Jak na vyvýšené záhony a proč zvolit pro pěstování právě je?

01.03.2023

Proč zvolit vyvýšené, nebo někde se uvádí zvýšené záhony je na každém z vás. Jako každý typ záhonu to má své výhody i nevýhody a je na vás, jestli vás tento způsob pěstování osloví. My jsme ho zvolili z více důvodů. Naše zahrada je relativně malá (800m2), je na skále, máme celoročně hodně bio materiálu, který chceme zpracovávat a recyklovat, a nemáme tolik času na naši zahradu, kolik bychom si přáli, protože se v sezóně staráme o zahrady klientů.

My používáme tento typ záhonů hlavně jako další "kompostovací" místo, ano slyšíte dobře, protože naše zahrada nemá zatím tolik zeminy a půdní hmoty, tak si ji v záhonech tvoříme a postupně vracíme na pozemek. Časem vyvýšené záhony již nebudou potřeba, ale nyní nám udělají více užitku než naopak.

U tohoto typu pěstování je určitě výhoda ve výšce záhonů, ke kterým se pak nemusíme tolik ohýbat, a tak se i lépe plejí, opečovávají a samozřejmě i osazují a s tím je spojené pak lehčí i sklízení. Takže se hodí i pro starší zahradníky, nebo lidi se sníženou možností pohybu.

Další z výhod lze zmínit jejich výhřevnost. Pokud totiž skladba záhonů je na stejném principu jako u "horkého" kompostu, tak tlející proces (větví, trávy, listí, apod.) způsobuje zvýšenou teplotu, což mají některé rostliny rády. A samozřejmě tyto záhony jsou "našlapané" živinami. A proto jsou a zároveň nejsou vhodné pro všechny rostliny, protože některé preferují půdu chudou na živiny a jiné mají rády živin hodně.

Jako každý typ zahradničení má i tento způsob své výhody i nevýhody. A každý pěstitel si musí rozmyslet, co od záhonů a zahradničení očekává. A nakonec je nejlepší si metodu sám vyzkoušet. Každý jsme jiný a někdo vyvýšené záhony bude vyzdvihovat a někdo si bude klepat na čelo:)

Jednou z nevýhod je zmiňováno vysychání záhonů - to znamená, že potřebují více vody. My tento názor úplně nesdílíme, protože naše zkušenosti jsou jiné. Na naší zahradě máme všechny typy záhonů, a vyvýšené záhony zaléváme stejně jako záhony na zemi. Ale je pravdou, že u vyvýšených záhonů si hrajeme se skladbou půdy (přidáváme biouhel, který zadržuje vodu) a s osázením (půdopkryvné, různé výšky a hloubky kořenů).

To znamená, že vyvýšené záhony jsou kombinací zeleniny, bylin, květin i keřů, jsou kombinací půdopokryvných rostlin a rostlin vyššího vzrůstu s nízkými smíšenými porosty. Hrajeme si s druhy, které se mají rády a podporují, zároveň volíme vysevání na husto, a vytěžujeme záhony od jara do zimy.

Náplň do vyvýšených záhonů nemusí být tak "nabušená" jako naše. U nás je to způsobeno tím, jak jsme již řekli na začátku, že my máme přístup k velkému množství bio materiálu, který dál zpracováváme (štěpkujeme, kompostujeme, pálíme na dřevěné uhlí, apod.).

Pokud chcete opravdu plně aktivní záhony, skladba je zemina, kompost, pod ním tráva, listí, ztrouchnivělé a staré dřevo, klacky, může být i sláma. Stejně jako na kompostu je dobré střídat zelené s hnědým, a v poměru cca více uhlíku 70% a méně dusíku 30%. Taková malá pomůcka.

Tohle všechno dává záhonům výživu, která se postupně uvolňuje tím, jak se proces rozkladu tímto složením děje. A nejen, že tento proces uvolňuje postupně živiny, ale i teplo, které mají vyvýšené záhony i o několik stupňů vyšší než záhony běžné.

Často se doporučuje pletivo na dno záhonů proti hlodavcům, hryzcům a krtkům. Ale my jsme nakonec  tuto variantu nevyužili, spoléháme na našeho kocoura a jeho lovecké schopnosti, a také na to, že jsme na skále a výška záhonů je poměrně vysoká. Takže v záhonech jsme přivítali první sezónu divoké vosy, myši, které časem a také jednu ježčí rodinku, která si našla místo mezi palubkami.

A v neposlední řadě se okolo záhonů dobře seká tráva (křovinořezem), neboť mají přesné ohraničení a nic z nich neleze mimo záhon. A také nesmíme zapomenout na možnost, umístit na ně ještě truhlíky, či jiné nádoby na další zeleninu, byliny či okrasné květiny.

Co může někdo brát jako nevýhodu, je potřeba doplňovat zzáhony každou sezónu zeminou nebo kompostem, protože si materiál uvnitř nich sedá. Nám to nevadí, ale upozorňujeme na to.

Takže člověk získá opravdu hodně muziky i na malém prostoru. A nemusí to být zrovna vyvýšený záhon:)

A jaké jsou vaše zkušenosti? Máte nějaké dotazy?