Jak na vyvýšené záhony a proč zvolit pro pěstování právě je?

15.03.2022

Proč zvolit vyvýšené, nebo někde se uvádí zvýšené záhony je na každém z vás. Jako každý typ záhonu to má své výhody i nevýhody a je na vás, jestli vás tento způsob pěstování osloví. My jsme ho zvolili z více důvodů. Naše zahrada je relativně malá (800m2), je na skále, máme celoročně hodně bio materiálu, který chceme zpracovávat a recyklovat, a nemáme tolik času na naši zahradu, kolik bychom si přáli, protože se v sezóně staráme o zahrady klientů.

My používáme tento typ záhonů hlavně jako další "kompostovací" místo, ano slyšíte dobře, protože naše zahrada nemá zatím tolik zeminy a půdní hmoty, tak si ji v záhonech tvoříme a postupně vracíme na pozemek. Časem vyvýšené záhony již nebudou potřeba, ale nyní nám udělají více užitku než naopak.

U tohoto typu pěstování je určitě výhoda ve výšce záhonů, ke kterým se pak nemusíme tolik ohýbat, a tak se i lépe plejí, opečovávají a samozřejmě i osazují a s tím je spojené pak lehčí i sklízení. Takže se hodí i pro starší zahradníky, nebo lidi se sníženou možností pohybu.

Další z výhod lze zmínit jejich výhřevnost. Pokud totiž skladba záhonů je na stejném principu jako u "horkého" kompostu, tak tlející proces (větví, trávy, listí, apod.) způsobuje zvýšenou teplotu, což mají některé rostliny rády. A samozřejmě tyto záhony jsou "našlapané" živinami. A proto jsou a zároveň nejsou vhodné pro všechny rostliny, protože některé preferují půdu chudou na živiny a jiné mají živin rády hodně.

Jako každý typ zahradničení má i tento způsob své výhody i nevýhody. A každý pěstitel si musí rozmyslet, co od záhonů a zahradničení očekává. A nakonec je nejlepší si metodu sám vyzkoušet. Každý jsme jiný a někdo vyvýšené záhony bude vyzdvihovat a někdo si bude klepat na čelo:)

Jednou z nevýhod je zmiňováno vysychání záhonů - to znamená, že potřebují více vody. My tento názor úplně nesdílíme, protože naše zkušenosti jsou jiné. Na naší zahradě máme všechny typy záhonů, a vyvýšené záhony zaléváme stejně jako záhony na zemi. Ale je pravdou, že u vyvýšených záhonů si hrajeme s osázením.

To znamená, že vyvýšené záhony jsou kombinací zeleniny, bylin, květin i keřů, jsou kombinací půdopokryvných rostlin a rostlin vyššího vzrůstu s nízkými smíšenými porost. Hrajeme si s druhy, které se mají rády a podporují, zároveň volíme vysevání na husto, a vytěžujeme záhony od jara do zimy.

Náplň do vyvýšených záhonů nemusí být tak "nabušená" jako naše. U nás je to způsobeno tím, jak jsme již řekli na začátku, že my máme přístup k množství bio materiálu, který dál zpracováváme (štěpkujeme, kompostujeme, pálíme na dřevěné uhlí, apod.).

Pokud chcete opravdu plně aktivní záhony, skladba je zemina, kompost, pod ním tráva, listí, ztrouchnivělé a staré dřevo, klacky, může být i sláma. Stejně jako na kompostu je dobré střídat zelené s hnědým:) Taková malá pomůcka.

Tohle všechno dává záhonům výživu, která se postupně uvolňuje tím, jak se proces rozkladu tímto složením děje. A nejen, že tento proces uvolňuje postupně živiny, ale i teplo, které mají vyvýšené záhony i o několik stupňů vyšší než záhony běžné.

Často se doporučuje pletivo na dno záhonů proti hlodavcům, hryzcům a krtkům. Ale my jsme nakonec  tuto variantu nevyužili, spoléháme na našeho kocoura a jeho lovecké schopnosti, a také na to, že jsme na skále a výška záhonů je poměrně vysoká. Takže v záhonech jsme přivítali první sezónu divoké vosy, myši, které časem kocour vyhnal a také jednu ježčí rodinku, která si našla místo mezi palubkami.

A v neposlední řadě se okolo záhonů dobře seká tráva, neboť mají přesné ohraničení a nic z nich neleze mimo záhon. A také nesmíme zapomenout na možnost, umístit na ně ještě truhlíky, či jiné nádoby na další zeleninu, byliny či okrasné květiny.

Takže člověk získá opravdu hodně muziky i na malém prostoru. A nemusí to být zrovna vyvýšený záhon:)