Jak zlikvidovat pařezy? Půjčte si pařezovou frézu

01.08.2021

Docela často se stává, že než začnete s realizací zahrady či zakládáním nového záhonu, potřebujete dokonale vyčistit a připravit pozemek a v tu chvíli řešíte, zda pařezy z minulosti nechat či zlikvidovat. Nejlepší je vždy přírodní likvidace (vykopat), usnadní to pozdější práci a zároveň nemusíte pak vymýšlet, jak pařezy zakrýt nebo obejít. Variant je více, ale v tomto článku představujeme pařezovou frézu.

Pokud máte v okolí půjčovnu strojů a jste trochu zručnější, nebojte se pustit se do likvidace sami. V opačném případě lze samozřejmě zavolat odbornou firmu. Výsledek je stejný, je to nejrychlejší a zřejmě i nejelegantnější způsob, jak se zbavit pařezů.

Frézování se vyplatí tam, kde je větší počet pařezů a odříznutí pilou pod terénem by bylo časově náročné nebo nemožné. Také volíme tuto metodu v případě, že vykopáním pařezů bychom výrazně poškodil pozemek, přilehlý strom anebo když nemůžeme čekat, až se pařez rozloží.

Fréz na pařezy je mnoho druhů od jednoduchých fréz bez pojezdu přes samojízdné frézy, frézy na dálkové ovládání, nebo jako příslušenství k bagrům až po frézy, které jsou poháněny traktorem.

Cena za půjčení se pohybuje různě - okolo dvou až osmi tisíc na den podle typu frézy a místa půjčení.

Základem je ochrana při frézování, a aby se nikdo v okolí frézování nepohyboval. Odmrštěný kámen, ale i kus pařezu docela bolí😊.

Obsluha frézy by měla mít minimálně ochranu očí ochrannými brýlemi nebo ještě lépe krycí štít. Zároveň pevnou obuv, která podpoří pevný postoj a nesklouzávání v případě svahu. Také odstraňte v blízkosti pařezů velké kameny, betony a všechny tvrdé předměty, které mohou poškodit frézu.

Je samozřejmě jasné, že měkké dřevo jako bříza, lípa apod. jdou lépe a rychleji a tvrdší dřevo o něco pomaleji, ale celkově je frézování pařezů rychlejší a snazší než pilou či sekerou.

Také je dobré vědět, že po vyfrézování zbudou piliny, které lze využít k mulčování či do kompostu a díru, která zůstane, zasypeme zeminou a udusáme.

Frézování je o zručnosti a praxi, ale i při prvním frézování, když jste zručný nebo máte rádi hry s joystickem😊, vám půjde frézování dobře.


Máte k článku případné dotazy, nebo si chcete přímo objednat frézování? Neváhejte se ozvat pomocí kontaktního formuláře níže.