Jedlá zahrada jako místo krásy: Když okrasné květy voní po salátu
Už dávno neplatí, že zahrada musí být rozdělena na "užitkovou" a "okrasnou". Mnozí z nás touží po prostoru, který je nejen pastvou pro oči, ale i pro žaludek. A tak se zrodil koncept jedlé okrasné zahrady – místo, kde rajčata rostou vedle růží, saláty si hoví pod višní a tymián lemuje cestičky jako voňavý koberec.

Krása, která chutná
Když jsme poprvé zasadili lichořeřišnici mezi růže, nešlo jen o estetický rozmar. Její záplava oranžových květů přitáhla včely, ochránila růže před mšicemi – a nakonec skončila v salátu a tinktuře jako přírodní antibiotikum. Ta pikantní chuť nás nadchla natolik, že jsme začali hledat další rostliny, které dokážou být krásné, prospěšné i chutné.
Dnes naše zahrada a některé zahrady klientů vypadají spíš jako divoká okrasná zahrada, která náhodou plodí i jídlo.
Co v jedlé okrasné zahradě nesmí chybět?
Bylinky, kam se podíváš
Tymián, levandule, šalvěj, máta, meruňka, mateřídouška – nejen že voní a kvetou celé léto, ale jejich květy milují opylovači a listy milujeme my. Vysazujeme je do trvalkových záhonů, pod stromy, mezi růže i k plotům.
Listová zelenina jako ozdoba
Mangold se svými barevnými řapíky vypadá jako tropická rostlina. Kadeřávek je sochařsky krásný a mizí z talíře až s prvními mrazíky. A saláty? Ty epodle sezóny – od tmavě zelených až po červené odrůdy.
Pažitky a česneky všeho druhu
Tyhle aromatické plodiny nesmí v naší zahradě i zahradách klientů chybět a to pod stromy, okolo keřů, jako okraje záhonů, ale i jako vtroušený trvalky mezi okrasnými záhony. Proč? Protože nejen skvěle chutnají, ale také chrání a krásně květou.
Jedlé květy
Violky, měsíček, sedmikrásky, brutnák... Nejsou jen krásné, ale i chutné. Některé mají jemně okurkovou chuť, jiné spíš oříškovou. Zdobíme jimi dezerty, saláty, slané koláče i máslo.
Keře a stromy plné darů
Rybíz, aronie, muchovník nebo stará dobrá jabloň – plody sbíráme, zamrazujeme, sušíme, zavařujeme. A zatímco si v létě natrháme hrst rybízu k snídani, na jaře obdivujeme jejich něžné květy, v zimě si je zamrazené přidáme do jogurtu nebo upečeně tvarohový koláč.
Jak na to?
-
Plánuj vrstvy: Kombinuj vysoké stromy, keře, podrost a půdopokryvné rostliny. Získáš víc úrovní užitku i krásy. A o kvalitě a zdraví zahrady nemluvě.
-
Mysli jako příroda: Nepěstuj v řádcích, ale ve společenstvech. Rostliny si navzájem pomáhají a vypadají přirozeně.
-
Nech prostor pro život: Šišky, kameny, staré pařezy – to vše poskytne útočiště hmyzu a ptákům.
Zahrada, která tě živí – tělem i duší
Jedlá okrasná zahrada není jen o sklizni. Je to způsob života. Každé ráno nás vítá jinou vůní, jiným tvarem květu, jiným zpěvem ptáků. A když si do hrsti natrháme listy bazalky a okvětní lístky měsíčku, hned nám zahrada přijde o level krásnější:).