Jak vybrat správně bambus?
Bambusy nejsou samozřejmě původní rostlinou našich zahrad, a proto pokud jste striktně pro původní odrůdy nečtěte dále😊. My máme sice přírodní zahradu a staráme se o ni ekologicky a bez chemie, ale rostlinami či stromy, které nás zaujmou, rádi naši zahrádku obohatíme a to se týká i zahrad klientů.
V první řadě je důležité si říct, co od bambusu vlastně očekáváte?
Jestli chcete vysoký a rozrůstající se solitér, či přímo malý prales v rohu zahrady, nebo uvažujete o tichém koutku pro zklidnění uprostřed okrasné zahrady a oceníte šustění listů ve větru, nebo uvažujete o živém plotu přes který nebude vidět do zahrady, ale zároveň si zachová vzdušnost a ladnost hranice pozemku - jste tu správně - bambus všechny tyto přednosti nabízí.
Ve společnosti kolují mýty o tom, že bambusy nejsou vhodné pro naše zahrady, ale opak je pravdou. Přírodní zahrada znamená v souladu s přírodou a lze vybrat druhy, které vaši zahradu mohou ozvláštnit a podtrhnout její krásu i v kombinaci s trvalkami našich babiček😊.
Bambusy se dělí v základě na trsnaté a výběžkaté
Trsnaté bambusy mají krátké kořenové krčky a rostlina roste do hustého trsu. Z trsnatých bambusů se u nás používá nejčastěji rod Fargesia, který je odolný a zároveň dobře a rychle roste. Trsnaté bambusy rostou v trsech a nekontrolovaně se nešíří, což je důležité pro živé ploty a menší zahradní realizace.
Naproti tomu výběžkaté bambusy se šíří svými podzemními výběžky do okolí, a pokud jim nevymezíme prostor pomocí pevných zábran - betonu, speciální protikořenové folie apod., mohou určitá místa i dost rychle zarůst. Hlavními zástupci bambusů tvořících silná stébla - tyče jsou např. Phyllostachysy či Bashania.
Finální výška bambusové rostliny je dána geneticky - rodem a druhem, dále pak prostředím a jeho vlivy na rostlinu, nadmořskou výškou, délkou a intenzitou zimního období, podnebím apod.
To, co by nás při výběru bambusu mělo ještě zajímat, je to,
jestli je pro naše stanoviště klimaticky bambus vůbec vhodný a následně vybírat
dostatečně odolný druh. Doporučujeme rovněž vybírat bambus podle orientace ke
světovým stranám, přítomnosti přímého slunce a stínu a exponovanosti místa
(větru).
Při nákupu bambusů je tedy potřeba vybírat vhodné rostliny podle místa v zahradě, které jsme schopni bambusům vymezit a pro dobrý růst a vývoj připravit kvalitní humózní propustnou zeminu. Pomůže také použít kvalitní mulčování.
O bambusech by se dalo mluvit celé hodiny, ale jako základní informace postačí právě rozdělení trsnaté nebo výběžkaté?
Informace čerpáme mimo jiné od specialisty na bambusy Honzy Kocourka z Rosteto v Praze Tróji (www.bambusy.cz). I my sami se před realizací živých plotů z bambusů či ozvláštnění zahrad bambusovými solitéry jdeme poradit s ním.
A co vy? Máte rádi bambusy?