Je nutný koncept zahrady?
Je to lepší. Je to skoro nutné. Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že když přicházíme na zahradu, kterou od nás majitel chce nově, ať už se jedná o novostavbu nebo o renovaci původní zahrady, potřebujeme návrh, studii, projekt. Zkrátka koncept.
Proč koncept?
Koncept, studie, či tomu říkejme návrh zahrady nám dává návod samotného pojetí zahrady, uspořádání a styl. Kde a co bude, jak to bude vypadat a co je pro to nutné udělat (například terénní úpravy). Díky studii vytvoříme plán a postup, podle kterého můžeme začít postupně tvořit.
Vždyť je přeci škoda nemít jasný koncept a pak se vracet na začátek, protože je všechno jinak, než jsme si představovali. Samozřejmě, že během cesty se vyskytnou nějaké nečekané úkoly (například kamení a suť, kde měla být zemina), které v plánu nebyly, ale právě díky předně danému konceptu neuhneme z cesty, ale naopak na cestě zůstaneme i když provedeme změnu v místě zjištění😊.
To samé se týká rostlin, stromů a keřů. Když vím, jaký je plán, nebudu se pak divit za deset let, že jeden strom překrývá druhý a já musím přesazovat nebo dokonce kácet. Nebudu řešit, že záhon na jaře nekvete, nebo že v zimě vypadá jak po boji, pokud mám plán výsadby a přesně definované požadavky a možnosti místa i majitele. A tak bychom mohli pokračovat…
Zahrada je v neustálé proměně.
A tato poměrně rychlá proměna v průběhu roku a potažmo let vás pak nezaskočí, ale naopak víte, kam směřujete a co je třeba udělat, aby vás nestresovala změna, která může nastat. Uveďme příklad.
Pokud vím hned na začátku, kde bude v zahradě co umístěno, kde bude užitková část, kde kompost, kde nádrž na vodu, kde trvalkové záhony, kde letničková část, kde stromy, kde keře, kde posezení či terasa, kde ohniště či grilovací místo, kde soukromý kout, na který není vidět, kde divoká část pro živočichy, kde slunné místo ke slunění, kde voda ke koupání či občasnému osvěžení, kde kamenná zídka, kde cestičky, kde trávníček apod. je pak již snadnější soustředit se na jednotlivá místa (tzv pokojíčky) a vystavět je tak, aby fungovaly a na konci vytvořily jednotný celek.
K tomu potřebuji samozřejmě znát styl zahrady, který tvořím. A je jedno jestli to bude podle barvy a struktury rostlin, typu výsadby, kvality použitého materiálu či potřeb rodiny, stylu domu nebo klidně země původu (anglický, francouzský, japonský😊).
I když nejlepší je asi zahrada podle mého srdce, vkusu
a v návaznosti na českou krajinu a zahradu. Prostředí, kde se nachází
místo mé zahrady, jeho okolí, podnební podmínky a mé potřeby.
Díky konceptu mohu tvořit sám.
Koncept dokonce dovoluje těm, kteří mají čas a chtějí si tvořit svou zahradu sami pracovat podle plánu a dojít víceméně zdárnému výsledku. Samozřejmě je k tomu potřeba i určitá znalost a vědět, kde informace hledat, pokud nechci jít cestou pokus – omyl, ale i to je přeci dovoleno😊.
I přírodní zahrada či kultivovaná džungle potřebuje koncept a věřte, že peníze do něj vložené se vám vždy vrátí. A to nejen v ušetření času, vícepráce, vlastní energie, ale i bez zlobení se a bojováním jak se sebou samým, tak případně s protějškem či místním dodavatelem..
Tvoření zahrady by měla být radost, tvůrčí proces, na jehož konci je výsledek v podobě funkční krásné zahrady, o kterou se zvládnu a chci starat a pečovat. Kde žiji, bydlím, a jsem.
Čas na zahradě se do počtu let života nepočítá. To by vám řekl každý nadšený zahradník, který na zahradě jen je a neví dne i hodiny 😊.
Možná nastává nová éra vnímání zahrad, už to není o něčem, co je doplněk bydlení, ale co je nedílnou součástí bydlení, kde v závěru mohu zažívat více zábavy, užívat si naplno života a naplňujícího času než doma. Anebo taky ne 😊.
A jak to máte Vy? Měli jsme koncept? Nebo máte plán? Víte, a to včetně všech členů rodiny, kde co bude, a jak to bude vypadat za pět, za deset, za dvacet let?
Zákazníci mají nejraději vizualizace, ale pro nás je důležitější modelace terénu, jeho úpravy, prostorová studie a osazovací plán. Nikdy nezapomínejte na to, že příroda je živý organismus...