost.
Udatna, například Aruncus aethusifolius - nízká vytrvalá bylina pocházející z Japonska a Koreji. Řadí se do čeledi Rosaceae - růžovité. Na zimu zatahuje. Dorůstá výšky kolem 30 cm, v květu je i vyšší. Občas potřebuje zalít, má ráda trochu vlhkosti.
Stín, polostín a sucho zvládne i čemeřice východní. Helleborus orientalis, česky čemeřice východní, roste v křovinách, v lesech, na travnatých a skalnatých stanovištích. V tomto případě doporučujeme například krásný kultivar Double Ellen Purple.
Kapradiny mají většinou rády vlhčí půdu, ale pokud zvolíme vhodný kultivar a umístíme je k pařezu či k pítku a víme, že záhon máme možnost občas zalít, dařit se bude i druhu Dryopteris filix-mas, česky kapraď samec, roste ve stinných lesech od nížin až po alpínský stupeň. Kapraď samec je vytrvalá rostlina se šupinatým oddenkem. Listy má stopkaté, dvojitě péřovitě složené. Ale i Dryopteris erythrosora 'Autumn', ale třeba i pérovník východní - Matteuccia orientalis, Syn.: Onoclea orientalis, je to mohutná zatahující kapradina rozšířená v horských oblastech východní Asie, a dobře nám roste ve stínu i na sušších místech.
Další ze stálic v zahradách je kakost, ale pro toto stanoviště je vhodný Geranium sanguineum. Kakost roste i u nás na výslunných travnatých stráních nebo ve světlých lesích. Od konce jara až do září se na rostlinách objevují převážně růžové květy, ale mohou být i modré či bílé podle kultivaru. Je velmi nenáročný na pěstování. Odstraňováním starých květů a listů podpoříte produkci nového růstu. Mezi velmi vděčné a odolné druhy patří kakost kantabrijský (G. x cantabrigiense), kakost oddenkatý (G. macrorrhizum) či kakost dalmátský (G. dalmaticum). Krásná odrůda s růžovými většími květy je například Geranium sanguineum 'Max Frei'.
Ale nemusíme zapomínat i na kopytníky evropské - Asarum europaeum je trvalka domácí v listnatých lesích střední Evropy. Dorůstá do výšky do 10 cm.
Plicník červený je rozšířený v Evropě a zejména na území Španělska a Francie. Ve svém přirozeném prostředí se rostlině daří na vlhkých loukách a na okrajích lesů. Pokud hledáte do tmavších zákoutí zahrady půdopokryvnou trvalku, která navíc kvete časně na jaře, tak plicník červený je pro vás to pravé.
A mitrovničky. Například nádherný kultivar Tiarella 'Spring Symphony' je známá krásným olistěním a bohatými květy světle růžové barvy a nesou se na vysokých stoncích nad listy.
A pokud chceme doplnit záhon i okrasnými trávami, pak tu jsou například bika chlupatá - Luzula pilosa 'Igel' - je stálezelený druh trávy česky známý jako Bika chlupatá 'Igel'. Travina patří do čeledi Juncaceae - sítinovité. Bika lesní 'Auslese' - Luzula sylvatica 'Auslese' je kultivar trávy, který se často vyskytuje v Evropě, můžeme ji také najít i v Turecku a na Kavkaze. A další vhodnou okrasnou trávou je například ostřice japonská - Carex morrowii 'Ice Dance' je hustá, výběžkatá a stálezelená trvalka, kterou ale budete muset v tomto místě občas zalít.
Nelze vypsat všechny možnosti a druhy rostlin, a také je rozdíl, zda se chystáte záhon občas zalévat či vůbec ne, ale věřte, že zahrada je hra, a tak si hrajme i ve stínu a suchu😊.
Fotografie z dvou našich návrhů a realizací lesních zahrad.
A jaké jsou vaše zkušenosti ve stínu a suchu?