Jak si pořídit vánoční stromek, který přežije?

30.11.2021

Mnoho z vás by rádo vánoční stromek, který přežije svátky a zároveň ho lze na jaře přesadit do zahrady, aby přežil a dělal radost i dál. Samozřejmě, že nejlepší by bylo ozdobit si vzrostlý stromek rovnou na zahradě či v květináči na balkóně, ale to není ono, když se chceme kochat vánoční atmosférou doma. Tak jaký pořídit stromek a jak se o něj starat, abychom ho mohli po Vánocích přesadit do země a on přežil?

Za prvé je důležitý samotný výběr stromku. Ten by měl být vypěstovaný ze semenáčků od začátku již v nádobě, ve které ho kupujete. Nebo je tu varianta pořídit si jehličnan v tzv. balu. Stromky v zemním balu se ze země vyrývají rýčem i se zemí. Ihned po vyrytí se stromek zavinuje do fixačního obalu, který sazenici chrání před postupným opadáváním zeminy. Fixační obal bývá nejčastěji z jutového materiálu a při sázení se stromek z balu nevyndavá, ale sází se i s ním.

Proč? Protože vánoční stromky v květináči, které si většinou kupujete, mají osekané a uřezané kořeny a vměstnány do květináče, který je ve většině případů menší, než byl kořenový bal stromku.  Takový stromek usychá již v místnosti během Vánoc a nemá moc šancí na přežití při přesazení na jaře.

Jak poznat, že byl stromek vypěstován přímo v květináči? Poznáte to velice snadno, pokud totiž stromek opatrně z květináče vyndáte, má kořeny bez ořezání podle tvaru celého květináče přirozeně a nahusto.

Dále vybírejte spíše menší stromky. Čím menší stromek a větší kořenový bal, tím je větší šance na jeho přežití.

Za druhé je důležitá samotná péče o stromek přes svátky vánoční v teple domova. 

V tomto případě jde o drenáž. Drenáž je většinou z jílovito - písčitých granulí, ekologického štěrku nebo perlitu. Podívejte se, jestli má stromek v květináči tuto drenáž, která na jednu stranu vodu zadržuje, ale zároveň přebytečnou nechává dobře odtékat. Pokud tam drenáž není, přidejte ji do květináče. 

A s tím souvisí zalévání. A toto je hodně důležité. Stromek potřebuje dostatek vláhy, ale zase ho nechceme přelít, aby nám kořeny nezačaly uhnívat, takže je lepší zalévat podle stavu vrchní vrstvy hlíny. Měla by být stále  mírně vlhká a to i poté, co do ní zapustíte celý prst, který je nejlepším měřidlem. A nenechávejte květináč v podmisce s vodou, v tomto případě se nejčastěji stává, že kořeny uhnijí.

A taková ta pravidla, jako to, že když si stromek přineseme domů, nedáme ho hned do teplé místnosti, ale necháme ho na pár dní - nejlépe týdny - třeba v chodbě nebo garáži, kde je nižší teplota, aby si zvykl na změnu.

Dále je určitě jasné, že stromek neumisťujeme k radiátoru nebo kamnům, ale spíše volíme místo s dostatkem světla a chladnější kout místnosti třeba u okna.

A poslední pravidlo, které je dobré zmínit je, že nejlepší je stromek "použít" na vánoční svátky, ale pak ho opět umístit do chladnější místnosti a pravidelně zalévat. Na jaře je pak možné tento stromek přesadit do zahrady, kde opět nezapomínáme na pravidelné zalévání, aby stromek dobře zakořenil. Ale o výsadbě až jindy:)

Dejte nám vědět, jak se vám podařilo stromky přesadit a jak se jim na Vánoce dařilo:)