Jak si jednoduše vyrobit vlastní biouhel?

26.10.2023

To, že je biouhel nejen na zahradě malý zázrak jsme psali v předchozím článku, ale co si ho takhle vyrobit sami? Jdeme na to jednoduše a přehledně prostřednictvím fotoreportáže. Jen chceme ještě upozornit, že pokud si chcete pálit vlastní biouhel doma, je nejlepší projít praktickým kurzem, který pořádá například Prauhel.

Shrnutí, proč je biouhel tak prospěšný?

Biouhel (dřevěné uhlí vyráběné pyrolýzou) totiž do půdy nepřidává primárně žádné živiny či látky, ale je to neuvěřitelně rozsáhlá plocha, kterou získáme navíc při jeho zapravení do půdy ať už do kompostu nebo jej přímo rozsypeme po zahradě. Spustíme tzv. proces "nafouknutí" aktivního půdního potenciálu a tvorbu mikroorganismů, které se podílí na výrobě té nejkvalitnější půdy.

Uvádí se, že dřevěné uhlí velikosti hrací kostky vytvoří pěstitelskou plochu podobající se fotbalovému hřišti (některé údaje uvádějí ještě větší plochu) a to díky svému poréznímu nitru.

A to není všechno, dále například biouhel:

  • provzdušňuje a celkově zlepšuje strukturu půdy
  • zadržuje vodu díky svému velkému povrchu
  • živiny se díky absorpční kapacitě biouhlu nevyplavují
  • půdní život se díky biouhlu rozvíjí a úrodnost se nejen obnovuje, ale i zvyšuje
  • patogeny nemají v půdě s biouhlem prostor k rozvoji
  • tvorba humusu je v půdě s biouhlem rychlejší
  • zapravování biouhle do půdy snižuje uhlíkovou stopu

A nyní jdeme na to!

Základem je přírodní, ničím nenatřené dřevo. Nejlepší jsou větve z ořezaných stromů a keřů, ale i suchá tráva, klasy kukuřice, obilí, listí, apod. Zkrátka zužitkujeme nejlépe to, co máme přímo na naší vlastní zahradě a tím nejen, že zpracujeme bioodpad, ale také známe kvalitu a původ materiálu.

Biouhel nezaměňujte s dřevěným uhlím, které může být sice také použito pro tyto účely, ale u tohoto zakoupeného materiálu neznáte původ výroby a je primárně určeno na grilování a topení (může obsahovat nesprávným spalováním látky, které v půdě nechcete).

Biouhel je praktičtější vyrábět z menších větví a kousků dřeva, protože po vypálení je lepší větší kusy dřevěného uhlí před zapravením do půdy nadrtit.

Dřevo je lepší si připravit předem na jednu hromadu, budete muset rychle přitápět, takže je důležité mít topivo u sebe v dostatečném množství, aby vám přílišným spálením nevznikal popel.

Dnes se dá již také zakoupit tzv. retorta. Jedná se o pece - ocelové topeniště kónického tvaru, v němž je možné biouhel vyrábět ve velkém. Není to složitá technologie, takže šikovný kutil či zámečník by ji dokázal vyrobit sám. Zároveň vám úhel pyramidy retorty pomáhá při pálení už jen tím, jak funguje průduch vzduchu při hoření. Další výhodou je, že na retortě můžete i opékat a grilovat.

V domácích podmínkách jsou různé návody a videa na internetu, my jsme přistoupili k celé výrobě tou nejjednodušší cestou, která ale vyžaduje už trochu té praxe. Vzali jsme starý plechový sud a odstranili vršek sudu, aby byl sud v určité fázi otevřený a pak jsme jej mohli zase zaklopit.

Pak jsme jednoduše rozdělali ohýnek pomocí třísek, či suchého klestí a kukuřišného šustí, nebo čistého papíru.  Jakmile se oheň rozhoří začneme postupně přikládat tak, aby oheň neustále hořel. Je to činnost na delší čas, takže počítejte s tím, že jnyní průběžně do sudu budete přikládat připravenými větvemi. Výroba dřevěného uhlí v takto velkém sudu zabere zhruba čtyři hodiny času na pálení. Mezitím samozřejmě můžete vykonávat i jiné činnosti, jen nezapomínat na průběžné přikládání.

Hoření probíhá samo a na jeho konci je (hromada žhnoucích uhlíků) uhašení celého procesu vodou. To je velice důležité, neboť tím se celý proces zastaví. Začneme nahoře, abychom se pak dostali k uhlíkům dole. Právě zamezení přístupu dochází ke kýžené pyrolýze.

Pyrolýzou je míněn termický rozklad dřeva za nepřístupu kyslíku, a to se děje právě ve vyšší nádobě, či kónické nádobě, kde v její dolní části není přístup vzduchu díky množství páleného dřeva. Podstatou je dostat dřevo na teplotu, která vzniká kvalitním hořením, což vede ke štěpení páleného materiálu, a kdy po zastavení procesu hoření - například vodou, nebo uzavřením sudu z vrchu (či postupně obojím), dojde také k zamezení přístupu vzduchu a po postupném uhašení zůstává tuhý vychladlý materiál v podobě dřevěného uhlí.

Proces ukončíme buď tím, že sud s hořícími uhlíky dobře prolijeme vodou a tím zastavíme celý proces. Nebo zalijeme jen horní část, abychom snížili teplotu a uhlí postupně přeneseme lopatou do sudu, který poté uzavřeme a takto zamezíme přístupu vzduchu, aby celý proces mohl skončit. Počítejte s tím, že uzavřený sud takto nechce do druhého dne, abyste měli jistotu, že vše uhasne.

Poznámka: Během přesunu uhlíků na jiné místo a jeho hašení máte nyní dostatek času, abyste vyndali nespálené kousky, které poznáte nejen na omak, protože správně vypálené dřevo je na povrchu matné a po rozlomení lesklé černo-černé křehké, ale také podle namodralého kouře či nahnědlé barvy. Tyto nedopálené kousky dejte stranou pro pozdější pálení. Mohou obsahovat nespálené látky, které do půdy nechcete přidávat.

Pokud řádně prolijeme sud s uhlíky vodou, máme ihned zaktivované uhlíky pro použití do kompostu, či do záhonů. Ještě lepší je takto teplé uhlíky zalívat třeba rovnou bylinnou nebo hnojnou jíchou (kopřivy kostival, hnůj), protože taková vitamínová bomba se dobře zapraví dovnitř uhlíku, který pojme tohoto kapalného materiálu opravdu hodně.

Takto vyrobené a již vychladlé uhlí pak používáme k dalšímu zapracování buď do kompostu, do jích, nebo rovnou do záhonů, ale biouhel přidáváme hlavně také ke stromům, keřům apod. Při zakládání nových zahrad se dějí "zázraky" při přidání biouhle přímo do prostor záhonů a pod stromy.

Přidáváním biouhle podporujeme budoucí kvalitu a tím i úrodnost místa, kde ho použijeme.

A co vy? Pálíte si sami biouhel? Přidáváte biouhel do kompostu? Věděli jste o kvalitách biouhle? Biouhel je budoucnost toho, jak vrátit úrodnost půdě a zlepšit podmínky výsadby nejen ve městech.