Jak správně kompostovat a proč?

22.12.2021

Kompostování je jednou z hlavních a nejdůležitějších činností v přírodní zahradě, v permakulturní zahradě a samozřejmě i v moderní nejen ekologické domácnosti. Kompostování je činnost, která k zahradě a zahradničení neodmyslitelně patří a může ušetřit mnohé náklady a zároveň udělat vaši zahradu nabitou živinami a vším, co zdravá zahrada potřebuje. Kompostujeme a je to na naší zahradě znát:)

Proč článek o kompostování nyní? Protože je na něj zrovna čas a taky vy máte čas si to kompostování pěkně naplánovat a připravit na příští sezónu. Cílem tohoto článku totiž je, nadchnout vás pro kompostování a ti, co již kompostují se třeba něco nového dozvědí, anebo taky ne:)

V první řadě je tu odpověď na otázku - proč kompostovat?

Jednoduše proto, že živiny a kvalitní vitamíny pro vaši zahradu vám nic jiného v takové koncentraci a kvalitě nedá, než vlastní vyzrálý kompost. Nejen, že víte, co do něj dáváte, ale také většinou dáváte jen to ze své zahrady či okolí a to je pro váš kompost to nejlepší. Takže pokud chcete udržovat a vyživovat svou zahradu přírodně, kvalitně a v souladu s ekologií a selským rozumem, není nad kompostování:)

Za druhé je tu jak založit kompost?

Zase jednoduše, nedělejme z toho vědu. Buď si sežeňte palety nebo nějaké kůly či fošny, prostě něco nejlépe dřevěného a k tomu lešenářské nebo jakékoliv kovové pevné trubky. Někdo to všechno koupí a někdo zkusí sběrné suroviny či sběrný dvůr a požádá o možnost koupit materiál levněji:) A samozřejmě nebo využijte své možnosti či navštivte normální obchod:)

Pak stačí vyhradit místo pro kompost na zahradě. Místo nemá být poblíž studny, či zdroje pitné vody. Z praktického hlediska někde v rohu zahrady, aby nebylo přímo na sluníčku, nejlépe v polostínu a od domu tak, aby nebyl kompost moc blízko a zase ne tak daleko, abyste nechodili na druhý konec města:) Správný kompost nesmrdí!

Důležité je vytvořit dno provzdušněné, aby kompost dýchal, i když ho zrovna nepřehazujeme, takže použijeme štěpku nebo rozdrcené větve, které umístíme jako první silnější vrstvu na dno, právě z důvodu cirkulace vzduchu. 

A jedna praktická rada, pokud máte možnost udělejte si komposty dva hned vedle sebe. Kompost budete muset přehazovat, provzdušňovat - zkrátka točit materiál jako v míchačce. Čím častěji, tím kompost jede rychleji. Do jednoho kompostu dáváte čerstvé zbytky a ve druhém máte to z minulého roku. Na ten loňský kompost můžete sázet během sezóny třeba dýně, cukety, rajčata, okurky apod. a po sezóně pak zase přeházet komposty mezi sebou.

Jak správně kompostovat a co přesně?

Základní pravidlo je střídat zelené s hnědým. To znamená například posekaná tráva s listím, větve po ořezu ovocných stromů se zbytky rostlin (dýně, kukuřice, rajčata, trvalky, apod.), rostlinné zbytky z kuchyně, atd. 

Zkrátka nejlepší je, když je vše v rovnováze a co nejrozmanitější. Vlhké se suchým, zelené s hnědým, dřevnaté s měkkým, hrubší části s jemným, apod.

Snažíme se do kompostu nedávat nic chemicky ošetřeného či nijak nepřírodního, nepůvodního. Samozřejmě, že občasná slupka od citrónu či banánu nic nezpůsobí, ale nemělo by to převažovat. Také se nebojte sáčků od čaje, kávové sedliny, anebo třeba plat od vajíček, které naopak kompostu přinášejí uhlík. To platí i o listech například kontroverzního ořešáku, kaštanu, či platanu, kdy do kompostu také patří, pokud listy  "naštěpkujete", budou tlít i rychleji než se uvádí.

Nebojte se kombinovat, hrát si a zkoušet. Není nad vlastní zkušenosti a ne na informace z knih a od známých. Každý si přijde na vlastní postup a kombinaci, která jeho zahradě prospívá nejlépe. Vždyť například někdo se zahradou plnou jehličnanů, borůvek a rododendronů bude mít kompost úplně jiný než ten s užitkovou plochou plnou ovocných stromů a zeleniny.

Jak urychlit kompostování a podporovat správnou funkčnost kompostu?

Hlavní co vám kompostování usnadní a urychlí je použití drtiče či štěpkovače. Nejen, že každá část vložená do kompostu bude mít tu správnou velikost (nejlépe okolo 5cm), ale zároveň se vám bude kompost lépe přehazovat, tlení bude rychlé a rovnoměrné a hlavně se vše dobře promísí. 

Dalším bodem pro podporu správného kompostování je vlhko. Pokud je kompost příliš suchý, neděje se proces tlení, takže je potřeba kompost občas prolít vodou. Nejlépe dešťovou či ze studny. Pokud je zase naopak kompost moc mokrý, tlející proces se změní ve směs bez vzduchu a mikroorganismy správný proces nespustí. Naopak se spustí proces hniloby a kompost začne hnilobou cítit.

Jde o zdravý tlející proces. Tedy je potřeba vlhkost, vzduch a vhodný poměr mezi dusíkem a uhlíkem. 

Účelem procesu správného tlení je docílit horka, vysokého tepla kompostu, které správně založený a vedený kompost tvoří a tím se také ničí zárodky většiny plísní, hnilob a semínek plevelů. Když si sáhnete dovnitř kompostu tak, nejen že správně tlející hmota hřeje, ale i voní zeminou a kompost má specifický zemitý aroma.

Kompost není věda

Kompostování není o nějaké složitosti, ale o přirozenosti. Zkrátka když kompostujeme rostlinné části toho, co sami používáme v kuchyni, co máme na zahradě, nebo sebereme v okolí (pokud máme malou zahradu a potřebujeme například založit vyvýšené záhony), máme jistotu, že kompost bude kvalitní a přesně na míru naší zahradě. A o to jde především:)

A jaké jsou vaše zkušenosti s kompostováním?