Jak správně topit v krbových kamnech?
Poté, co jsme získali nové zkušenosti topení dřevem v krbových kamnech s novými technologiemi a regulováním teploty (přímý přívod vzduchu a zpětné spalování) si uvědomujeme, že právě správný postup topení, druh použitých polen a kvalita dřeva mohou ovlivnit vaši celoroční spotřebu a samotnou výhřevnost kamen.
A jak tedy na správné topení v krbových malých kamnech s těmito moderními technologiemi?
Zaprvé je důležitý druh krbových kamen. K tomu bychom se ještě chtěli na chvíli vrátit, neboť do malých prostor a týká se to i pasivních staveb je nejvhodnější právě technologie přímého přívodu vzduchu, která je již součástí kamen (air direct). Tato technologie zamezuje mimo jiné i tzv. přetahování vzduchu například s digestoří, apod.
A samozřejmě je důležitá technologie tzv. zpětného spalování (někde nazývána sekundární či terciální). Tohle je velice užitečná nadstavba kamen, neboť má mnoho předností najednou a v některých západních zemích již jiná kamna nekoupíte (Norsko, Švédsko, Anglie, apod.), což předurčuje i naši zemi, která bude tuto technologii časem vyžadovat u všech krbových kamen. Touto technologií nejen, že šetříte množství protopeného dřeva, ale i kvalitu jeho spalování, která je tímto způsobem lepší a dokonalejší než u jiných kamen. Takže s tímto spalováním šetříte své náklady na topení, zároveň jste ohleduplní k životnímu prostředí a ještě si zvyšujete samotnou výhřevnost kamen.
Za druhé se zaměříme již na samotný výběr dřeva. I když je to v mnoha článcích odborníky psáno, naše zkušenost nám ukazuje, že mnoho lidí na to zapomíná a tím si nejen poškozuje kamna, zanáší zbytečně komín, ale také nikdy nedosáhne plné výhřevnosti kamen a to je nesprávné používání čerstvého - nesušeného dřeva na topení. Čerstvé (tzv. mokré) dřevo do krbových kamen nepatří.
Toto se samozřejmě týká i lakovaného dřeva, dřevotřísek či překližky. I když mnoho lidí řekne, že to je snad samozřejmost, my se setkáváme i s tímto nešvarem, který mimo neekologické spalování má vliv na životnost komínu. Lakované dřevo vám může nerezový komín dokonce i propálit.
Když například přidáte občas polínko mokrého dřeva k dobře prosušenému polenu, asi tím toho moc nezkazíte, ale nechat si přivést čerstvé dřevo na topení v kamnech měsíc před topnou sezónou a myslet si, že to kvalitu a výhřevnost kamen neovlivní je mýlka. Nejen, že se tím zanáší postupně komín dehtem, tak i kamna s vypařující se vlhkostí, která se uvolňuje při hoření mokrých polen mají co dělat a může se to projevit i na jejich životnosti a to nemluvíme o ekologické stopě a jak již bylo zmíněno na samotné výhřevnosti, protože nejdříve se veškerá energie ohně přesouvá na vysušení mokrého dřeva a pak teprve může začít samotné spalování.
Zkrátka se vyplatí si připlatit za suché dřevo (sušené štípané palivové dřevo s vlhkostí pod 20 %), které paradoxně sníží množství protopeného dřeva, zvýší výhřevnost kamen a hlavně budete správně technologicky, ekologicky a zároveň ekonomicky používat svá kamna a mít z nich maximální užitek.
Zároveň je třeba zmínit, že pokud si dřevo budete sušit sami (stačí čerstvé dřevo nařezat a naštípat a vyskládat do dřevníku nebo na palety a z vrchu zakrýt proti dešti) sušení měkkého dřeva zabere časově zhruba jeden až dva roky, tvrdé dřevo asi dva až tři roky, záleží samozřejmě na podmínkách skladování.
Za třetí je tu již samotný druh dřeva a jeho význam pro správné topení v krbových kamnech. Můžeme zde shrnout, že tzv. měkké druhy dřeva používáme hlavně na zátop (třísky) a pokud chceme rychle vytopit místnost či máme možnost častěji přikládat. Tvrdé dřevo je zase perfektní na delší dobu topení, kdy má stálou a vysokou výhřevnost, takže stačí pak třeba i jedno velké poleno tvrdého dřeva na celou noc (naše zkušenosti v kamínkách Hobbit).
Zde bychom vás rádi odkázali na náš minulý článek (Příprava dřeva na topení je celoroční záležitost :: bydlime-na-zahrade (webnode.cz), který podrobněji popisuje vlastnosti tvrdého a měkkého dřeva při topení.
A nakonec za čtvrté bychom rádi řekli, že topení v krbových kamnech a dřevem je podle nás jedna z budoucností. Může si každý říkat, co chce a marketingové lobby mohou odkazovat na jiné druhy topení a vaši zkušenost vám samozřejmě brát nebudeme, ale my sami vnímáme výhody tohoto typu topení v obnovitelném zdroji, v nezávislosti na jiném dodavateli, a při správném druhu kamínek a správném topení i velmi nízké náklady a ekologické spalování.
Nevýhodou je samozřejmě to, že pro topení v krbových kamnech či dřevem musíte něco udělat. Není to jen otočit knoflíkem. A pokud se všichni vrhneme na topení dřevem, tak je tu možnost, že kapacity našich lesů stačit nemusí:) Ale to jak víme, se opravdu nestane:)
Brzy přineseme i praktická videa o tom:
- jak v kamnech jednoduše a rychle zatopit
- jak topit správně v krbových kamnech
- jak používat měkké dřevo a jak tvrdé
Pokud máte dotazy ohledně topení v krbových kamnech, nebo je nějaké video, které byste rádi viděli, neváhejte nám napsat, jsme rádi za zpětnou vazbu.