Jaký byl říjen na zahradě?

28.10.2021

Říjen byl letos z určitého úhlu pohledu velice rychlý. Práce byla jak na naší zahradě, tak hlavně na zahradách klientů, a tak i možná to způsobilo, že nám tento měsíc utekl velice rychle a vzpomínání na to jaký vlastně měsíc říjen byl a co se dělo trvalo nutnou chvíli:) Krásný podzimní čas naplněný zážitky a každý den jiný a nový. Říjen byl hodně o dodělávkách a přípravě na zimu.

Podzimní zahrady jsou kombinací kvetoucích trvalkových záhonů, sklízení podzimní zeleniny a ovoce, jablečných hodů a sběr plodů luk a hájů (šípky, hlohy, trnky, atd.), vyrábění tinktur (šalvějová, rakytníková, mátová, atd.), mastí (měsíčková, šalvějová, apod.), sušení (ovocných křížal, hub, trnek, šípků, apod.) a uskladňování (ovoce i zeleniny). 

Říjen je měsíc barev, vůní, tvarů, ranních mlh i podzimního hřejivého slunce, ale i silných větrů a rudých západů slunce. Přicházejících přízemních mrazíků a dokončování příprav záhonů a zahrady na zimu.

U nás na zahradě se jednalo hlavně o doplnění vyvýšených záhonů vyzrálým kompostem a zeminou a přípravou na klidné zimní období. Některé záhony byly ještě osázeny trvalkovými rostlinami z babiččiny zahrádky, aby další sezóna byla barevná a voňavá naplněná trvalkovými rostlinami. 

Také se sázely cibuloviny (tulipány, narcisy, okrasné česneky, sněženky, modřence, atd.) a v říjnu nasbíraná semínka letniček i jarních květů byla osázena okolo ovocných stromů i do květinových záhonů, aby to příští rok na naší zahrádce více kvetlo a zvýšila se přirozená biodiverzita. 

Podzimní zelenina jako pórek, celer, mangold, petržel a další se postupně sbírají a používají v kuchyni třeba na oblíbené zeleninové polévky a kvalitní vývary, ale teplé zeleninovo-ořechové nádivky a podzimní saláty i oblíbené slané pečení (koláče na způsob quiche).

Naše oblíbená odrůda zvonková (jablka), která se rozplývá na jazyku v jablečných štrúdlech, různých přesnídávkách a kompotech a jablečných koláčích, ale i jako samostatná svačinka, protože tuhle nakyslou odrůdu oba s mužem milujeme nás provázela celým říjnem a ještě jsme část úrody uskladnili na měsíce další.

Založili jsme nový kompost a muž tvoří zásoby dřevěného uhlí do našich záhonů i záhonů klientů na příští sezónu, a také vyměňujeme některé staré neplodící stromy za nové. Zakrslé odrůdy a čtvrtkmeny meruněk, jabloní, švestek, blum i hrušní vysazujeme u nás i u klientů, kteří se rozhodli pro ovocný mini sad. 

Letos jsme také obohatili naši zahradu o pnoucí kiwi a kamčatskou borůvku, Schizandru neboli klanoprašku čínskou a dvě nové staré:) odrůdy hroznového vína. A spoustu trvalek a cibulovin pro celoročně kvetoucí záhony.

Podzimní výzdoba a věnce nejen na vchodové dveře, ale i v rámci přípravy na "dušičky" nesmějí chybět. Letos obohaceny o šípky, barevné listy javoru apod. 

Tvoříme hmyzí domečky a také zkoušíme výrobky od jiných výrobců a obohacujeme jimi svou zahradu i zahrady klientů, kteří nemají možnost broučích "schovek". Testujeme nová pítka pro ptáčky a tvoříme jejich zákoutí a společné umístění s vhodnými rostlinami a keři, kde se najde příležitost, neboť nás tento způsob ozvláštnění zahrad baví a přijde nám i esteticky velice příjemný. Brzy budou tyto produkty i na e-shopu.

Královnou květin se často označuje růže a tak nezapomeňte na podzimní ošetření právě těchto královen. My jsme se pustili do jejich omlazování na jedné pražské růžové zahradě (nádherné exempláře i padesátiletých kousků) a brzy přineseme článek, jak na to, aby vám tyto parádnice dělaly jen radost:) 

Dokončujeme realizace nových zahrad a průběžně se staráme o stálé údržby zahrad, které tento rok přibyly. Přicházejí i nové zakázky a realizace na jaro a my postupně plánujeme a přemýšlíme, jak to všechno skloubit a načasovat:)

Prodej krbových malých kamen a současný stav na trhu nám vyprodal zásoby ve skladu a nová kamna jsou sice objednána, ale přijdou nejspíše až koncem roku. A tak sbíráme objednávky a uvidíme, jak se celosvětová situace vyvine pro příští rok, kdy se neustále skloňuje další zdražování...

Nelze opět vypsat všechno, co se u nás děje, a ani to není smyslem tohoto článku, jde spíš o to nahlédnout, že se u každého z nás něco děje, a že život se žije v přítomnosti tady a teď, a je vlastně jedno co se děje, ale že se to zkrátka jen děje:) Každý den je vlastně takový jaký má být. 

Přejeme každému z vás krásný a naplněný každý den, ať už bude jakýkoliv:)

Terka, Tomáš a Neo:)Pokud uvažujete v roce 2022 o realizaci nové zahrady nebo chcete pomoci s tou stávající, ozvěte se včas, náš kalendář se rychle plní a pro příští sezónu bereme jen určitý počet nových klientů. Domluvte si obhlídku či předběžnou nabídku či kalkulaci. Děkujeme za pochopení.