Jak pečovat o půdu před samotnou výsadbou?

17.02.2023

Půda na pozemku je poklad nevyčíslitelné hodnoty a její hodnota neustále roste. Kvalitní půda bez umělých hnojiv a pesticidů je naše přítomnost i budoucnost. Možná, že je už čas uvědomit si, že půda je nejcennější poklad, který máme, a o který stojí se starat.

Naše zkušenosti jsou jednoznačné - péče o půdu usnadňuje v konečném důsledku práci na zahradě, zlepšuje stav a vitalitu rostlin, snižuje potřebu zalévání, hnojení a samozřejmě je to přirozená cesta ke kvalitnějším potravinám bez chemie a přírodní zdravé zahradě.

Péče o půdu je ještě u mnoha z nás podceňovaná disciplína, a přitom dokáže toliko, kolik žádný jiný způsob hospodaření. Pokud totiž dáme půdě péči a přírodní podporu, toliko mi ona vrátí několikanásobně.

Dalo by se to popsat slovy, kolik energie a péče dám dospod zahrady, o tolik navíc dostanu na povrchu, a ještě něco navíc.

V první řadě je tu znalost půdy, musím vědět, co je moje půda zač😊. U nás rozlišujeme tři základní typy půdy:

  • jílovitá
  • písčitá
  • hlinitá
Ještě bychom tyto typy půdy mohli rozdělit na písčité půdy (velké částice, propustný), hlinitopísčité půdy, písčitohlinité půdy, hlinité půdy (menší částice, středně propustný), jílovitohlinité půdy, hlinitojílovité půdy, jílovité půdy (malé částice, velmi málo propustný, až nepropustný), ale to už nechme na odborníky a testy.
Nám na naší zahradě postačí pracovat s těmito třemi druhy viz výše.


Nejčastější je u nás jílovitá, a proto je tolik důležité podpořit půdu správně, protože pokud mám jílovitou půdu, budu se snažit ji provzdušnit, přidat jí velké částice, aby byla lépe propustná. Perfektně a podle její hustoty funguje štěrk, písek, biouhel. Nezapomínejme na živiny (biomasu, humus) v podobě kompostu.


Pokud máme půdu naopak písčitou, která obsahuje vysoké procento písku a štěrku, tak zase doplníme vysokou propustnost a nízké zadržování vody a živin o humus. U nenáročných suchomilných rostlin písčitá půda nevadí, ale pokud pracujeme se zahradou jako s celkem, a nejen s pár záhony, určitě takové půdě dopřejeme organickou hmotu (nejlépe kompost, vyzrálý hnůj), ale osvědčil se nám i biouhel a mulčování.


A jestliže máme půdu hlinitou máme vyhráno a nemusíme přidávat nic, ale to neznamená, že se o půdu nemáme starat, jen budeme vědět, že v takové půdě prospívá naprostá většina rostlin okrasných i užitkových. Její podpora spočívá v každoroční podpoře vlastním kompostem při pěstování náročnějších rostlin, a také biouhel, který podpoří vznik mikroorganismů a v určitých částech záhonů i mulčování, kdy půdu chráníme a zároveň tvoříme další biomasu do budoucna.


Nejúrodnější půda je všeobecně známá jako Černozem - půda, která se vyvíjela po tisíce let. U nás se černozem vyskytuje na jižní Moravě a částečně i v Polabí.


A co vy, jakou máte půdu u vás na zahradě? Pěčujete o půdu?