Kolik stojí komín a jaký objednat?

11.10.2021

Výběr komínu je neméně důležitý, jako výběr kamen. Jde o to, že komín je součástí kamen a jeho kvalita a správná délka i umístění má vliv na samotné topení a tah kamen. Sdílíme naše zkušenosti a informace od našeho dodavatele komínu.

Jaký zvolit komín pro kamna na tuhá paliva v tomto případě krbová kamna na dřevo o výkonu 4kW?

No ten, který bude dobře táhnout, který bude vhodný do malých prostor, dřevostaveb, a hlavně v tomto případě mobilních domů, a který bude sám mobilní, neboť pokud se budete stěhovat nebo posunovat obydlí, chcete to učinit i s komínem.

Neméně důležité je, aby komín splňoval normu pro naši bezpečnost, protože krátký komín vám může například způsobit při silném větru zpětný tah kouře, který se bude tlačit do místnosti. V našem konkrétním případě, kdy máme kamna s externím přívodem vzduchu by toto nemělo nastat ani při silných turbolencích, ale i tak jsme zvolili komín podle platných norem a s revizí.

Zároveň je na každém z nás, zda chce komín s revizí, což znamená podle u nás platných norem nebo chce vzít na sebe zodpovědnost v případě vlastní realizace bez revize.

V případě, že zvolíte variantu komínu na klíč včetně revize, počítejte s cenou v Praze a středočeském kraji okolo 25 až 35 tisíc podle typu stavby, použitého materiálu na stěny obydlí a samozřejmě podle zvoleného vývodu a tím i umístění komínu.

Cena není zrovna nízká, ale při dnešních nákladech na elektřinu či plyn je návratnost této investice docela rychlá. V našem případě, kdy není možnost výhodné snížené sazby na topení elektřinou, je návrtatnost topení v krbových kamnech 4kW zhruba do tří let.

Pokud je veden komín z kamen kolmo vzhůru tzv. horní vývod, je podle našich norem požadovaná minimální délka komínu 3 metry. Jedná se o tzv. kouřovod s funkcí komínu. Pokud je veden komín z kamen zadním vývodem, je podle našich norem požadovaná minimální délka komínu 4,5 metrů.

Další bezpečnostní norma se týká šířky komínu (spalinová cesta), která je u nás minimálně 14 cm.

Sami máme zkušenosti i s komíny ke kamnům Hobbit 4kW, které mají sice certifikované normy pro evropský trh, ale jejich průměr oproti našemu je jen 10 cm a délka komínu se pohybuje okolo 2,5 metrů a jsou běžně používány v Anglii, Kanadě a jiných státech, ale u nás jsou normy přísnější. Volba je na každém z nás.

Komín není zrovna levnou záležitostí, ale zase se vyplatí ho mít podle platných norem a daných zkušeností, neboť tak neriskujete pozdější problémy.

I když samozřejmě lze i říct, že když celá Anglie má normy nižší a funguje to, je rozhodnutí samozřejmě na každém jednotlivci, zda s revizí podle českých norem, nebo bez revize v anglické verzi nebo rovnou podle sebe.


V případě dalších dotazů nás můžete kontaktovat pomocí tohoto on-line formuláře.