Jak vyrovnat terén na zahradě?

11.10.2021

Možná jste se s tím někdy setkali, zahrada není rovná, ale svažitá a vy chcete zrovna na toto úžasné místo ve stínu postavit lavičku či stolek, ale plocha pod ním je šikmá. Trávník je již vzrostlý a vám se nechce navážet hlínu, znovu sázet trávu a čekat až vyroste a terén se zpevní. V tom případě existuje jedna celkem jednouchá možnost.

Tento způsob úpravy terénu samozřejmě nelze využít na větší plochu, spíše se jedná o místo do pár metrů. V tomto případě 2,5 x 2 metry. 

Nejdříve si vykolíkujeme místo, kde budeme terén vyrovnávat. Zde se jedná o lavičku, kterou chtěl klient v místě, kde se terén prudce svážel a špatně se mu k lavičce chodilo i zvedalo, ale místo bylo natolik pěkné, že požádal o vyřešení. 

Takže usadíme lavičku, naměříme místo určení a umístíme kolíky do rohů nejen v místě lavičky, ale i tam, kde se bude chodit, abychom přesně označili místo, které potřebujeme vyrovnat a lavičku dáme pryč.

Nyní rozdělíme prostor na několik menší částí - o velikosti zhruba 40 až 50 cm, které budeme nyní postupně "oloupávat" od vrchní vrstvy rýčem či ostrou lopatou tak, aby se nám pláty trávy nepřetrhaly a zároveň jsme tuto vrchní vrstvu srolovali do úhledných válců, které později vrátíme na místo. 

Lepší je tuto práce vykonávat ve dvou - jeden roluje pláty trávy se zeminou k sobě a druhý rýčem odděluje vrstvu. Také je lepší dělat tuto činnost po dešti či ve vlhčím počasí, zemina se pak lépe odděluje od spodní vrstvy a je tvárnější.

Když máme pláty takto připravené, můžeme už zeminu pod místem určení začít odkopávat a rovnat do požadovaného úhlu. K tomu používáme vodováhu. V tomto případě se jednalo o vysoké převýšení, a tak byly použité i dřevěné latě a kůly k vytvoření plošiny, která se pak plnila drny, které zbyly po výsadbě ovocného sadu.

Jedna věc je totiž vyrovnání povrchu lopatou a další část je opětovné vyplnění místa kameny, hlínou, v tomto případě i drny pro vyrovnání roviny a následné navrácení srolovaných plátů trávy se zeminou. 

Takto navrácené pláty dobře udusáme a celý prostor prolejeme důkladně vodou. Pro dočištění prostoru použijeme opět zeminu s travním osivem či přímo travní substrát, kterým celý prostor posypeme tak, abychom zakryly případné sváry a nedostatky, a zároveň vyrovnaný svah upravili po stranách do ztracena, aby působil přirozeně a nijak nenarušoval pohyb a působil přirozeně.

Celé místo opět zaroste, takže nyní trochu viditelné sváry zmizí. 

Opět celé místo důkladně prolijeme vodou a po pár týdnech osadíme místo zpět lavičkou či stolečkem podle potřeb, kdy je terén již zpevněný a výplň si tzv. sedla.