Jak správně připravit růže na zimu?

01.11.2021

Růže, královny květin. Milujeme je, obdivujeme, fascinuje nás jejich vůně, barvy i křehkost a přitom jejich trny nám vždy připomenou, že starost o ně není vždy příjemná:) A co teprve všechny ty houbové choroby a všichni ti škůdci, zkrátka nám možná připomínají, že královny květin jsou zároveň křehké a potřebují speciální péči:) Blíží se zima, a tak je čas připravit růže na zimu. Jak na to?

V první řadě si nelamte hlavu, protože to není zase tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jsou to květiny jako každé jiné a péče o ně není složitá, jen je dobré správné načasování a dodržet několik zásad. Často se setkáváme s tím, že jsou růže ošetřovány v nesprávný čas a pak třeba umrzají nebo nekvetou, ale pokud dodržíme základní pravidla, budou nám růže přinášet jen radost:)

V první řadě si zapamatujme, že radikální řez a stříhání většiny růží provádíme nejlépe vždy mezi březnem až dubnem (u některých druhů až červenec, tzv. letní řez) podle typu růže (záhonové, čajohybridy, sadové, pokryvné, pnoucí, ramblery, stromkové či kaskádové, miniaturní), ale jedno pravidlo na správný čas stříhání můžeme uplatnit na všechny růže, a to až pokvete zlatnice:)

My preferujeme pro radikální zásahy právě jaro proto, že rostliny mají v tento čas vitalitu, připravují se na hlavní sezónu a jsou odolnější proti zásahům víc než před zimou, kdy se připravují na vegetační klid. V tuto dobu i hnojíme, ošetřujeme postřiky proti škůdcům a houbových chorobám. Ale o tom až v jiném článku.

A teď už ošetření růží před zimou.

V první řadě růže zkontrolujeme. Zjistíme zda listy, stonky či květy nemají některou z chorob. Může to být velice častá houbová choroba jako padlí (bílý povlak na povrchu listů, někdy i poupat), pak to bývá rez růží (rezavé tečky či fleky ze spodu listů a stonků) a pak častá černá skvrnitost růží (černé pravidelné skvrny na listech). Hlavně černá skvrnitost růže oslabuje a snižuje jejich vitalitu, proto je nutné se napadených částí před zimou zbavit (otrhat nebo ostříhat a pryč ze zahrady). 

Výtrusy přezimují, takže není na škodu růže ošetřit správným postřikem i nyní, anebo klidně počkat na jaro, ale napadené listy na růžích i spadané pod nimi je nutné před zimou zlikvidovat již teď.

Mimo houbové choroby ohrožují růže i škůdci. Mezi nejznámější patří samozřejmě mšice (oslabují hlavně poupata a mladé výhonky). Pak můžeme vyjmenovat pilatěnku drobnou (způsobuje stahování listů do ruliček a znehodnocuje celou rostlinu) a pidikřísek šípkový nebo též růžový (škodí sáním na horní straně listů, kde je mění na bělavé až světle zelené). Škůdci řádí až na jaře a v časném létě, takže jejich ošetření si necháme po zimě.

Nyní odstraníme (čistými a ostrými nůžkami) všechny odkvetlé výhony a plody (šípky). Nezkracujeme příliš hluboko, to si necháme na jaro. Zkrátka odstřihneme všechna odkvetlá poupata, šípky a uschlé květy. A jak jsme si řekli, také odstraníme všechny napadené listy.

V případě, že se jedná o staré (dlouhověké růže) a dlouho nepečované růže, odstraníme i mrtvé dřevo (to jsou takové ty tmavé až černé stonky bez života).

A nyní přistoupíme k přípravě záhonu pod růžemi.

Důležité je okopání záhonu pod růžemi tak, abychom jej zbavili plevele a provzdušnili okolí růží. Někdo před zimou růže ještě přihnojí (speciální hnojivo, které koupíme v obchodech nebo granulovaný či dobře prozrálý hnůj). My na zimu růže nepřihnojujeme (již je necháme odpočívat), ale používáme rašelinu nebo kompost, který k růžím přihrneme v dostatečném množství, aby se vytvořil takový ochranný kopeček. 

Pokud máme náchylné odrůdy růží na zimní mrazíky můžeme přidat ještě jehličnatou (větve) pokrývku nebo textilní zakrytí. To se doporučuje v případě například některých odrůd pokryvných růží či pnoucích.

Růže jak již bylo zmíněno, se rozdělují na více druhů a každý druh potřebuje trochu jinou péči co se týká samotného "hlavního" stříhání, ale v případě zimního ošetření jsou si všechny růže rovny:) a postačí takováto předzimní péče na podzim.

V případě konkrétních dotazů nás neváhejte kontaktovat online formulářem níže.