Jak správně zalévat?

01.04.2022

Možná si myslíte, že víte, ale možná vás přesvědčíme, že to není tak jednoznačné a v mnoha případech nezaléváme správně. A správné zalévání může nejen setřít vodou, ale hlavně prospívat rostlinám víc, než si myslíte.

Takto zeshora se nezalévá, rostliny mají raději přímo ke kořenům.
Takto zeshora se nezalévá, rostliny mají raději přímo ke kořenům.

1. Před zaléváním vždy zkontrolujte půdu

Nejlepší měřič vlhkosti je na konci vaší ruky - vaše prsty. Když povrch půdy vypadá suchý, prsty sáhněte o několik centimetrů pod povrch, abyste zjistili, zda je půda suchá i několik centimetrů pod povrchem. Pokud ano, je čas zalévat. Pokud je vlhká, počkejte jeden den.

2. Zalévejte ráno

Nejlepší doba pro zalévání rostlin je ráno. Pokud se listy namočí, mají tak celý den na to, aby oschly. Když jsou listy suché, je pro choroby rostlin mnohem obtížnější se uchytit. Pokud nemůžete zalévat ráno, druhou nejlepší možností je večer.

3. Zalévejte vždy tam, kde jsou kořeny

Soustřeďte vodu směrem ke kořenům a zalévejte tak dlouho, dokud nebude celý kořenový bal rostliny důkladně nasáklý. Nezapomeňte, že kořeny jsou časem pravděpodobně stejně široké jako rostlina a v mnoha případech mohou být metr nebo dva hluboko.

4. Zalévejte pomalu

Pokud je povrch půdy suchý, může se stát, že se voda bude hromadit v kalužích nebo stékat a nebude se vstřebávat. Jedním z řešení je již při výsadbě tvořit tzv vany okolo rostlin, kde se voda lépe drží a pomaleji odtéká. Dalším řešením je začít zalévat pozvolna a delší dobu. Jakmile bude několik horních centimetrů balu vlhkých, voda se bude lépe vstřebávat.

5. Nepřemokřujte

Rostliny potřebují kyslík stejně jako vodu. Pro většinu rostlin je nejlepší nechat povrch půdy mezi zaléváním trochu vyschnout. To je důležité zejména u rostlin v nádobách nebo čerstvě vysazených. Vždy je lepší zalévat hloubkově a méně často. Stačí v hodně horkých obdobích párkrát za týden, jindy jen jednou týdně. Vždy si pomáhejte "prstovým" sonarem😊.

6. Nenechte je vyschnout

V denním horku rostliny někdy vadnou, aby šetřily vláhu, ale s příchodem večera by měly opět ožít. Pokud necháte půdu příliš vyschnout, může dojít k poškození jemných vlasových výběžků na koncích kořenů. Když rostlině musí tyto kořenové vlásky znovu obrůst, ubírají jí energii, která by jinak byla věnována na tvorbu květů a plodů. V případě nové výsadby ponechání rostliny bez vody, znamená ve většině případů její konec. To se týká i zimního období, kdy rostliny ve většině případů neumrzly, ale uschly.

7. Používejte mulč k zachování vlhkosti

Pokrytí půdy tenkou vrstvou organického mulče, jako je kompost, drcené listí, drcená kůra, dřevěná štěpka nebo jehličí, pomůže snížit odpařování a minimalizovat odtok vody. Pokud je mulč silnější než jeden centimetr, může působit proti vám, protože brání přístupu vlhkosti ke kořenů, pak je nutné více kontrolovat vlhkost pod kůrou prsty.


Chcete se na něco zeptat? Napište nám.