Jak pečovat o Komuli Davidovu?

23.08.2021

Zvyšuje se oblíbenost a známost tohoto kouzelného keře na našich zahradách, který je vhodný i do nádob. Je to nenáročný keř, ale přeci jenom pár informací jak se o něj správně starat nám přijde vhod.

Komule davidova (Buddleia davidii) nebo také motýlí keř či letní šeřík pochází z Číny a evropské zahrady zdobí již přes sto let. Tento barevný keř, který můžete mít v mnoha odstínech fialové, purpurové, růžové i bílé je typický svou přitažlivou silou pro motýly, kteří ho zkrátka milují. A já miluji jeho šeříkovou vůni a muž zase to množství motýlů, které může pozorovat.

Motýlí keř má rád místo na přímém slunci, protože je světlomilný, a zároveň potřebuje také chráněné místo před větrem a přímým mrazem, protože i když v našich podmínkách přezimuje, přeci jenom je lepší zvýšená opatrnost.

My ho máme v keramické nádobě umístěn za vyvýšeným záhonem, kde je na slunci zároveň je od západu chráněn. Nejlépe vynikne a zároveň se mu daří jako solitéru v nádobě, nebo v záhonu s menšími rostlinami, jinak má snahu se zbytečně vytahovat a nemá pak tak pevný základ.

Motýlí keř doroste do výšky 2,5 až 3 metry a je rozložitý, proto při umisťování počítejte se stanovištěm asi 1,5 metru v průměru. Půdu má rád vápenitou, humózní a propustnou. Takže dřevěný popel, trocha písku, kompost a zemina namíchaná v kombinaci tak, aby půda dobře propouštěla vodu je pro něj ideální.

Naše zkušenosti jsou s tímto keřem velice dobré, je nenáročný, a když má dobrou půdu, místo a pravidelnou zálivku, tak roste jako z vody😊.

Jediné, co děláme během jeho květenství, které je od konce července do září, že odstřiháváme odkvetlé laty (jednoduché hroznovité květenství), které jsou i okolo 30 cm, abyste podpořili další květy. Keř se vám za to odmění zářivými barvami, vůní a samozřejmě množstvím motýlů na jeho květech.

Zásadní význam má také každoroční jarní radikální řez, kdy odstraníme většinu nadzemní části keře - ponecháme výhony dlouhé jen asi 30 cm. Jedině tak bude mít keř v kořenovém krčku dostatek pupenů, z nichž vyraší.

Pokud větve namrznou (můžeme ho na zimu zakrýt), což se u nás stává poměrně často, rostlina velmi dobře zregeneruje. Je nutno počítat s tím, že keře raší pozdě, ale výhony pak rostou velmi rychle.