Jen díky houbám živa je celá příroda i zahrada

01.10.2021

Tohle pro někoho převratné zjištění významně pomáhá při zakládání i realizaci přírodních zahrad a nejen to, pokud pochopíte celý ten úžasný neviditelný mikrosvět, začnete jej sami podporovat a zvyšovat tím kvalitu, vitalitu, ochranu a potažmo výnos samotné zahrady. Podhoubí se podílí na více jak 90% života všech rostlin. 

Podhoubí má vliv nejen na zdraví půdy

Nejnovější výzkumy ukazují, že houby mají mnohem větší význam na kvalitu a celkový růst všeho živého než jsme si mysleli. Tento rok bude zase o něco více podporován výzkum právě tohoto - pro nás zatím ne zcela známého světa, který může pozitivně ovlivnit budoucnost naší planety.

Život rostlin se z velké části odehrává hlavně pod zemí. A právě zde se ukrývá komunikační síť, která vše propojuje a spojuje prostřednictvím neviditelných vláken podhoubí, které funguje jako dokonalý elektronický systém, který si prostřednictvím energie vzájemně předává nejen informace, ale i živiny.

Vědci již prokázali, že rostliny si právě prostřednictvím vláken hub pod zemí posílají elektronické signály, díky kterým si dokážou vzájemně například sdělit, že je právě napadly mšice. Takto informované rostliny začnou produkovat chemické látky, které buď mšice odpudí, nebo k napadeným rostlinám zlákají přirozené nepřátele mšic. A to není všechno:)

Podpora této sítě je důležitá a zdravá zahrada se díky této symbióze o sebe dokáže postarat sama.

Tento propojený svět je výhodný pro obě strany. Zelené rostliny poskytují houbám energii - produkty fotosyntézy (organické látky), houby naopak zásobují rostliny energií v podobě důležitých minerálů a vody. Výzkumy z posledních let ale ukázaly, že vztah hub s kořenovým systémem stromů je mnohem těsnější a zatím neznáme celý jeho význam a dosah. Můžeme si jen představovat, jak dokonalý a propojený tento systém je.

To, co vidíme my v praxi při realizaci přírodních zahrad, při jejich ozdravování, údržbě a podpoře je obrovský význam těchto neviditelných pomocníků. Vlastně nejen pomocníků, ale propojeného bezchybného systému, který může vrátit půdě její zdraví a nás posunout ve vnímání a znalosti fungování přírody do úplně jiné úrovně. 

Mykorhizní houby používáme v praxi nejen jako přírodní hnojivo, ale i jako podporu při sázení a výsadbě, neboť na vlastní oči vidíme lepší a rychlejší zakořenění stromů a keřů. Vnímáme význam tohoto podhoubí na zahradě také při ochraně před plísněmi, chorobami, ale i určitým druhem jiných hub, kterým se daří v kyselém prostředí s minimálním průduchem kyslíku. Ověřujeme si nejen pozitivní dosah při pěstování zeleniny a ovoce, ale všeobecně vnímáme celkovou lepší kondici, vitalitu a samostatnost zahrady, kde jsou tyto "prospěšné" houby a tento živý mikrosvět podporován oproti tomu, kde jsou používány umělá hnojiva a chemické postřiky.

Podpora podhoubí na zahradě se vyplatí

Vědci v současné době stále více zkoumají tyto výjimečné systémy podhoubí, které mohou výrazně zmírnit dopady globálního oteplování. Houby jsou nedílnou součástí půdního ekosystému - ony jsou ten ekosystém. Podhoubí totiž tvoří rozsáhlou podzemní síť, která dokáže v půdě zadržet oxid uhličitý a může tak zmírnit klimatické změny. Vlákna, která proplétají a spojují kořeny stromů a dalších rostlin mají mnohem větší význam, než jsme si mysleli. 

"Houbové sítě jsou základem života na Zemi. Pokud stromy nazýváme plícemi planety, podhoubí jsou pak oběhovým systémem, jejich ochrana je proto důležitá," říká Mark Terc, člen Společnosti pro ochranu půdních ekosystémů. Bez fungujících houbových sítí jsou rostliny náchylnější vůči škůdcům, suchu nebo půdní erozi.  

Potřebujete snad další argumenty, proč podporovat tuto podzemní síť?

A jak lze podpořit neviditelnou síť podhoubí v naší zahradě?

Jednoduše, ale v celku. Co nejméně zasahovat do přirozeného koloběhu v přírodě - potažmo vaší zahrady. Vnímat to, jak to u vás na zahradě funguje a na to navázat jednotlivé úkony a samotnou podporu místa, například nerytím, dřevěným uhlím, mulčováním, kompostováním a používáním vlastního kompostu v zahradě, přidáváním mykorhizních hub nejen při sázení ke kořenům, ale jako zálivku při nové výsadbě i do stávajících záhonů je sice jen jedna malá část, ale neuškodí. Podporovat symbiózu zahrady i při vysazování podporujících se rostlin k sobě či do samostatného záhonu. Nepoužívat chemické, pesticidní a jedovaté látky ani jakékoliv nepřírodní prostředky. 

Podpora souvisí i s terénními nebo chcete-li krajinářskými úpravami zahrady, kdy zasahuje minimálně či s citem pro dané místo. Můžeme pozemek podpořit například tvořením svejlů, příkopů či přírodních tůní a tůněk, které zadržují vodu a mají pozitivní vliv na zadržování vody nejen na povrchu, ale i pod povrchem a samozřejmě ovlivňují biodiverzitu místa i okolí. Ale také pomocí kopečků a svahů zeminy, které citlivě začleníme na pozemek.

Věřte, že když podpoříte zahradu v určité fázi hned na začátku, či v průběhu ozdravovacího procesu, nemusíte se pak již tolik starat, neboť zahrada začne fungovat a prosperovat sama bez vašeho pravidelného zásahu. 

Ale to je na samostatný článek...anebo možná celou knihu:)

S láskou ke všemu a všem Tomáš a Terka.