Klimatizace do malých prostor na topení i chlazení. Ano či ne?

22.09.2021

Rozhodnutí je na každém osobně, my můžeme jen sdílet zkušenosti, které s klimatizací máme. Naše zkušenosti s klimatizací - přesněji řešeno - tepelným čerpadlem typu vzduch-vzduch v malých prostorech, v tomto případě v maringotce, a současně můžeme porovnat klimatizaci a kamna, neboť jsme majiteli obé ho a obě technologie používáme.

Když jsme hledali zdroj topení a v tomto případě tedy i chlazení, který bude mít minimální spotřebu a jeho náklady na pořízení budou do dvaceti tisíc korun, všechny informace nás přivedli ke klimatizaci, tedy tepelnému čerpadlu, které je sice závislé na elektřině, ale zároveň přináší komfort ovládání. Prostě zapnete nebo dokonce naprogramujete na určitou teplotu, v určitý den a danou hodinu a ono se to samo zapne a už se prostor ohřívá nebo chladí podle vaší potřeby a zadání. V současné době existují klimatizace s ovládáním přes aplikaci.

Jednu z výhod spatřujeme v možnosti udržování nezámrzné teploty v době nepřítomnosti. Zkrátka si vyrazíte na víkend či týden na hory a naprogramujete si udržovací teplotu 5 °C a máte jistotu, že vám nic nezamrzne. A když víte, kdy se budete vracet, zapnete si na dálku teplotu příjemnou pro váš návrat.

Další z výhod lze určitě zmínit právě kombinaci tvorby tepla a zároveň možnost chlazení. Což lidé v malých prostorech jako maringotky, tiny house, mobilheimy, ale i chaty určitě ocení.

V létě, pokud nemáte ještě zateplení doplněné například textilní stěnou nad střechou obydlí pro zadržení slunečních paprsků, nebo není váš domov umístěn pod košatým stromem, může být v těchto malých prostorech v letních měsících docela horko. A právě v této situaci, pokud tedy nejste zrovna na zahradě😊 se klimatizace s technologií ochlazování hodí nejvíce.

Klimatizace, která po zapnutí funkce chlazení udělá najednou z přehřátého prostoru příjemné prostředí. A to se děje i v opačném módu v zimě, kdy klimatizace za pár desítek minut ohřeje celý prostor, a to bez práce.

Klimatizace skrývá samozřejmě i další funkce. Určitě bychom zmínili funkci, kdy za deštivého počasí nebo kdy pověsíte vlhké prádlo je možnost zapnout odvlhčování vzduchu. Anebo také funkce ventilátor, která supluje klasický stojanový větrák.

V dnešní době jsou technologie těchto čerpadel velice tiché a musíme říct, že zvuk nás nijak neruší, a to ani v noci, kdy se klimatizace stejně zapíná občas podle nastavené teploty a jejího kolísání.

Při instalaci si dejte pozor na pár věcí. Zaprvé, že mobilní prostor musí stát vodorovně, protože sběr kondenzátu vyžaduje vodorovnou polohu z důvodu správného odtoku. Nedoporučejeme ani přidělat venkovní jednotku na stěnu z důvodu vibrace. Nechcete se přeci v noci třást😊.

Další výhodou můžeme označit cenu pořízení. Naše klimatizace značky Sinclair vyšla na 19.650, - Kč, kdy k ceně ještě připočtěte první dva roky v částce 1.800, - Kč za roční revizi, kterou klimatizace musí mít pro zachování záruky. Ale i tak jsou celkové náklady klimatizace jako topení nižší oproti přímotopům a elektrokotlům, i s ohledem na sezónní náklady za topení, které se mohou pohybovat okolo 6.000 až 10.000 Kč od září do dubna podle velikosti prostoru, množství protopených hodin a hlavně sazby za elektřinu u dodavatele.

Na internetu je uváděno, že klimatizace je oproti přímotopům úspornější o 60 až 80%. Což už je pádný argument.

Co se týká objednání klimatizace, zapojení a případného servisu od prodejce je vše jednoduché a topit či chladit můžete do týdne od objednání. V našem případě jsme dokonce v pátek odpoledne objednali a v úterý na oběd jsme již topili. 

A poslední informace, na co si dát pozor, je kvalita odvedené práce při instalaci od dodavatele klimatizace. Vyplatí se přečíst si o něm reference předem na internetu, protože se může stát, že nepůjde o úplně profesionálně odvedenou práci.

Ale musíme zmínit i nevýhody, které jsme si plně neuvědomili, dokud jsme si nepořídili kamna na dřevo. A to je druh tepla z klimatizace. Předtím jsme totiž řešili v ještě nezateplené maringotce vyšší vlhkost, a to i s ohledem na sprchování a vaření uvnitř malého prostoru. Vlhkost, a dokonce plíseň v rozích začala vznikat s klimatizací, ale překvapivě skončila s pořízením kamínek.

Další naše vypozorování se týká chladu od podlahy v případě topení klimatizací, ale již ne v případě topení v kamínkách. K tomu ale musíme podotknout, že maringotka není dodatečně zateplená, má jen z výroby pěticentimetrovou vrstvu PUR pěny.

A zároveň jakmile jsme zakusili teplo kamínek, klimatizaci zapínáme spíše na ochlazení nebo v naší nepřítomnosti. Kamna jsme volili pro jejich živý oheň a možnost přístupu k výhodnému dřevu, takže jsme chtěli spojit praktičnost, úsporu za topení a hřejivý pocit u právě hořících kamen. A to všechno jsme získali.

Jen pro představu náklady na topení dřevem v kamnech se zpětným spalováním a externím přívodem vzduchu s výkonem 4kW nás vyšly za celou sezónu na neuvěřitelných 3 tisíce korun, takže vyšší počáteční náklady, které jsou za kamna s těmito technologiemi, ale hlavně pak i za kominíka a komín s revizí (cena se pohybuje okolo 25 až 35 tisíc korun podle typu zapojení a délky kouřovodu) se vrátí během pár sezón a zároveň jste nezávislý na elektrickém proudu.

Pokud jste i shánčlivý a máte tzv. dřevěné oči, může vás topení dřevem vyjít až na 0,-Kč. A k tomu musíme podotknout, že kamna se zpětným spalováním opravdu ušetří na množství protopeného dřeva, jen pro představu na jeden průměrný den topení v zimě použijeme jeden až dva uhláky dřeva podle druhu dřeva a teploty venku, kdy objem uhláku je 25litrů.

Nakonec tedy máme obě varianty klimatizaci i kamna na dřevo a jsme takto spokojeni s výběrem a s komfortem, který to přináší. Pokud ale nechcete za topení v malých prostorech na počátku tolik investovat, můžete se rozhodnout jinak. Rozhodnutí je už na každém z nás.


Pokud máte doplňující otázky k článku nebo vlastní zkušenosti, můžete je sdílet prostřednictvím tohoto on-line formuláře.