Jak nejjednodušeji ostříhat vzrostlé keře a živé ploty?

04.10.2021

Pokud nejsou keře a potažmo jejich skupina v živém plotu stříhány pravidelně, přerůstají nám nejen přes hlavu, ale i skrz plot a pak je jediná možnost, zastřihnout je co to odrůda a typ keře dovolí a pak si již pravidelnost pohlídat. Neuděláte zázraky, ale i takový plot může vypadat úhledně a plnit svůj účel.

V první řadě budete potřebovat správné nástroje, které vám pomohou s údržbou. Nebudeme psát, že vám práci usnadní, protože přerostlé keře je vždycky tak trochu dřina, ale určitě vám to půjde lépe a snadněji než ručně s nůžkami. V dnešní době si nemusíte nic kupovat a máte možnost využít půjčovny nářadí ve svém okolí.

Co budete potřebovat?

  • Podle výšky keřů nejspíše štafle. V některých případech možná využijete i lešení nebo korbu auta😊.
  • Plotostřih (motorové zahradní nůžky a motorové prodloužené zahradní nůžky)  
  • Zahradnické nůžky ✂️ a pákové nůžky na silné větve
  • Pilu v případě suchých či opravdu silných větví či kmenů
  • Rukavice a ochranný oděv, stačí sluneční brýle a protihluková sluchátka (mušlové tlumiče k ochraně sluchu nebo špunty do uší) 
  • Švédské hrábě, vidle, kolečko, Bigbag, koště

V případě, že je potřeba ostříhané větve a listy zlikvidovat, využijete možná i štěpkovač, kdy rozdrcený materiál můžete použít na kompost nebo jako mulčovací hmotu ke stromům či určitým rostlinám, nebo zkrátka větve naložíte na valník či korbu auta a odvezete do nejbližší kompostárny nebo sběrného dvora.

Čím začít?

Nejdříve si plot pořádně prohlédněte, vnímejte zakřivení plotu, ale i úhel silnice vůči výšce keřů a zároveň se podívejte i dovnitř keřů, jak jsou na tom s vitalitou, stářím a kvalitou předchozího střihu.

Keře v živém plotě stříháme tak, aby boční stěny měly sklon kolmo nahoru nebo ještě lépe do tvaru pyramidy. Nemělo by to být do tvaru obrácené pyramidy, kdy sníh a silný vítr může keře rozlomit, vyvalit nebo jinak nenávratně poničit. (což je častý nešvar českých zahrad)

Poté začněte nejlépe vnitřní stranou plotu uvnitř zahrady tam, kde dosáhnete plotostřihem. Nebojte se i trochu odkrýt spodní část keřů, lépe jimi pak proudí vzduchu a jsou vitálnější. Držte co nejlépe rovinu a úhel. Kontrolujte si střih tím, že občas poodstoupíte a podíváte se na střih z větší dálky, s odstupem😊.

Potom následuje vnější strana živého plotu, kde pokračujete stejným způsobem jako uvnitř, jen s tím rozdílem, že zde vám většinou již nepřekážejí žádné záhony či pergoly a vy se můžete více uvolnit a rozmáchnout. Toto je plot, který je vidět zvenčí, a proto jej stříháme s ohledem na jeho funkci a vitalitu.

No a následuje horní střih keřů, který je nejnáročnější podle šíře keřů. Využijete zde v mnoha případech žebřík, ale pokud je možnost tak i korbu auta. Postačí štafle položené napříč a na ně položit nějakou pevnou například dřevotřískovou desku, nebo lešení a získáte hned stabilnější a rozměrově větší plochu, ze které lze stříhat horní část plotu.

Horní část samozřejmě držíme v rovině, aby nám nikam neutíkala, ale zároveň zohledňujeme úhel a případné svažování silnice, která také horizont a rovinu plotu a jeho vnímání určuje.

Nakonec dočistíme horní hranu živého plotu.

Nejlepší je, když máte pomocníky, kteří větve rovnou sbírají a odnáší na jedno místo, protože pak nejen, že vidíte lépe ostříhanou plochu, ale také vám ostříhané části nepřekáží v další činnosti.

A propos vidle. Na tento nástroj nezapomínejte, protože s nimi se větve nejlépe nakládají a nosí.

No a samozřejmě pak je ještě případné dočišťování klasickými zahradními nůžkami, pokud jste perfekcionalista😊.

A nakonec nezapomeňte po ostříhání takového plotu na pravidelnost (podle počasí a rychlosti růstu keřů), tou udržíte plot na uzdě, ale zároveň mu to dělá dobře, tedy v případě, že nechcete plot volně rostoucí, kde pak zastřiháváte jen větvě a výhonky, které narušují jeho přirozený růst.


Fotogalerie PŘED a PO



Pokud vám nějaké informace v článku chybí a chcete se zeptat, napište nám přes online formulář, rádi vám odpovíme.