Jak na vyvýšené záhony a proč zvolit pro pěstování právě je?

15.02.2021

Proč zvolit vyvýšené, nebo někde se uvádí zvýšené záhony je na každém. Výhody to má ve výšce záhonů, ke kterým se pak nemusíme tolik ohýbat, a tak se i lépe plejí, opečovávají a samozřejmě i osazují a s tím spojené pak lehčí sklízení. A mnoho dalších výhod, které si uvedeme dále.

Další z výhod lze zmínit hlavně to, co mají vyvýšené záhony pod zeminou, která je na povrchu. A to kompost, pod ním tráva, listí, ztrouchnivělé a staré dřevo, klacky, může být i sláma. Tohle všechno dává záhonům výživu, která se postupně uvolňuje tím, jak se proces rozkladu tímto složením děje. A nejen, že tento proces uvolňuje postupně živiny, ale i teplo, které mají vyvýšené záhony i o několik stupňů vyšší než záhony běžné. A tímto zvýšeným teplem se samozřejmě daří lépe tomu, co jsme do záhonů umístili.

Přesné složení záhonů je vidět zde na obrázku, který jsme stáhli z Pinterestu a nejlépe odpovídá tomu, co jsme zvolili my.

Často se doporučuje pletivo na dno záhonů proti hlodavcům, hryzcům a krtkům. Ale my jsme nakonec  tuto variantu nevyužili, spoléháme na našeho kocoura a jeho lovecké schopnosti😊 a také na to, že jsme na skále.

Někdo v tom hledá alchymii a moc to řeší, my jsme pracovali s vyvýšenými záhony spíše intuitivně - to tedy hlavně já a s mužovými zkušenostmi ze zahradní práce, i když se naše názory někdy rozcházely, prostě to, co zahrada dala a bylo vhodné do těchto záhonů, jsme tam dali a namíchali horní vrstvu zeminy tak, aby odpovídala skladně sazenic a jejich potřebám.

Takže například mrkev, celer, pastinák, petržel, růžičková kapusta, ale i kedlubny dostali do zeminy i více písku, který je mnohem více propustný, a to mají tyto plodiny rády. Ve vyvýšených záhonech také kořenová zelenina déle vydrží až do podzimu, a dokonce někdy až do prosince, v případě petržele a růžičkové kapusty i přes zimu, kdy se mohou tyto převážně kořenové plodiny sklízet postupně.

Co se týká rajčat, paprik a okurek, zde jsme zvolili zeminu s více draslíkem na přírodní bázi (například dřevěný popel, slepičí či holubí trus), aby šlo více živin do plodů a méně do listů.

A co se týká ostatních plodin, tam muž zvolil skladbu zeminy podle svých zkušeností a více ji prosil kompostem, takže pak cibule, bylinky, ale i mangold, špenát a jiné dostali naopak podporu listů a kořenů. Což se týká i kořenové zeleniny.

N, P, K - základ pro každého zahrádkáře. Dusík, fosfor, draslík - přírodní podpora zdravé a kvalitní zeleniny. Dusík podporuje růst zelené hmoty, fosfor růst kořenů, květů a celkové zdraví rostliny, draslík podporuje kvetení, zrání plodů a zvyšuje celkovou odolnost proti chorobám a škůdcům. A nejdůležitější je podle nás uhík, a ten dostal největší prostor.

Určitě je dobré volit i umístění plodin podporujících se a těch méně podporujících zase umístit dále od sebe. Stejné druhy se většinou nemají moc rádi. A kombinujeme naopak ty, které se podporují, nebo chrání. Takže třeba rajčata k sobě dostala bazalku, celer a kopr. Kopr a bazalka přišla i k okurkám, která je chrání proti padlím a zvyšuje výživu. Zato rajčata, okurky a papriky nedáváme k sobě, ale naopak od sebe, neboť si berou vzájemně živiny.

Česnek je dobrý sázet všude:) zvyšuje odolnost mnoha rostlin a chrání je před houbovými nemocemi. Vysazujeme ho mezi mrkev, rajčata, papriky, hrách, ale třeba i jahody. Zelí, ale i třeba mangold, špenát můžeme také vysadit k rajčatům. Kopr je také dobrý k již zmíněným rajčatům, okurkám, ale také urychluje klíčení mrkve ze semena a chrání její zdravotní stav. Podobně účinkuje i u červené řepy a košťálovin.

Měsíček vysetý mezi bramborami a jahodami chrání před zemními háďátky a u česneku před háďátkem zhoubným. Měsíček, šalvěj, nebo třeba lichořeřišnice celkově dezinfikují půdu, takže je dobré je kombinovat na více místech. Majoránka je dobrá k cibuli, kterou chrání před padlím a mravenci a prodlužuje její skladovatelnost. A takových to kombinací je v permakultuře mnoho.

Například díky výluhu ze zelených jablek jsem loni zachránila rajčata před plísní bramborovou, která je již silně napadla. Ostatní zahradníci měli po úrodě a nám ještě rajčata dozrála bez chemie.

Ráda používám k zelenině byliny a květiny které je ochrání, takže třeba nechybí mezi rajčaty právě bazalka, měsíček či lichořeřišnice. Sázet je dobré i afrikány proti háďátkům. Tyto byliny lze umístit s klidem i k okurkám. Ty mají ještě rády přesličku a někdo používá prevenitvně i výluh z ní, kterým je jednou týdně stříká proti plísním a padlím. Výborná je například kombinace jahod s česnekem.

Brambory šli dál od rajčat, aby nepřenášeli "likvidační" plíseň bramborovou. A kořenová zelenina je zase ráda vedle rajčat. Také je dobré pěstování mrkve a pórku vedle sebe anebo třeba společné pěstování s listovou zeleninou jako se salátem, mangoldem a čekankou, s česnekem, cibulí.

Pěstování mrkve a póru dohromady oba druhy navzájem do jisté míry chrání před hmyzem, který je napadá - mrkev před pochmurnatkou a pór naopak před vrtalkou. Dávám vedle sebe i kořenovou zeleninu a majoránku, tymián či rozmarýn.

Taky to, co chce více vody, aby bylo u sebe a to, co zase vodu tolik nepotřebuje, právě naopak, šlo od sebe. Například rajčata chtějí vody hodně na začátku než mají plody, pak naopak zaléváme málo, za to okurky mají rády vody více po celou dobu. Rajčata mají rády hodně slunce, a protože se jim daří hodně na jihu, a protože z našich zkušeností tam dostávají vody minimálně, zvolili jsme i my tuto metodu na našich rajčatech a ta se nám osvědčila.

Také jsme nemohli spoléhat na české počasí, které bylo některé roky hodně deštivé a umístili rajčata pod ochranný přístřešek proti dešti. To se rajčatům líbilo a plodili jako divý😊.

Papriky jsou velice teplomilné, a protože jsme letos zvolili i naše oblíbené feferonky, tak ty jsou umístěny spolu na velmi teplém a světlém místě. K nim se přidala bazalka. Zalévaní mají specifické, a tak byli umístěny samostatně.

Další nespornou výhodnou těchto typů záhonů je samotný tvar a vzhled, protože nejen, že záhony působí esteticky, ale vytvoří při správném umístění i prostor pro soukromý kout, kde na vás nevidí sousedi😊.

A v neposlední řadě se okolo nich dobře seká tráva, neboť mají přesné ohraničení a nic z nich neleze mimo záhon. A také nesmím zapomenout na možnost, umístit na ně ještě truhlíky, či jiné nádoby na další zeleninu, byliny či okrasné květiny, které je zároveň chrání.

Takže člověk získá opravdu hodně muziky i na malém prostoru.