Jak si jednoduše vyrobit vlastní biouhel?

29.12.2021

To, že je biouhel na zahradě malý zázrak jsme psali v předchozím článku, ale co si ho takhle vyrobit sami? Jdeme na to jednoduše a přehledně prostřednictvím fotoreportáže.

Shrnutí, proč je biouhel tak prospěšný?

Biouhel (dřevěné uhlí vyráběné pyrolýzou) totiž do půdy nepřidává primárně žádné živiny či látky, ale je to neuvěřitelně rozsáhlá plocha, kterou získáme navíc při jeho zapravení do půdy ať už do kompostu nebo jej přímo rozsypeme po zahradě. Spustíme tzv. proces "nafouknutí" aktivního půdního potenciálu a tvorbu mikroorganismů, které se podílí na výrobě té nejkvalitnější půdy.

Uvádí se, že dřevěné uhlí velikosti hrací kostky vytvoří pěstitelskou plochu šesti milionů čtverečních centimetrů, a to díky svému poréznímu nitru.

Jdeme na to!

Základem je přírodní, ničím nenatřené dřevo. Nejlepší jsou větve z ořezaných stromů a keřů. Zkrátka zužitkujeme nejlépe to, co máme přímo na naší vlastní zahradě a tím nejen, že zpracujeme bioodpad, ale také známe kvalitu a původ materiálu.

Biouhel nezaměňujte s dřevěným uhlím, protože se jedná o mnohem jemnější materiál. Je lepší ho vyrábět z menších kousků a větší kusy dřevěného uhlí před zapravením do půdy nadrtit.

Jako biouhel neposlouží brikety dřevěného uhlí koupené někde u benzínky, protože nejen, že to při tak velkém množství není levná záležitost, ale navíc nemáte jistý původ a složení, a to je pro vaši zahradu stěžejní.

Dnes se dá již také zakoupit tzv. retorta. Jedná se o ocelové topeniště kónického tvaru, v němž je možné biouhel vyrábět ve velkém. Není to složitá technologie, takže šikovný kutil či zámečník by ji dokázal vyrobit sám.

V domácích podmínkách jsou různé návody a videa na internetu, my jsme přistoupili k celé výrobě tou nejjednodušší cestou. Vzali jsme starý plechový sud a odstranili vršek sudu, aby byl sud v určité fázi otevřený a pak jsme jej mohli zase zaklopit.

Pak jsme jednoduše rozdělali ohýnek pomocí třísek a papíru. Jakmile se oheň rozhoří začneme postupně přikládat. Je to činnost na delší čas, takže počítejte s tím, že jednou za čas musíte do sudu přiložit připravenými větvemi. Výroba dřevěného uhlí v takto velkém sudu zabere zhruba pět hodin času na pálení. Mezitím samozřejmě můžete vykonávat i jiné činnosti.

Hoření probíhá samo a na jeho konci (hromada žhnoucích uhlíků) je uhašení celého procesu vodou. To je velice důležité, neboť tím se celý proces zastaví. Právě uvnitř sudu během hoření dochází ke kýžené pyrolýze, kdy po vysušení získáte dřevěné uhlí.

Pyrolýzou je míněn termický rozklad dřeva za nepřístupu kyslíku, a to se děje právě ve vysokém sudu, kde v jeho dolní části není přístup vzduchu díky množství páleného dřeva a úzkému tvaru nádoby. Podstatou je dostat dřevo na teplotu, která vzniká kvalitním hořením, což vede ke štěpení páleného materiálu, a kdy po zastavení procesu hoření - například vodou, nebo uzavřením sudu z vrchu (či postupně obojím), dojde také k zamezení přístupu vzduchu a po postupném uhašení zůstává tuhý vychladlý materiál v podobě dřevěného uhlí.

Takto vyrobené a již vychladlé uhlí pak používáme k zapracování do kompostu, záhonů, ale můžeme i rozsypávat po zahradě, čím podporujeme její budoucí kvalitu a tím i úrodnost.

Zde je i přehledný článek na https://www.nazeleno.cz/jak-si-doma-vyrobit-drevene-uhli-biouhel/