Kamenné zídky do svahu

29.04.2024

Když projíždíme krajinou, kde hlavním stavebním kamenem jsou suché zídky, vždy si uvědomíme, jak řemeslné a krásné bylo toto řešení v krajině. Nejen, že umně oddělovalo jednotlivá pole, sady, zahrady a úseky pro dobytek, ale zároveň zpevňovalo dané místo, potažmo svah tak, že to nenarušilo ráz krajiny a zároveň to některým místním živočichům dopřálo další místa k žití.

A tak i my se v našich návrzích a realizacích vracíme k těmto suchým zídkám bez betonu a díky šikovným zručným řemeslníkům máme možnost "vymýšlet" si zpevnění svahů tak, aby spojovalo estetické vnímání s praktičností a ekologií. Přírodní zahrady do svahu mají své nezaměnitelné kouzlo a jedno z nich může být odhaleno pomocí kamenných suchých zídek.



V návrhu jsme od začátku počítali se suchou kamennou zídkou, která díky místnímu kameni a blízkému lomu dovolovala řešení svahu pomocí této po staletí prověřené technologie...

Jak na ně?

Jak na suché zídky jsme již psali na našem blogu, ale pokud chcete opravdu špičkovou kvalitu a řemeslnou zručnost, potřebujete kameníky s citem pro detail, aby to měli tzv v oku. A my jsme právě tyto "umělce" našli na Moravě, a protože naštěstí pracují po celé republice, mohli dorazit i sem do Jižních Čech. https://kamennezdi.cz/

Suché zídky zvládnete sami a občas je i děláme, když se jedná o menší plochu, ale řemeslník specializující se právě "jen" na práci s kamenem, je přeci jenom na výsledku delší zídky, jako v tomto případě, znát.

U této technologie musíte více vnímat svah a jeho specifika a navrhnout umístění zídek tak, aby svah podpořily, zpevnily jeho spodní část, ale zároveň umožňovaly proudit vodě, která se svahem bude v případě přívalových děšťů a tání sněhu vinout.

Nelze se držet jen původní studie, ale musí se navnímat a poznat svah v celé jeho specifikčnosti a umně reagovat na zjištěné informace i v průběhu prací.

Kamenná suchá zídka spolu se svahem a rostlinami tvoří celek, který v případě citlivého začlenění v zahradě dokáže vytvořit dokonale funkční přírodní místo.


Suché zídky do české krajiny a zahrady patří

Odpradávna se stavěly suché zídky na místech, kde bylo potřeba zpevnit svah či zmírnit nerovnosti terénu, ohraničení pozemku nebo jako ohrada pastviny. A nejen pro tyto účely je suchá zídka dobrým řešením i dnes.

Bylo by fajn, kdyby beton v zahradách nahradily opět kamenné suché zídky. Je to nejen tradice, která přežila staletí, ale je to estetický prvek, který je zároveň ekologický a praktický z mnoha úhlů pohledu. Nejen pro zadržování a zároveň průchod vody na pozemku, ale je to ráj pro určité druhy místních živočichů, květenu a také pro samotnou půdu a její oživení. 

Další efektem je vodivost tepla a chladu přes kameny, které zahradě dodávají úplně jiný energetický rozměr. Přes den kameny akumulují teplo ze slunce a v noci pak toto teplo pouštějí zpět do prostoru.

Výběr materiálu

Začneme vždy výběrem materiálu, jak už bylo mnohokrát napsáno a je to pravda, nejlepší je místní materiál, místní kámen. 

Proč? Není to jen z ekonomického (doprava) hlediska, nebo ekologického, ale i z estetického, protože věřte nebo ne, ale místní materiál je znát, má to estetický vliv na celkový dojem zídky a hlavně celé zahrady, zkrátka místní materiál k vašemu pozemku patří, zapadne tam, působí přirozeně a celkově ladí s okolím.

Suchá kamenná zídka je nejen estetický, ale i praktický prvek.

Realizace této zahrady v jižních Čechách se pomalu rýsuje. Po terénních úpravách, suchých kamenných zídkách přichází na řadu výsadba. Začínáme stromy, pak následují keře a trvalky. Trávník jde na řadu až jako poslední.

Suchá zídka ještě před dokončením...pracuje se na tom...

A co vy? Preferujete suché zídky?