Jak správně zasadit keř či strom?
Možná, že to zrovna řešíte, stojíte před uschlým keřem a nevíte co s ním, jak se to mohlo stát. Naše zkušenost je, že čím více péče dáme vysázení na začátku, tím je větší pravděpodobnost, že se strom či keř uchytí a bude nám dělat radost hodně dlouhou dobu a bez zbytečného běhání okolo.
Asi nejlepší by bylo použít tzv. náletový strom či keř, což lze i přeložit jako původní odrůdu. Tím byste měli zajištěno, že tomuto druhu se u vás bude dařit a uchytí se sám bez vašeho velkého přičinění. Ale ve většině případů chceme stromek či keř podle vlastního výběru a vkusu. Pak tedy musí nastoupit alespoň částečná péče.
V první řadě je tu výběr stromu či keře. Zamyslete se
při výběru kultivaru, zda má šanci u vás nejen přežít, ale i zdravě růst. V tom
hraje hlavní roli sluneční strana, stín či přímé slunce, podnebí, půda. A také ve většině případů vaše možnost pravidelné zálivky, hlavně v době zakořeňování.
Zároveň jsou kultivary, které sice svými potřebami neodpovídají vašim půdním podmínkám, ale přesto se podnebně do oblasti hodí, pak je možnost upravit zeminu v místě zasazení tak, aby stromu či keři vyhovovala.
Každý strom či keř je samostatný živý organismus, který potřebuje něco jiného, ale trocha informací na začátku pomůže proti častým chybám a podcenění situace a předejde se tak tomu, že strom uhyne, aniž bychom tušili proč.
A nyní již k samotnému sázení s fotogalerií, jak na to.
V první řadě musíme vědět, co máme za strom a kde bude
umístěn. Zde je důležitá kvalita a typ půdy, abychom případně vyměnili zeminu
v místě, kde bude strom umístěn.
V tomto konkrétním případu se jednalo o javor dlanitolistý, který potřebuje částečně přistíněné místo, půdu dostatečně propustnou s obsahem humusu a pokud možno bez vápníku. Javoru dlanitolistému se zkrátka nejlépe daří ve vzdušných, mírně kyselých, propustných, spíše písčitých půdách a s velmi dobrou drenáží. V těžké zásadité jílovité půdě by stromek pomalu odumíral.
Také má tento druh stromku rád vlhký vzduch, takže pokud se v blízkosti nachází vodní plocha, jezírko či vodní prvek, bude vám javor vděčný. Na tomto konkrétním místě se nacházela nepropustná jílovitá zemina plná kamenů. Výhodou bylo pohostinné místo v blízkosti lesa a vlastně i vodní plocha v podobě bazénu napouštěného dešťovou vodou.
V první řadě tedy pokud již víme, co
náš stromek potřebuje a zajistíme odpovídající zeminu začneme kopat jámu, kam
stromek umístíme.
Zde je důležitý rozměr jámy, v tomto případě byl použit substrát o objemu 250litrů, takže jsme jámu rozdělili na cca 65x65x65cm. Na velikosti jámy pro správné zakořenění nešetřete, neboť pokud nemá půda odpovídající složení, novou zeminou jen podpoříte růst a právě zakořenění, které je pro stromek, a nejen jeho přežití v novém prostředí, ale i jeho pozdější prosperitu to, co není radno podcenit.
Zde byla půda opravdu hodně nepropustná a jílovitá, a tak musela přijít na řadu i drenážní trubka, která bude odvádět přebytečnou vodu. Zde by v tomto konkrétním případě drenážní štěrk, kačírek nebo zeostrát nestačili, i když kačírek jako drenáž použijeme také.
Pokud je strom velice náchylný na
zalévání a jeho kořeny pro správné zakořenění vyžadují mnoho vody, je dobré
umístit trubku i shora přímo ke kořenům a touto cestou strom zalévat.
V tomto případě to nebylo nutné, ale jsou situace, kdy právě tento způsob
může zakořenění stromu velice usnadnit.
Po vykopání jámy a odtoku vody na drenážní trubku přistoupíme k nasypání drenážního kačírku na dno jámy. Poměr je podle výšky jámy, v tomto případě mezi 5 až 10 cm na průměr trubky.
Při sázení stromů, keřů, ale i jiných rostlin používáme dřevěné uhlí tzv. bio uhel. Tento způsob podpory tvoření nové kvalitní půdy prostřednictvím živých organismů se nám osvědčil. Více o dřevěném uhlí zde!
Jakmile umístíme i drenážní trubku na své místo, přistoupíme k aplikaci substrátu. V tomto případě byl použitý substrát ještě doplněn o písek cca 10 až 20litrů na 250 litrů zeminy, který podpoří propustnost substrátu. A můžeme začít přidávat substrát do jámy.
Nezapomínejme po nějakém poměru přidaného substrátu tuto zeminu udusat nohou a zároveň prolít vodou. Substrát je hermeticky uzavřen a velice vysušený, takže mu musíme navrátit jeho vlhkost a viskozitu.
Pokud máme novou zeminu průběžně prolitou
vodou a dobře udusanou všechnu na místě, můžeme přistoupit k samotnému sázení.
Zde vyhloubíte až nyní otvor pro velikost kořenového balu stromku. Nezapomínejme, že vždy sázíme do hloubky tak, jak máme stromek připraven od pěstitele. Nikdy ne hlouběji ani jinak. Opět dobře zeminu okolo vysazeného stromku udusáme a prolijeme dostatečným množstvím vody.
Nepodceňte množství vody v prvních týdnech. Účelem je, aby se voda dostala ke kořenům, takže nějaký jarní deštík vás nezachrání a zalévat musíte i tak😊.
Poté můžete v případě, že to druh stromu či keře dovoluje přihrnout mulčovací kůru nebo kamínky. Ale opět ne až ke kmínku, nechceme si strom přidusit.
Pokud máme možnost a vlastnosti kultivaru to vyžadují, podpoříme růst hnojivem. My používáme postupně se uvolňující (až dva roky), aby rostlina dostávala přísun živit stále a průběžně dokud plně nezakoření.
Zakořenění stromu či keře se odvíjí od stáří, druhu a vitality, ale celý proces trvá v průměru cca půl roku a po tu dobu je dobré se stromku či keři občas věnovat.
Toto je stručný popis sázení stromů a keřů, ale nesmíme zapomínat, že každý druh má svá specifika a potřeby a na to bychom neměli zapomínat, pokud nechceme o stromek přijít. Zároveň je to příroda, a i když uděláte všechno správně, nikdy není zajištěno, že nepřijde něco, co strom oslabí. Ale i na to jsou ve většině včasných oznámení řešení.
Přejeme vám jen samou radost ze zahrady a zahradničení.
Pokud máte doplňující dotazy, neváhejte se zeptat prostřednictvím on-line formuláře zde.