Jak správně založit ovocný mini sad?

28.02.2022

Ovocný sad je přání mnoha z vás, kteří máte zahradu. Pokud máte velký pozemek, můžete si dovolit zakomponovat do své zahrady vysokokmeny a sad ozvláštnit i o staré odrůdy, ale pokud máte malou zahrádku nebo nejste žádný milovník zpracování ovoce ve velkém, je tu ovocný mini sad, který uspokojí i ten nejmenší prostor a chutné ovoce přinese také. 

Ovoce by nemělo chybět v žádné zahradě, vždyť není nad to procházet se svou vlastní zahradou a tu si utrhnout červené jablíčko, tu voňavou švestku a v červnu se naládovat třešněmi. A to nám dokonce zahradnictví dnes nabízí i zajímavosti jako muchovník, kamčatskou borůvku nebo červené plody dřínu. 

Sázení stromů je všeobecně známo nejlepší provádět na jaře nebo na podzim. Ale i tato teorie je překonána, a pokud stromům dáme potřebnou péči při výsadbě, můžeme zvolit skoro jakékoliv období. My stromy a keře sázíme nejraději na podzim, protože naše zkušenosti ukazují, že stromy konkrétně v období října lépe zakoření a podzimní počasí jim dává lepší podmínky a klid pro soustředění se na nové místo.  Ale ve skutečnosti sázíme vlastně celoročně😊.

Co zahradník to názor, a proto je dobré nedat na názory a spíše na vlastní zkušenosti. 

Oblíbené kombinování, které se ujalo

Letos jsme více pracovali se směrem výsadby, kterou oceňujeme a jsme rádi, že se daří i do okrasných zahrad zakomponovat ovocné stromy a jedlé keře. Nejen, že takový prostor na zahradě vytváří pak jedinečné místo plné nádherných květů, stínu, výšky, ale i příjemné energie, která ze stromů na nás dýchá, a to nemluvíme o plodech, které přináší nejen užitek, ale i jedinečnou chuť a samozřejmě i zvýšení atraktivity zahrady samotné jak pro její majitele, tak pro ptáky, hmyz a jiná zvířátka - zkrátka kombinace užitkovosti a krásy.

Vždyť není úžasné kochat se okrasnou zahradou plnou trvalek, trav, růží a okrasných keřů a najednou si tu zobnout borůvky, zde ochutnat rybíz či angrešt a na druhé straně záhonu slupnout kuličky muchovníku či si utrhnout jablko ze zákrsku? Právě tohle kombinování nás baví a spojování užitkové zahrady s okrasnou je pro nás vždy výzvou😊.

Jaké použít stromy pro malé zahrady?

Trendem posledních let je sázet do zahrad zákrsky a čtvrtkmeny, což jsou odrůdy, které patřily primárně do malé zahrady, ale dnes je využíváme všude. A i když tyto stromy nemají životnost starých odrůd a vysokokmenů, mají v zahradě také své místo. A tak se děje, že okrasné zahrady se v kombinaci ovocných dřevin stávají místem opravdové oázy klidu a zároveň místem, kde najdeme vždy něco dobrého k snědku😊. 

Zákrsek je odborný termín, který označuje v ovocnářství ovocnou dřevinu, jejíž výška kmene dosahuje od povrchu země k rozvětvení 60-90 cm. Zákrsek je tvar používaný při intenzivním pěstování ovoce.

Výhody výsadby stromů a celkově rostlin zde nebudu vypisovat, to je na vlastní vnímání každého z nás, ale spíše se podíváme na to, jak správně zasadit strom, aby nám prosperoval a zvyšoval svou vlastní vitalitu a odolnost.

Jak správně vybrat ovocný strom?

V první řadě bychom měli napsat, že je zásadní správný výběr odrůdy, její odolnosti, vhodnosti místa a celkový stav stromku již při koupi. A samozřejmě podnož. To je již ale otázka pro profesionály, takže buď si nechte poradit přímo v zahradnictví, nebo od profesionálního zahradníka.

Zvažujte nejen výšku, do jaké stromy dorostou, ale i tvar a strukturu koruny a světelné nároky. U vysokokmenů nezapomeňte na to, kam bude dopadat stín stromu až vyroste a co hodláte kam vysadit. U zákrsků toto dilema nebude.

Podnož je ta část ovocného stromu, na kterou ve specializované ovocné školce naroubovali vyšlechtěnou odrůdu. Právě podnož z velké míry určuje ráz konečného vzrůstu ovocného stromku. Existují podnože, které rostou pomalu, jiné rychle, ale i takové, co vytvářejí bohatou nebo zakrslou korunu. Při výběru stromů tedy myslete na to, že velikost stromu ovlivňuje jeho podnož, nikoliv výška zapěstování koruny. 

Tvary ovocných dřevin se rozdělují podle základního veličiny, a tím je výška kmenu. Mezi základní typy podle výšky kmenu, tedy měřeno od povrchu země k rozvětvení jsou:

  • Keř: větve rostou hned od země
  • Zákrsek: 60 až 90 cm
  • Čtvrtkmen: 100 až 120 cm
  • Polokmen: 120 až 160 cm
  • Vysokokmen: 160 až 220 cm 

Rozestupy při výsadbě

Podle vybrané podnože zvolíme také dostatečné rozestupy mezi jednotlivými stromy:

  • štíhlá vřetena: vysazujeme do řad vzdálených od sebe cca 3-4 metry, rozestupy mezi jednotlivými stromy by měly být 0,8-1,8 metrů
  • zákrsky: podle odrůdy a podnože vysazujeme do sponu 3-4 metry x 2,5-3 metry. Do řad s rozestupy 3,5-4,5 metru a s rozestupy jednotlivých stromů 2,5-3,5 metru
  • čtvrtkmeny: vysazujeme do sponu 4-5 metru x 3-4 metru, v řadách 4,5-5 metrů od sebe a s rozestupy jednotlivých stromů 2,5-3,5 metru
  • vysokokmeny: s rozestupy jednotlivých stromů 6-11 metrů již podle druhu stromu



Obrázky jako inspirace z internetu...


Jak správně zasadit ovocný strom

V další fázi musíme zjistit jaká půda se nachází na místě, kam chceme strom zasadit. Obecně lze říct, že stromy mají rády propustnou půdu bohatou na živiny a humus (což lze dodat), a hlavně pravidelnou a důkladnou zálivku. Pro zakořenění je důležité udržovat kořeny vlhké, aby nezaschly a pracovali na zakořenění. A zároveň nepřelít 😊.

Správný výběr místa je stejně jako rozměr vykopané jámy samozřejmostí. Podle určitého naučeného měřítka by měla být jáma asi 1,5krát větší než koruna sázeného stromu. Prolévání jámy během výsadby v případě suchého počasí zlepší pozdější zakořenění.

Další zásadou je kvalitní zemina určená pro výsadbu stromů. Po většinou se jedná o dobře propustnou zeminu v kombinaci s trochou písku, kompostu nebo prozrálého hnoje. V případě druhů stromů, které mají rády kyselejší půdu samozřejmě sázíme do zeminy k tomu určené (například hrabanka, zemina v kombinaci s jehličnatou štěpkou apod.).

Stromy vždy sázíme tak, jak jsme je koupili v zahradnictví. Utopit kmen pod nánosem hlíny, nebo naopak nechat odkryté krčky se nevyplácí a strom by trpěl. Při výsadbě se snažíme vytvořit tzv. korýtko, to znamená prostor pro zachytávání vody, je zkrátka lepší. Po nalití konve vody se voda drží okolo kmene stromu a neodteče nám někam pryč. Zeminu vždy dobře udusáme.

Nebojme se moderních podpůrných prostředků

Samozřejmě se jedná o ekologické a přírodní produkty, a protože někdy je zkrátka půda v takovém stavu, že pro podpoření růstu stromu při výsadbě využijeme právě produkty, které zakořenění a vitalitě stromů vyloženě prospívají a není nad to dát jim tu nejlepší péči hned na začátku.

Zázrak jménem dřevěné uhlí, které s pomocí mikroorganismů začne zapravením do jámy pro strom samostatně tvořit kvalitnější zeminu a zároveň podporovat samotný strom. O dřevěném uhlí se dočtete více zde: Dřevěné uhlí versus dřevěný popel :: bydlime-na-zahrade (bydlimenazahrade.net)

Další prostředek, který lze na podporu zakořenění použít je Symbivit. Jedná se o prospěšné mykorhizní houby, které lze popsat jako mikroskopická vlákna, která se napojují na kořeny a přinášejí rostlině vodu a živiny. Takto ošetřená rostlina v tomto případě strom - lépe zakoření a zároveň je od začátku veden k vlastní obranyschopnosti a vitalitě.

A v neposlední řadě náš oblíbeny český patent, a to další z řad prospěšných hub konkrétně přípravek Polyversum - mikroorganismus Pythium oligandrum. Co takhle houba umí? Chrání stromy a rostliny před houbovými chorobami a omezuje potřebu používání pesticidů a dalších chemických postřiků. Zároveň podporuje vitalitu a odolnost rostlin, a právě v aplikaci při výsadbě ovocných stromů se nám velice osvědčil.

A to nejdůležitější na konec

A v neposlední řadě zalévání a zalévání. A samozřejmě na druhou stranu nepřelití😊. Ano je to o nějakém zlatém středním směru, kdy hledáme ani ne moc - ani málo😊.

Je to tak, že zalévání - dostatek vody v prvním půl roce je pro stromy velice důležitý. A pokud chcete, aby se vám stromy dobře zakořenily a prosperovaly, bez pravidelné zálivky se to neobejde.

A ještě jedna rada, pokud máte pozemek u lesa nebo ještě nemáte plot, prosím nezapomínejte na ochranu před okusem okolní zvěří. Někdy nás toto zrovna nenapadne a přitom nám to pomůže nezničit veškerou práci, kterou jsme odvedli při výsadbě, protože zvířata si najdou cestou k chutným stromkům cestu snadno😊.

Rada na závěr

Zde popisujeme výsadbu malého sadu složeného ze zákrsků a čtvrtkmenů, samozřejmě jsou i další zásady, které řešíme vždy při konkrétním případu. Například výsadba velkého stromu je náročnější a čím více péče strom dostane na začátku, tím je větší pravděpodobnost, že se uchytí a bude prosperovat a dělat nám radost na mnoho let či desetiletí.

A důležité je opravdu počítat s tím, že strom vyroste. Takže při navrhování sadu počítejte vždy s tím, jak bude strom vypadat za pár let.

Užijte si výsadbu stromů, není to složité a zvládne to každý a stojí to za to. A komu se do toho nechce, nemá čas nebo zkrátka nemůže, vždy má možnost využít služeb profesionálů. 

Krásný den Terka a Tomáš